מחקר: שימוש במריחואנה עשוי למנוע שבץ מוחי

הסיכון ללקות בשבץ מוחי נמוך יותר ב-4% קרב מעשני מריחואנה – כך על פי מחקר חדש שפורסם השבוע ומסכם נתונים של 16 שנים ו-1,500 נבדקים.

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת מרילנד, ארה"ב, ופורסם החודש במסגרת כנס שנתי של האקדמיה האמריקנית לנוירולוגיה, מצא כי צרכני מריחואנה נוטים פחות ללקות בשבץ מוחי (Stroke).

קנאביס מונע שבץ מוחי
עשוי למנוע שבץ מוחי

המחקר, שנמשך 16 שנים וניתח את אחוזי השימוש במריחואנה בקרב 751 אנשים שלקו בשבץ ובקרב 813 שלא, הראה כי אלו שהשתמשו במריחואנה היו בעלי סיכון נמוך יותר ללקות בשבץ מוחי.

מתוך אלו שלקו בשבץ 28.8% דיווחו כי משתמשים במריחואנה, בעוד שבקבוצת האנשים שלא לקו בשבץ, 32.7% דיווחו כי משתמשים במריחואנה.

למרות הירידה המשמעותית בסיכון לשבץ מוחי בקרב מעשני המריחואנה, החוקרים נזהרו מלקבוע חד-משמעית כי אכן הקנאביס הוא זה שהוביל לפער. "איננו יכולים לקבוע כי הפער אכן נגרם עקב השימוש בקנאביס וכי הוא יכול להגן מפני שבץ מוחי," אמרה ד"ר טארה דוטה, מנהלת המחקר. "יש לבצע מחקר מעמיק יותר בכדי לקבוע את הפוטנציאל האמיתי של הקנאביס בהגנה מפני שבץ."

עוד נמצא כי הגורמים שהעלו את הסיכון לשבץ מוחי הם עישון טבק, צריכת אלכוהול והיסטוריה של סוכרת ולחץ יתר. כמו כן נמצא כי גברים נוטים יותר ללקות בשבץ מוחי.

מחקר אחר שפורסם לפני כחצי שנה מצא כי קנאביס עשוי לא רק להגן מפני שבץ, אלא גם לתקן נזקים הנגרמים משבץ. מחקרים אחרים מצאו כי קנאביס יכול אף לגרום להתפתחות תאי מוח חדשים (נוירוג'נסיס).

ראו עוד: מחקר ישראלי: קנאביס תורם להגנה מפני התקפי לב
ראו עוד: פרח מריחואנה אחד ליום ותיפרדו מהתקפי לב לשלום
ראו עוד: סיכום מחקרי הקנאביס של 2013

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט