מחקר: ריטלין ולחץ נפשי מסוכנים יותר לעובר מעישון קנאביס

YNET מפרסמים את תוצאותיו של מחקר ענק שמצא לכאורה כי עישון קנאביס בהריון “פוגע כמעט בכל איבר בעובר, כולל במוח” ו”מסוכן פי 3 למשקל לידה נמוך, לידה מוקדמת או מחלות קשות בהמשך חייהם של עוברים שנולדו לנשים מעשנות קנאביס”. אבל כרגיל, כותרות לחוד ומציאות לחוד.

מחקר חדש שפורסם בחודש שעבר וכותרתו ‘השפעת מצב סוציואקנומי על תוצאות ילודה’, בחן את נתוניהם של 26,654 עוברים שנולדו בקנדה בין השנים 2009 ל-2014, מתוכם 6.4% היו בעלי משקל לידה נמוך (LBW – פחות מ-2,500 גרם) ו-9.7% נולדו בלידה מוקדמת (PTB – פחות מ-37 שבועות).

במחקר, שנערך על ידי חוקרים מאוניבריטאות מלונדון, אנגליה, ואונטריו, קנדה, לא נמצא קשר חזק מספיק, כך לדברי החוקרים, בין רמה סוציו-אקונומית לנתונים ירודים יותר של משקל לידה נמוך (LBW) ו/או של לידה מוקדמת (PTB).

עם זאת כן נמצאו גורמים העלולים להשפיע על משקל לידה נמוך או לידה מוקדמת הם בעיקר סוכרת, אמפטמינים (ריטלין, אדרל, קונצרטה וכד’), לחץ וחרדה, ועישון.

מחקר קנאביס הריון
ריטלין, לחץ נפשי וסוכרת – מגבירים את הסיכון ללידה מוקדמת או משקל לידה נמוך, אף יותר מעישון

הגורמים המשפיעים ביותר על סיכון ללידה מוקדמת (PTB) על פי המחקר: סוכרת (17.95), נרקוטיקה (2.69), חרדה במהלך ההריון (1.41) ושימוש בתרופות מרשם (1.36). הגורמים המשפיעים ביותר על סיכון למשקל לידה נמוך (LBW) על פי המחקר: אמפטמינים (17.51), לחץ (3.18), עישון מריחואנה (2.72) ועישון סיגריות (2.43).

ממצאים אלו לא בלבלו את ד”ר איתי גל, המתנגד המוכר לכל הקלה על שימוש בקנאביס, ואת עורכיו ב-YNET, שהדביקו לממצאי המחקר כותרת חד משמעית: “עישון קנאביס בהריון – פוגע בעובר שברחם ומעלה את הסיכון ללידה מוקדמת ולידה במשקל נמוך עד פי 3”.

גם זה בטח יעניין אותך

כך למשל, למרות שבמחקר עצמו לא מופיעה אפילו פעם אחת המילה “מוח”, ב-YNET קבעו ללא עוררין כי מדובר ב”הוכחה נוספת לכך שמריחואנה לא כה תמימה” וכי “עישון קנאביס בהריון פוגע כמעט בכל איבר בעובר, כולל במוח”.

וואינט משקרים
וואינט משקרים. בכל המחקר לא נכתבה ולו פעם אחת המילה “מוח”

ד”ר גל שכח לגמרי לציין שעל פי המחקר נמצא כי סוכרת, תרופות מרשם, ריטלין, מקרים קודמים של לידה מוקדמת ואפילו לחץ וחרדה – משפיעים עוד יותר על לידה מוקדמת או משקל לידה נמוך מאשר עישון מריחואנה.

עוד שכחו ב-YNET לציין כי המחקר בחן עישון מריחואנה ולא נטילת רכיבי הקנאביס באדים, טיפות או מזון. ואכן נתוני עישון המריחואנה ועישון הסיגריות על פי המחקר דומים, והפער הקטן ביניהם עומד בטווח הטעות הסטטיסטית. בנוסף במחקר לא נבדק כלל האם עישון המריחואנה נעשה באופן ‘נקי’ או בערבוב עם טבק או חומרים אחרים.

הידיעה שפורסמה בוואינט אודות המחקר מצומצמת ביותר, אינה מציגה את נתוני המחקר ואת הסתייגויות החוקרים, ואף מתעלמת לגמרי מהסכנות החמורות פי עשרות מונים של תרופות כמו ריטלין הניתנות באופן חופשי למדי.

בנוסף מעוות הכתב ד”ר גל את הציטוטים במחקר – תוך שהוא מתייחס לתינוקות לאמהות שעישנו קנאביס – וקובע כי “התינוקות הללו נמצאו בסיכון גבוה יותר ללקות בסוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, פגיעות נוירולוגיות ומחלות לב בהמשך החיים”, וזאת למרות שקביעה זו מופיעה במחקר כתוצאה של לידה מוקדמת או משקל לידה נמוך, וללא הקשר ישיר לקנאביס.

“ניתוח ללא הצגת הנתונים מראה כי נשים שילדו במשקל לידה נמוך היו אלו שילדו בעבר בלידה מוקדמת, שהיו להן פחות לידות בריאות קודם לכן, שהיו בלחץ נפשי גבוה, שהיו בעלות משקל גוף נמוך יותר, שהיו בעלות היסטוריה של עישון טבק או מריחואנה, שהיו בעלות מחלות נפשיות ו/או חרדות,” נכתב בסיכום המחקר.

“עישון ושימוש בסמים במהלך ההריון נענה בתשובות כן/לא, ולא כולל אבחנה בין שימוש קבוע או רגיל,” נכתב עוד. “שימוש באמפטמינים בהריון היה בעל ההשפעה הגדולה ביותר על משקל לידה נמוך”.

בנוסף ציינו החוקרים כי “למרות מסד נתונים רחב, אפשרי שהמידע אינו מדויק, אינו קבוע ואינו אחיד. למשל את הנתונים אודות שימוש בסמים, אלכוהול ועישון מריחואנה יש לפרש בזהירוות שכן הם ככל הנראה בדיווח חסר.”

יש לציין שמחקר גדול אף יותר מהנ”ל, אשר פורסם בשנת 2016, ונערך על נתוניהן של כ-130 אלף נשים, מצא שעישון מריחואנה בזמן הריון לא הוביל לכל נזק לאם או לעובר – לא לגודלו, לא להתפתחותו ולא להפלה או לידה מוקדמת. “את הנזקים יש לשייך לשימוש בטבק,” כתבו החוקרים אך הדגישו שלא מדובר בהמלצה לעישון קנאביס בהריון.

מחקר אחר שנערך בשנת 1993 בג’מייקה מצא אף כי “ילדים לאמהות שצרכו קנאביס במהלך ההריון היו בעלי יכולות חיוביות יותר מאלו שנולדו לאמהות שלא צרכו קנאביס כלל בעת ההריון”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר