טוען...

מחקר: קנאביס עשוי להגן על שתייני אלכוהול מפני מחלות כבד

חוקרים שניתחו נתונים של 320,000 שתיינים כבדים מצאו כי לאלו שמעשנים קנאביס יש סיכון מופחת משמעותית ללקות במחלות כבד בהשוואה לאלו שאינם. לא ברור מדוע צריכת הקנאביס מפחיתה מנזקי האלכוהוליזם, אך משערים כי הדבר נובע מהתכונות האנטי-דלקתיות של הצמח.

שתיינים כבדים עשויים לקבל מידה מסויימת של הגנה ממחלות הכבד הקטלניות שמתפתחות אצל אלכוהוליסטים – אם הם גם מעשנים קנאביס בנוסף לשתייה, כך לפי מחקר שנערך ע”י חוקרים מאוניברסיטת מסצ’וסטס ופורסם בירחון Liver International.

לשתיינים כבדים שעישנו קנאביס היה ‘סיכון מופחת משמעותית’ לפיתוח מחלות כבד רציניות, כולל שחמת, כבד שומני, וסוגים נפוצים של סרטן.

החוקרים אינם יודעים בדיוק מדוע לקנאביס יש השפעה כזאת על צרכני אלכוהול כבדים, אך הם משערים כי הדבר נובע מהתכונות האנטי-דלקתיות של צמח הקנאביס, אשר נבחנות לעומק בימים אלו במאות מחקרים ברחבי העולם.

מבין 320,000 הנבדקים האלכוהוליסטים שנדגמו במחקר, 90% מעולם לא עישנו קנאביס. בערך 8% עישנו מעת לעת, ורק 2% היו צרכני קנאביס כבדים.

לצרכני הקנאביס היה סיכון מופחת ב-45% לפיתוח מחלת כבד שומני וסיכון מופחת ב-55% לפיתוח שחמת של הכבד, שתיהן מחלות נפוצות אצל שתיינים כבדים שעשויות להיות קטלניות.

בנוסף, לצרכני הקנאביס היה גם סיכון מופחת ב-43% ללקות בסטיטוהפטיטיס (סוג נוסף של מחלת כבד שומני), וסיכון מופחת ב-38% לפתח קרצינומה הפטוצלולרית – הסוג הנפוץ ביותר של סרטן הכבד.

בקרב צרכני הקנאביס הכבדים, הסיכון ללקות במחלות כבד מכל סוג היה נמוך יותר מאשר בקרב צרכני הקנאביס המזדמנים.

“התכונות האנטי-דלקתיות של קנאביס כבר הודגמו בעבר, אך ההשפעות של השימוש בו ובאלכוהול במקביל על התפתחותן של מחלות כבד עדיין אינן ברורות”, כותבים החוקרים.

מחקר קודם של אותו צוות חוקרים, שנערך על מדגם של 5 מיליון נבדקים שלא היו צרכני אלכוהול כבדים, מצא גם הוא שיעור מופחת של מחלות כבד שומני שאינן על רקע אלכוהוליזם בקרב צרכני קנאביס.

החוקרים מציינים כי לרצפטורים הקנבינואידים יש את היכולת לדכא את הצטברות השומן על הכבד, וכך להגן עליו ממחלות. זהו הסבר אפשרי לתוצאות שהתקבלו במחקר, אך מפאת היותו מחקר מתאמי הוא אינו מתיימר להסיק מסקנות סיבתיות, ויידרשו מחקרים נוספים על מנת לעשות זאת.

מחקרים קודמים כבר זיהו את הקולטנים הקנבינואידים בכבד בתור מטרה פוטנציאלית עבור תרופות למחלות כבד, אך בשלב זה עדיין לא ברור איזה רכיב של צמח הקנאביס הוא שמגן מפני מחלות כבד.

ד”ר טרנס בוקונג מאוניברסיטת מסצ’וסטס שעבד על המחקר מספר לאתר Healthline כי “לא הייתה ביכולתנו האפשרות לבדוק באילו סוגי קנאביס השתמשו הנבדקים, כך שאין דרך לדעת איזו תכולת קנבינואידים צרך כל נבדק ובאיזה מינון”.

הצוות של ד”ר בוקונג עובד כרגע על מנת לגלות איזה קנבינואידים או שילובי קנבינואידים מספקים את האפקט הטיפולי הטוב ביותר עבור מחלות כבד שונות.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר