מחקר: צרכני קנאביס נדבקים פחות בזיהומים בבתי חולים

'קלוסטרידיום דיפיציליה' הוא זיהום שמדביק חולים במהלך האשפוז בבית החולים, וגורם לשילשולים קשים ואף למוות. לפי מחקר חדש, לצרכני קנאביס, ובמיוחד צרכני קנאביס כבדים, יש סיכוי מופחת משמעותית - עד 80% פחות - להידבק בחיידק זה במהלך האשפוז.

חולים אשר מאושפזים במוסדות רפואיים עלולים להידבק בזיהומים חמורים. אחד המסוכנים שבהם נקרא קלוסטרידיום דיפיצילה (Clostridioides difficile), חיידק שמתמקם במעי והינו הגורם הנפוץ ביותר לשילשולים כתוצאה מזיהום נוזוקומי (זיהום הנרכש עקב אשפוז בבית חולים). חיידק זה גרם לכמעט חצי מיליון זיהומים בארה”ב ב-2011, מתוכם 29 אלף חולים שנפטרו תוך 30 יום מרגע שאובחנו איתו.

מחקר חדש מבית הספר לרפואה באוניברסיטת מסצ’וסטס בחן את הקשר בין שימוש בקנאביס לסיכויים להידבק בקלוסטרידיום דיפיצילה במהלך האשפוז. החוקרים בחנו את נתוני האשפוז של כ-60 אלף מטופלים, מחצית מהם משתמשי קנאביס (כך לפי הרישום בתיק הרפואי) ומחצית אינם, ובדקו האם שימוש בקנאביס משפיע על סיכויי ההידבקות.

המחקר, שיפורסם בקרוב בירחון Anaerobe, לקח בחשבון משתנים אחרים שעשויים להשפיע על הסיכון להידבקות כמו למשל גיל המטופלים, ודאג לכך ששתי הקבוצות, המעשנים והלא מעשנים, תהיינה זהות כמה שיותר במשתנים אלו כך שלא יהיו הסברים חלופיים לפער ביניהן.

תוצאות

בניתוח של 59,824 אשפוזים, נמצא קשר מובהק בין שימוש בקנאביס לשיעור מופחת של הידבקות בקלוסטרידיום דיפיציליה במהלך האישפוז. על פי הנתונים בקרב צרכני קנאביס נרשמו רק 455.5 מקרים של הידבקות בזיהום ל-100,000 אשפוזים, לעומת 634.4 ל-100,000 בקרב אלו שאינם צרכני קנאביס – הפחתה של 28% בסיכון להידבקות.

מעבר לכך, נמצא כי הסיכון להידבקות יורד עוד יותר כאשר מדובר בצרכני קנאביס שהוגדרו ברישומים הרפואיים שלהם כ”בעלי תלות” בקנאביס, כלומר צרכנים יומיים כרוניים. לצרכנים הכרוניים האלו היה סיכון מופחת ב-80% להידבק בחיידק במהלך האשפוז שלהם לעומת אלו שאינם צורכים קנאביס כלל. לקבוצה שהוגדרה כצרכני קנאביס שאינם בעלי תלות היה סיכון מופחת ב-23% לעומת הלא מעשנים.

מכיוון שמדובר במחקר מתאמי, הוא אינו מתיימר לשער מהי הסיבה שצרכני קנאביס, ובמיוחד צרכני קנאביס כבדים, נמצאים בסיכון מופחת להידבק בקלוסטרידיום דיפיציליה במהלך האשפוז, ורק מציין כי לאור תוצאות אלו דרושים מחקרי עומק שיבחנו את הסיבה לתופעה. עם זאת, בהקדמה למחקר מצוין כי קנאבידיול (CBD) כבר נמצא בעבר כיעיל בדיכוי רעלני המעי של חיידק זה וכרכיב אנטי-בקטריאלי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר