מגלגל...

מחקר: צרכני קנאביס זקוקים ליותר חומר הרדמה לפני ניתוח

מחקר אמריקאי חדש מצא כי צרכני קנאביס קבועים זקוקים ליותר חומרי הרדמה בהליכים רפואיים שדורשים הרדמה. צרכני הקנאביס הקבועים במחקר נזקקו למינון גבוה עד פי 2 של חומרי הרדמה מסויימים בהשוואה למאושפזים האחרים.

אנשים המשתמשים בקנאביס באופן קבוע זקוקים למינון גבוה יותר של חומרי הרדמה בניתוחים והליכים רפואיים אחרים שדורשים הרדמה, כך לפי מחקר חדש שפורסם השבוע בירחון האמריקאי לאוסטאופתיה.

המחקר בדק נתונים של 250 מאושפזים שעברו בדיקת אנדוסקופיה – בדיקה רפואית פולשנית שכוללת החדרת צינור המכיל סיב אופטי ומצלמה לושט או לפי-הטבעת.

הנתונים נלקחו ממדינת קולורדו, בה הקנאביס חוקי, ו-25 מתוך 250 המאושפזים (10%) דיווחו כי הם משתמשים בקנאביס באופן קבוע.

נמצא כי עבור משתמשי קנאביס קבועים נדרשה כמות גבוהה משמעותית של חומרי הרדמה עבור בדיקת האנדוסקופיה בהשוואה למאושפזים שאינם משתמשים באופן קבוע בקנאביס.

הפער הזה נותר מובהק גם כאשר הוכנסו לניתוח הסטיסטי משתנים מתערבים כגון גיל, מין, ושימוש באלכוהול, בנזודיאזפינים ואופייאטים.

בהשוואה למטופלים אחרים, צרכני הקנאביס הקבועים נזקקו למינון גבוה ב-220% של חומר ההרדמה פרופופול (Propofol), מינון גבוה ב-14% של האופייאט פנטניל ומינון גבוה ב-20% של הבנזודיאזפין מידאזולאם על מנת להגיע להרדמה אופטימלית עבור ההליך.

גם זה בטח יעניין אותך

כך לדוגמא נדרשו 13.83 מ”ג של פרופופול בממוצע כדי להרדים את 225 המאושפזים שלא משתמשים בקנאביס, לעומת 44.81 מ”ג בממוצע כדי להרדים את 25 משתמשי הקנאביס הקבועים.

“למיטב ידיעתנו, מדובר על השפעה של קנאביס שמעולם לא דווחה בעבר, והמנגנון שדרכו משפיע השימוש בקנאביס על הסיבולת לסמים האחרים אינו ידוע”, נכתב במחקר.

באופן כללי סיבולת לסם מקבוצת חומרים אחת אינה מקנה בהכרח סיבולת לסם מקבוצה פרמקולוגית אחרת. כך לדוגמא אדם יכול להיות בעל סיבולת גבוהה מאוד לקנאביס, וסיבולת נמוכה מאוד לאלכוהול.

החוקרים מזהירים כי לחלק מתרופות ההרדמה יש תופעות לוואי וככל שהמינון שלהן גבוה יותר כך גובר הסיכון לבעיות. לפיכך הם קובעים כי הכללת שאלות לגבי שימוש בקנאביס בשאלון שהחולה ממלא לפני הליך רפואי היא צעד חשוב על מנת להעריך בצורה מדויקת גם את דרישות ההרדמה וגם את הסיכונים הפוטנציאליים במהלך הליך אנדוסקופי.

“לאור התוצאות אין ספק שעל מטופלים לדווח לרופא שלהם על שימוש בקנאביס לפני ניתוחים והליכים רפואיים”, אומר החוקר הראשי ד”ר מארק טוורדובסקי (Mark Twardowski). ד”ר טוורדובסקי מדגיש עם זאת כי שדרוש מחקר נוסף על מנת לאשש את התוצאות הראשוניות האלו במדגם גדול יותר של מטופלי קנאביס ובסוגים נוספים של ניתוחים.

ובכל זאת, התוצאות האלו מציעות כי על רופאים לקחת בחשבון שימוש בקנאביס כאשר הם מחשבים את המינון הנדרש של תרופות מסויימות.

תוצאות המחקר הפתיעו גם מומחים בתחום. ברשת CNN ראיינו את ד”ר רודריק אקנהוף (Roderic Eckenhoff), פרופסור מומחה לרפואת כאב והרדמה מאוניברסיטת פנסילבניה, שאמר כי המחקר מעניין אך המדגם שלו קטן מדי.

“מדובר במחקר מאוד ראשוני, ויש צורך במישהו שימשיך מהנקודה הזאת ויערוך מחקר יותר מקיף בנושא”, אמר והוסיף כי הוא לא ראה תוצאות דומות במחקרים קודמים.

“גם אם נותנים למישהו פרופופול במשך המון זמן, הוא כמובן מפתח סיבולת שדורשת עליה במינון – אבל לא של למעלה מ-200%,” הוסיף. “זה אפשרי בתאוריה, אבל אני אהיה מופתע אם הממצא הזה ישוחזר במחקר גדול יותר”.

פרופסור אקנהוף העלה גם השערה חלופית לתוצאות המחקר: “מטופלים לא תמיד מדווחים לרופאים על כל סם שהם לוקחים. חלק מהאנשים שמשתמשים בקנאביס משתמשים גם בסמים אחרים למטרות פנאי, ואם הם לא דיווחו עליהם לרופא זה עשוי להשפיע על התוצאות”.

ראו עוד:
איזה תרופות לא כדאי לשלב עם קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר