טוען...

מחקר ענק מצא: הלגליזציה בארה”ב לא הובילה לעלייה בשימוש בקנאביס

הקלה בחוקי הקנאביס במדינות ארה”ב לא הובילה לעלייה במספר בני הנוער והצעירים המשתמשים בצמח – כך קובע מחקר חדש שנערך בקרב מיליון משיבים ופורסם בירחון המדע המוערך ‘לנצט’. את המחקר מימנה הרשות האמריקנית למלחמה בסמים, שציפתה כמובן לתוצאות אחרות.

מאז שנת 1996, אז התירה לראשונה בעולם מדינת קליפורניה את השימוש בקנאביס רפואי, 23 מדינות בארה”ב כבר אישרו את השימוש הרפואי בקנאביס. במדינות וושינגטון, קולורדו, אלסקה, אורגון ובירת ארה”ב וושינגטון די.סי, כבר אישרו גם את השימוש בקנאביס למטרות פנאי.

ההקלה הזו בחוקי המריחואנה בשני העשורים האחרונים הובילה רבים, גם כאן בישראל, לטעון כי הקלות כאלו מובילות לעלייה בשימוש בקרב בני נוער וצעירים. כעת מחקר חדש מנפץ שוב את טיעון זה, אחרי מחקרים קודמים שכבר עשו זאת בעבר, הן ב-2013 והן ב-2014.

בניגוד למה שנטען מצד הרשות למלחמה בסמים ודומיה, המחקר החדש שנערך על נתונים של מיליון בני נוער בארה”ב קובע חד משמעית כי הקלה בחוקי הקנאביס לא הובילה לעלייה בשימוש בחומר בקרב צעירים. המחקר נערך במימונה של הרשות האמריקנית למלחמה בסמים (NIDA) ופורסם בירחון המחקר הפסיכיאטרי המוערך Lancet.

דבורה חסין
ד”ר דבורה חסין

תוצאות המחקר, המבוססות על נתונים שנאספו במשך 24 שנים מלמעלה ממיליון משתתפים מ-48 מדינות בארה”ב, הפתיעו אפילו את עורכת המחקר עצמה, ד”ר דבורה חסין, פרופסור לאפידמיולוגיה מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, ואת שותפיה למחקר.

במחקר נמצא כי הקלה בחוקי הקנאביס והתרת השימוש בקנאביס רפואי באופן חופשי יחסית, לא העלתה את מספר צרכני הקנאביס במדינות אלו. ה’גרדיאן’ מדווח כי בניתוח של מחקר לאומי שנערך בכל שנה בארה”ב בקרב 50,000 משיבים בני 13 עד 18 מצאו החוקרים כי לא נרשמה כל עלייה באחוזי השימוש, גם אחרי שנלקחו בחשבון נתונים נוספים שעלולים להשפיע על אחוזי השימוש, כגון גיל, רקע, עדה, אופי הלימודים, צבע עור ועוד.

יתרה מזאת נמצא כי בקרב התלמידים הצעירים ביותר, בכיתות ז’-ח’, אחוזי השימוש במריחואנה אף צנחו. החוקרים העריכו כי ייתכן שבעקבות ההקלה בחוקי הקנאביס ההורים נקטו בגישה מסבירה יותר ודאגו להבהיר את עמדתם נגד.

“הממצאים שנתגלו מספקים את העדות החזקה ביותר עד כה לכך ששימוש במריחואנה על ידי בני נוער אינו מתגבר לאחר לגליזציה של קנאביס רפואי,” אמרה ד”ר חסין וציינה כי “בגלל ששימוש במריחואנה בגילאים צעירים עלול להוביל לנזקים בעתיד, זיהוי של הגורמים המשפיעים על אחוזי השימוש הינו ראשון במעלה בחשיבות.”

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/youth-study-lancet.pdf

ראו עוד:
“זה כבר לא מגניב”: פחות בני נוער מעשנים גראס בקולורדו
ישראל 2014: יותר ילדים ובני נוער מעשנים מריחואנה
הבן שלך מעשן חשיש? תגיד תודה
הרשות האמריקנית למלחמה בסמים מודה: קנאביס הורג סרטן

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר