מחקר: עישון מריחואנה לא גורם לסרטן ריאות

עישון קנאביס באופן רגיל ויומיומי אינו מעלה את הסיכון ללקות בסרטן ריאות ואף מקטין אותו – כך על פי מחקר חדש שפורסם השבוע.

מחקר חדש שיפורסם בגליון הקרוב של ‘הירחון הבינלאומי לסרטן’ מצא כי שימוש בקנאביס, אפילו באופן קבוע וארוך-טווח, אינו מעלה את הסיכון ללקות בסרטן ריאות.

בניגוד לטענות הרשויות בישראל, לדבריהן “עישון ג’וינט אחד מזיק כמו 5 סיגריות” (ראו כאן, כאן וכאן), במחקר מצאו החוקרים כי “תוצאות הניתוח שערכנו מראות כי לא נמצא קשר ברור בין עישון קנאביס קבוע וארוך-טווח לבין הסיכון ללקות בסרטן ריאות” וכי “בקרב אלו שאינם מעשנים טבק כלל לא נמצא כל קשר בין שימוש בקנאביס לסרטן ריאות”.

במחקר נבחנו נתוניהם של 2,159 חולי סרטן ריאות ו-2,985 אנשי מדגם – כולם נאספו מ-6 מחקרים שונים שנערכו בארה”ב, קנדה, בריטניה וניו זילנד – ובו השוו החוקרים נתוני מין, צריכת טבק, רקע סוציו-אקונומי ועוד.

בקרב אלו שאינם מעשנים קנאביס באופן קבוע או שאינם מעשנים קנאביס כלל נמצא כי 0.96% לקו בסרטן ריאות, זאת לעומת 0.88% בלבד בקרב אלו שעישנו ג’וינט אחד או יותר ביום. בקרב אלו שעישנו באופן קבוע במשך למעלה מ-10 שנים נמצא אחוז של 0.94.

תוצאות המחקר מחזקות מחקרים קודמים שנערכו בעבר ומצאו גם כן תוצאות זהות: “הסיכון לחלות בסרטן ריאות עקב שימוש במריחואנה הוא פחות מ-1%,” אמר דונלד טשקין, מנהל מחקר שפורסם בשנת 2006 ב’וושינגטון פוסט’ ומצא גם כן כי אין קשר בין עישון קנאביס לסרטן ריאות. “הנחנו שיהיה קשר ברור בין שימוש במריחואנה לסרטן ריאות ושככל שהשימוש כבר יותר, כך הסיכון גדול יותר. במקום זאת מצאנו שאין כל קשר ואפילו רמז לקשר בין השניים.”

יתרה מכך, מחקרים שנערכו בנושא זה מצאו כי לא רק שקנאביס אינו גורם לסרטן ריאות, הוא אף עשוי לרפא את המחלה (ראו כאן). מחקר אחר מצא כי עישון קנאביס אף מפתח ומחזק את הריאות.

ראו גם: קנאביס מרפא סרטן – 20 מחקרים שמוכיחים זאת
ראו גם: רופאים מאשרים לראשונה: שמן הקנאביס של ריק סימפסון נלחם בסרטן

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט