מגלגל...

מחקר: מרכיבים בקנאביס מונעים דחיית איברים מושתלים

השתלות של איברים פנימיים הצילו ומצילים חיים רבים אך פעמים רבות דוחה גופם של המושתלים את השתל. מחקר חדש מראה כי רכיבים בקנאביס מועילים להפחתת הסיכון שבדחיית השתל.

חייהם של אנשים רבים ניצלו בעקבות השתלות של איברים פנימיים בגופם ובהתאם אחוז המחזיקים בכרטיס אד”י לתרומת איברים הולך ועולה עם השנים.

במשך דורות רכשו לעצמם מנתחים ידע בשתילת איברים, אבל התחכום הכירורגי כמעט שלא הביא תועלת רפואית. זאת מפני שלמעט יוצאים מן הכלל, גופם של המושתלים מתוכנת להילחם באלמנטים זרים ומקפיד לדחות את השתל, כלומר – המערכת החיסונית בגופו של המושתל תוקפת את האיבר הזר.

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ‘טמפל’ בארה”ב קובע כי THC, אחד החומרים הפעילים בקנאביס, יכול לעזור במקרים כאלו.

במחקר נמצא כי THC יכול לעצור את תגובת הדחייה של המערכת החיסונית לשתלים חדשים והחוקרים הגיעו למסקנה שקנבינואידים (החומרים הפעילים בקנאביס) תורמים לעלייה באחוזי ההצלחה של ניתוחי השתלת איברים.

“המידע שנתקבל מהמחקר מראה כי למרכיבים הללו יש פוטנציאל להאריך את תקופת ההישרדות של האיברים המושתלים,” נכתב בסיכום המחקר.

היום נוהגים הרופאים להשתמש בתרופה הנקראת ציקלוספורין אשר נמצאת בשימוש מאז שנת 1983 וגורמת לירידה בתפקוד המערכת החיסונית כך שתימנע מלהילחם באיברים המושתלים. עם זאת, לתרופה ישנן תופעות לוואי מסויימות ביניהן גרימת נזק לכליות.

החוקרים מקווים ששימוש בקנאביס יכול להביא תועלת מבלי להסתכן בתופעות הלוואי.

ראו: מחקרים מוכיחים – קנאביס תורם להגנה על הבריאות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר