מגלגל...

קנאביס עוזר בהתמודדות עם בדידות ונידוי חברתי

החברה המודרנית יוצרת בעיות חברתיות רבות, המגיעות לעיתים עד לכדי חרם, נידוי חברתי ובדידות קשה. מחקר חדש ומקיף מצא שלהיות לבד ולעשן קנאביס עדיף על להיות לבד ולא לעשן קנאביס – כך קנאביס עוזר בהתמודדות עם בדידות ודחייה חברתית.

פורסמו תוצאותיו של מחקר חדש בו השתתפו למעלה מ-7,000 נבדקים והתבסס על מחקר קודם שנערך בשנת 2010 ומצא כי אקמול מקל על כאב מדחייה חברתית. המחקר הקודם כלל 62 מתנדבים בריאים אשר חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצה אחת שקיבלה טיפול בפרצטמול במינון 1000 מ”ג/יום לעומת קבוצה שנייה שקיבלה תרופת פלצבו (תרופת דמה). המחקר נמשך 3 שבועות. משתתפי המחקר מילאו כל ערב גרסה של ה-Hurt Feelings Scale, סולם שנמצא בשימוש על ידי פסיכולוגים רבים למדידת רמת כאב חברתי.

תוצאות המחקר הקודם הראו כי אצל משתתפים שנטלו את האקמול לאורך זמן, נצפתה ירידה מובהקת בתחושת הכאב החברתי לעומת קבוצה של משתתפים שנטלו תרופת פלצבו. “מדובר בעצם בראיות הראשונות לכך שהקלת כאב פיזי מביאה להקלה בכאב חברתי,” נכתב אז בסיכום המחקר.

המחקר החדש שפורסם השבוע, חולק ל-4 שלבי מחקר נפרדים ומצא כי שימוש במריחואנה עוזר לאנשים להתמודד עם כאבים נפשיים הנובעים מדחייה ו/או בדידות חברתית.

“מחקרים קודמים הוכיחו שחומרים המתקשרים עם קולטני ה-CB1, מפחיתים כאבים הנובעים מדחייה חברתית,” אמר עורך המחקר טימות’י דקמאן מאוניברסיטת קנטקי בארה”ב.

מריחואנה להגנה מפני סוכרת

בשלב הראשון של המחקר מצאו החוקרים כי צרכני הקנאביס שהגדירו עצמם כ”בודדים”, הראו סימנים גבוהים יותר של הערכה עצמית ובריאות נפשית מאלו שהגדירו עצמם כבודדים ואינם מעשנים מריחואנה כלל.

בשלב השני מצאו החוקרים כי אלו הצורכים מריחואנה באופן קבוע וסבלו בכאב חברתי כלשהו, היו בעלי סיכון נמוך יותר להתפרצויות דיכאוניות.

בשלב השלישי נשאלו תלמידי בתי ספר תיכוניים בנוגע להרגשת בדידות, שימוש במריחואנה ודיכאון. אותם התלמידים שהשתתפו בסקר, השתתפו שוב בסקר דומה שנערך שנתיים לאחר מכן. המחקר מצא כי שימוש במריחואנה הוביל לרמות נמוכות יותר של דיכאונות אצל תלמידים שהגידרו עצמם כ”בודדים”. עם זאת, בקרב תלמידים שלא הגדירו עצמם כבודדים, לשימוש במריחואנה היתה השפעה מינורית בלבד על הדיכאונות.

בשלב הרביעי והאחרון של המחקר, המשתתפים שיחקו במשחק מבוסס מחשב בשם ‘סייבר-בול’ אשר מתוכנת כך שהוא גורם לשחקן להרגיש דחוי מבחינה חברתית כששאר הדמויות מתעלמות ממנו. דקמאן וחבריו מצאו כי צרכני המריחואנה הראו נתונים גבוהים יותר של הערכה עצמית לאחר סיום המשחק.

“מריחואנה נמצאת בשימוש לטיפול בכאבים פיזיים. ממצאי המחקר מוכיחים כי שימוש במריחואנה יעיל גם לטיפול בכאבים של הנפש,” נכתב בסיכום המחקר. “ייתכן וזהו פתרון גרוע להתמודדות עם דחייה חברתית, אבל זה גם מסביר את הפופולריות של השימוש בחומר.”

ראו גם: 7 מחקרים שהשלטונות היו מעדיפים אם לא היו מזמינים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר