טוען...

מחקר: מריחואנה מפחיתה את הסיכון לסרטן בשלפוחית השתן

מחקר חדש השווה את הסיכון לסרטן בשלפוחית השתן בקרב מעל ל-83,000 גברים המעשנים טבק בלבד, קנאביס בלבד, או שניהם יחד.

סרטן שלפוחית השתן הוא הסרטן הממאיר הרביעי בשכיחותו בקרב גברים והשמיני בקרב נשים. בישראל יש בין כ-1,000 ל-1,500 מקרים של סרטן שלפוחית השתן ושיעור הגידול במספר החולים הלוקים בו עולה באופן קבוע בכ-0.8% אחוז בכל שנה.

במחקר חדש שהוצג בשבוע שעבר (6.5) בכנס השנתי של איגוד האורולוגים האמריקני, נמצא כי הסיכוי ללקות בסרטן בשלפוחית השתן נמוך יותר בקרב מעשני מריחואנה מאשר בקרב אלו המעשנים טבק ואלו המעשנים טבק ומריחואנה יחדיו.

החוקרים עקבו אחר מעל ל-83,000 גברים בני 45-69 במשך 11 שנים רצופות ומצאו כי אלו שעישנו מריחואנה היו בעלי הסיכון הנמוך ביותר ללקות בסרטן שלפוחית השתן.

“בקרב קבוצת הגברים שעישנו מריחואנה בלבד, נרשמה ירידה של 45% אחוזים בשכיחות הימצאות הגידולים הסרטניים, ובקרב אלו שעישנו טבק בלבד, נרשמה עלייה של 52% אחוזים בסיכון,” אמר עורך המחקר ד”ר אניל תומאס. עוד הראה המחקר כי עישון טבק ומריחואנה יחדיו, מעלה את אחוז הסיכון לסרטן בשלפוחית השתן, אך פחות מעישון טבק בלבד.

טבק או קנאביס

בהצגת התוצאות ביקשו החוקרים להדגיש את העובדה שבמחקר שערכו, נבדקו רק גברים שעישנו מריחואנה, או טבק, או שניהם יחדיו, ולכן לא ניתן להשוות את הנתונים לאלו שלא עישנו כלל.

במהלך 11 שנים של מעקב, 279 גברים מתוך 83,000 (0.3%) אובחנו עם סרטן שלפוחית השתן. מתוך 279 הגברים, 89 היו מעשני מריחואנה וכ-190 היו מעשני טבק או טבק ומריחואנה יחדיו. עוד נמצא כי בקרב אלו שעישנו מריחואנה באופן קבוע – יותר מ-500 פעמים – ירד אחוז הסיכון לסרטן מאשר בקרב אלו שעישנו מריחואנה מדי פעם.

“התאוריה היא שבשלפוחית השתן ישנם קולטנים המושפעים על ידי הקנאביס,” אמר תומאס. “הקנבינואידים במריחואנה מתקשרים כפי הנראה עם קולטני הקנבינואידים בשלפוחית השתן ובאופן כלשהו מגינים עליה משינויים מבניים בתאים שעלולים להוביל לסרטן.”

בכתבה שפורסמה בשנת 2006 על ידי (איזו הפתעה…) ד”ר איתי גל, נכתב כי: “מריחואנה מעלה את הסיכון לסרטן בדרכי השתן”. יתרה מזאת – ד”ר איתי גל כותב שבניגוד לעישון מריחואנה שגורם לסרטן, עישון סיגריות אינו גורם לסרטן! “החוקרים משערים שהסיכון מהמריחואנה נובע מכך שמעשנים אותה בלי פילטר, ושהיא נשארת בגוף יותר זמן מטבק רגיל. היא גם מגבירה אצירת שתן וכך מאריכה את זמן החשיפה למרכיבי המריחואנה שמופרשים בשתן.”

ראו עוד: קנאביס לגמילה מסיגריות וניקוטין
ראו עוד: חוקרים מוכיחים שוב: קנאביס מרפא סרטן
ראו עוד: בן 8 חודשים מחלים מגידול סרטני במוח בעזרת קנאביס
ראו עוד: מחקר חדש קובע: הריאות שלך אוהבות מריחואנה

מקור

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר