מחקר מקיף מאשר: קנאביס חומר בעל תועלת רפואית

האקדמיה הלאומית למדעים מפרסמת את סיכום המחקרים המקיף ביותר שנערך עד כה בתחום השפעות הקנאביס וקובעת ללא עוררין: קנאביס הוא בעל תועלת רפואית וסגולות בריאותיות חשובות. יחד עם זאת ישנן עדויות מינוריות גם לנזקים שעלולים להיגרם משימוש המוגדר כ’כבד’, אך לא נזקים לטווח ארוך.

לפני כשנתיים נדחתה בהצבעה בכנסת הצעת חוק שבאה להגדיר את הקנאביס כ’חומר בעל תועלת רפואית’ בהתאם לממצאי מחקרים ולעצם חלוקתו כטיפול רפואי לעשרות אלפי ישראלים. הגדרה זו היתה מאפשרת חלוקה של קנאביס במרשם רופא ללא סבך הביורוקרטיה אותו נאלצים לעבור חולים ורופאים כיום, אך היא נדחתה בהצבעה בהתנגדות של שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן.

כעת נראה שמהמובן מאליו כבר לא יהיה ניתן להתעלם עוד: קנאביס, על רכיביו הרבים, הוא אכן צמח בעל השפעות בריאותיות ורפואיות – כך על פי סיכום המחקרים המקיף ביותר שנעשה בתחום ופורסם השבוע על ידי האקדמיה הלאומית של ארה”ב למדעים, מוסד נחשב ומוערך ביותר.

סיכום מחקרי קנאביס 2017
עטיפת הדו”ח המיוחד: סיכום השפעות קנאביס 2017

בעבודת המחקר, שאספה נתונים של למעלה מ-10,000 מחקרים שונים שנערכו בעולם בתחום הקנאביס מאז שנת 1999, נמצאו “ראיות חותכות או משמעותיות” לכך שמריחואנה בעלת סגולות טיפוליות/רפואיות, בעיקר עבור טיפול בכאב כרוני.

עבודת המחקר המקיפה מביעה גם ביקורת חריפה כנגד המדיניות הפדרלית בארה”ב המונעת לחלוטין כל אפשרות של מחקר בתחום וכנגד הגדרת הקנאביס כ’סם מסוכן מדרגה ראשונה’ (Schedule 1) – הדרגה הגבוהה ביותר בחוק הסמים האמריקני.

בדו”ח המקיף הכולל 395 עמודים מפרטים עורכי המחקר את יתרונות וחסרונות השימוש בקנאביס כפי שנמצאו בעשרות אלפי המחקרים שנבדקו מאז שנת 1999 כאמור, ואלו עיקרם:

השפעות רפואיות
כאב כרוני הוא אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בהן קנאביס נמצא כטיפול יעיל. ועדת המחקר מצאה כי מטופלים שהשתמשו בקנאביס או רכיביו זכו לירידה משמעותית בתופעות הכאב. גם בקרב חולי טרשת נפוצה (MS) נמצא הקנאביס כטיפול יעיל ששיפר את תופעות הלוואי של המחלה. בנוסף נמצא כי קנאביס מקל ומונע בחילות והקאות בקרב חולים בטיפול כימותרפיה. עוד על קנאביס וכאב כרוני.

השפעות על פציעות ומקרי מוות
בדו”ח המחקר נמצא כי לפי הנתונים שנאספו עד היום שימוש בקנאביס בטרם הנהיגה עלול להגביר את הסיכון למעורבות בתאונת דרכים. בנוסף נמצא שבמדינות בהן השימוש בקנאביס חוקי דווח על יותר מקרים של ילדים שנטלו מנת יתר של קנאביס, בעיקר בבליעה (78% מהמקרים). הועדה מציינת כי נדרשים מחקרים נוספים בתחום זה. עוד על קנאביס ומקרי מוות.

השפעות על סרטן
בנוגע לקשר בין מריחואנה לסרטן מצאה הועדה כי עישון קנאביס לא מגביר את הסיכון להתפתחות סוגי סרטן שמקושרים בדרך כלל עם עישון סיגריות – למשל סרטן ריאות, ראש או צוואר. הועדה מצאה ראיות חלשות בלבד לכך שעישון קנאביס עלול לגרום לסרטן האשכים ולא מספיק ראיות לכך שעישון קנאביס על ידי אחד ההורים במהלך ההריון עלול להגביר את הסיכון לסרטן בילוד. עוד על קנאביס וסרטן.

השפעות על התקף לב, שבץ או סוכרת
הועדה ציינה רק שנדרש מחקר נוסף בכדי לקבוע האם שימוש בקנאביס עלול להיות קשור לסיכון מוגבר יותר להתקפי לב, שבץ מוחי או סוכרת. עוד על קנאביס והתקפי לב, שבץ מוחי, סוכרת.

השפעות על מחלות נשימה
על פי ממצאי הדו”ח עישון קנאביס על בסיס קבוע עשוי להיות קשור לבעיות נשימה כמו שיעול כרוני והתגברות לחה, אך הפסקת עישון קנאביס מפחיתה את תופעות אלו. הועדה ציינה שלא ברור האם שימוש בקנאביס קשור לבעיות אסתמה או לנזק כלשהו לתפקוד הריאות. עוד על קנאביס, אסתמה ובעיות נשימה.

השפעות על המערכת החיסונית
קיים חוסר בנתונים בנוגע להשפעות קנאביס על המערכת החיסונית של האדם. לצד זאת ישנן עדויות המצביעות על כך שחשיפה לעשן קנאביס עשויה להיות בעל ערך אנטי-דלקתי. עוד על קנאביס אנטי דלקתי.

השפעות על בריאות הנפש
על פי ממצאי הדו”ח שימוש בקנאביס עלול להגביר את הסיכון להתפתחות סכיזופרניה וחרדה חברתית. מנגד בקרב אלו הסובלים מסכיזופרניה שימוש בקנאביס מקושר לתפקוד טוב יותר בלמידה ופתרון בעיות זיכרון. עוד על קנאביס וסכיזופרניה, עוד על קנאביס ובעיות למידה.

השפעות על שימוש בעייתי בקנאביס
על פי הממצאים שימוש תכוף יותר בקנאביס עלול להגביר את הסיכון של שימוש בעייתי. עוד על קנאביס והתמכרות.

השפעות על שימוש בחומרים אחרים
הועדה מצאה עדויות מוגבלות בלבד לכך ששימוש בקנאביס עלול להגביר את אחוזי השימוש בסמים אחרים, בעיקר בטבק. יחד עם זאת נמצאו עדויות בינוניות לקשר בין שימוש בקנאביס לתופעה של תלות בשימוש בחומרים כמו אלכוהול, טבק וסמים לא חוקיים. עוד על קנאביס וסמים אחרים.

השפעות פסיכולוגיות וחברתיות
הועדה מצאה פגיעה מסויימת ביכולות הלמידה, הזיכרון והריכוז מיד לאחר שימוש בקנאביס. עוד צוינו עדויות מעטות לכך ששימוש בקנאביס עלול לפגוע בהישגים אקדמאיים כמו גם בקשרים חברתיים. נמצא גם קשר מוגבל בין שימוש בקנאביס לאחוז גבוה יותר של אבטלה והכנסה נמוכה. עוד על קנאביס והשפעות חברתיות.

השפעות על הריון וילודה
לפי מעט מחקרים שנערכו בנושא נמצא קשר מוגבל בין עישון קנאביס במהלך הריון למשקל נמוך יותר של הילוד. יחד עם זאת לא ברור האם יש קשר כלשהו בין עישון קנאביס בהריון לבעיות אחרות. עוד על הריון קנאביס.

בסיכום ההודעה לעיתונות מציינים עורכי המחקר כי יש לבצע מחקרים מקיפים יותר על השפעות צריכת קנאביס וכי אחד הקשיים הוא האיסור החוקי על מחקר הנובע מהגדרתו של הקנאביס כסם מסוכן מדרגה ראשונה. עוד ציינו כי ישנו קושי בהשגת נתונים הנוגעים לכמויות, איכות וסוגי הקנאביס הנמצא בשישמו הנדרשים לצורך הסקת מסקנות מחקריות בתחום.

יש לציין שבמרבית הסעיפים שנבדקו קשה לקבוע מהי הביצה ומהי התרנגולת, כלומר האם אכן קנאביס עלול לגרום לבעיות פסיכולוגיות וחברתיות, או שמא בעיות פסיכולוגיות וחברתיות הן שמגבירות את אחוז השימוש בקנאביס.

הדו”ח המלא:

ראו גם:
רשימת מחקרי הקנאביס שמנפצת את הסטיגמה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר