מחקר מצא: קנאביס מסייע לגמילה מהרואין

מחקר חדש מצא כי עישון קנאביס וצריכת THC בפרט, מסייעים למטופלים הנמצאים בתהליך גמילה מהרואין, מקלים על התסמינים השונים ומעלים את הסיכוי לצלוח את תהליך הגמילה בשלמותו.

מחקר שנערך באוניברסיטת קולומביה שבניו יורק, ארה”ב, מראה כי קנאביס מסייע למטופלים הנמצאים בתהליך גמילה מהרואין, זאת באמצעות הקלה על תסמיני הגמילה הקשים הכוללים רעידות, זעה קרה, דיכאון ועוד – מה שמכונה “קריז”.

צוות החוקרים בחן קבוצת מטופלים הנמצאים בתהליך גמילה מהרואין, במטרה לבחון את הקשר בין צריכת קנאביס לבין השפעה על תסמיני הגמילה השונים ועל תהליך הגמילה כולו.

כל המטופלים במחקר קיבלו זריקה של תרופה לעידוד גמילה הנקראת נלטרקסון ולאחר מכן חולקו לשתי קבוצות.

לקבוצה אחת ניתן דרונאבינול (THC סינתטי), ולשנייה ניתן פלצבו (תרופת דמה). בנוסף, חלק מהמטופלים בשתי הקבוצות עישנו קנאביס במקביל לטיפול הרגיל.

קנאביס מסייע לגמילה מהירואין
קנאביס מקבל על כלל תסמיני הגמילה, כולל כאבים, בחילות והקאות

קנאביס מקל על תסמיני גמילה מהרואין

מטרת המחקר הייתה לקבוע האם המטופלים יחוו הקלה בתסמיני הגמילה בעקבות הטיפול בדרונאבינול והאם יעלה הסיכוי שלהם לצלוח את תהליך הגמילה. כמו כן בחנו החוקרים בנפרד גם את השפעת עישון הקנאביס על המטופלים משתי הקבוצות.

תוצאות המחקר הראו כי המטופלים שקיבלו דרונאבינול, הראו תוצאות חיוביות יותר במרבית הפרמטרים שנבדקו:

אחוז התגובה החיובית לנלטרקסון של המטופלים שקיבלו דרונאבינול עמד על 66% לעומת הממוצע הנמוך יותר בקבוצת הפלצבו שעמד על 55%, ובנוסף נרשמה הקלה בסימפטומים השונים אצל כלל המטופלים שקיבלו דרונאבינול או עישנו קנאביס.

עוד נמצא כי 32% מהמטופלים שעישנו קנאביס דיווחו על רמות חרדה נמוכות יותר בצורה משמעותית, שתרמו לאיכות שינה טובה יותר ועל פי החוקרים גם להגדלת הסיכוי לצלוח את תהליך הגמילה.

בסך הכל,המטופלים שלקחו את הדרונאבינול ועישנו במקביל קנאביס הראו את התוצאות הטובות ביותר.

סנופ דוג מעשן מריחואנה
עישון קנאביס מעלה את הסיכוי לצלוח את תהליך הגמילה מהירואין

בשלב המסקנות קבעו החוקרים כי הטיפול בדרונאבינול תרם להקלה על כלל הסימפטומים של המטופלים, אך במקביל הסיכוי הכללי של המטופלים לצלוח את תהליך הגמילה כולו לא השתנה בצורה משמעותית בזכותו.

בנוסף ציינו החוקרים כי מטופלים המעשנים קנאביס במקביל לטיפול נמצאים בסיכוי גבוה יותר להצליח בגמילה מלאה.

ראו עוד:
מחקר: קנאביס מסייע לגמילה מסיגריות וניקוטין
דוקו: “מרשם להתמכרות” – מיליון ישראלים מכורים לתרופות
מחקר: קנאביס מסייע לגמילה מתרופות מרשם משככות כאבים

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי