מחקר מצא: קנאביס הגן על האדם הקדמון מפני טפילים

האדם הקדמון השתמש בקנאביס למטרות רפואיות והוא עשה זאת בין השאר כדי להגן על גופו מפני טפילים. מחקר חדש שנערך בקרב הלקטים-ציידים של שבט ה'אקא' האפריקני, הצורכים קנאביס להנאתם, מראה כי שימוש בקנאביס הוא ככל הנראה צורך ביולוגי טבעי.

רבים מניחים כי בני האדם החלו לצרוך קנאביס פשוט משום שזה כיף ולעיתים בטקסים דתיים שונים, אך לא מסיבות רפואיות שלכאורה ידועות לנו רק היום ממרום מגדל הטכנולוגיה. עם זאת, בפועל, השימוש בקנאביס למטרות רפואיות היה נפוץ בתרבויות רבות במהלך ההיסטוריה והמחקרים שנעשים היום רק מוכיחים את מה שכבר היה ידוע בעבר.

כאשר מדובר על התקופה הפרה-היסטורית, עת האדם הקדמון הסתובב בין המערות ליערות, העדות היחידה שנמצאה לשימוש בקנאביס התבססה על חפירות ארכיאולוגיות שנערכו במסגרת מחקר בויאדוליד, ספרד, שפורסם בשנה שעברה ב'ירחון למתודיקה ותיאורה ארכיאולוגית'. המחקר מצא אז כי השימוש במריחואנה היה נפוץ גם בתקופה הפרה-היסטורית בקרב אנשי המערות וכי היא שימשה לתקשור עם העולמות הרוחניים בהם האמין האדם הקדמון.

כעת, מחקר חדש שנערך בחודשים האחרונים באוניברסיטת וושינגטון ופורסם במגזין האמריקאי לביולוגיה אנושית, מראה כי האדם הקדמון לא השתמש בקנאביס רק למטרות הנאה וטקסים דתיים וכי עולם רפואת הקנאביס לא רק שאינו תוצר של העת האחרונה, אלא ששורשיו כנראה נמצאים אי שם בעידן המערות והנבוטים.

קנאביס להרחקת טפילים: "כמו מלח"

"שאלנו את עצמנו מדוע כל כך הרבה אנשים יחלו להשתמש ברעלנים צמחיים למטרות הנאה, בעיקר כאשר מוציאים את התרבות המודרנית מהמשוואה והולכים כמה אלפי שנים אחורה," מסביר פרופסור אדוארד האגן, עורך המחקר והמדען הראשי של הצוות.

פרופסור אדוארד האגן
פרופסור אדוארד האגן

בשל העובדה שישנם מינים רבים אשר צורכים קנאביס באופן קבוע ללא יכולת הבנה של תחושת "היי" או פרשנות של הנאה, צוות החוקרים יוצא מנקודת ההנחה שהדבר נעשה כדי להילחם בטפילים.

בעולם המערבי המודרני, טפילים הם אינם עניין שבשגרה, אך בתקופת האדם הקדמון, כאשר מערות לחות וחשוכות היו ברירת המחדל ההגיונית למקום מגורים, טפילים היוו גורם תחלואה ותמותה משמעותי בקרב בני האדם. ככל הנראה, בני האדם הקדמונים נהיו מודעים למצב ומצאו דרך ירוקה וריחנית לטפל בו.

אם תהיתם איך בדיוק חבורה של חצי-קופים נהיו בכלל מודעים לטיפול רפואי ולמדו לשלוט בו, על פי מסקנותיו של צוות החוקרים "גוף האדם אוהב קנאביס בדיוק כפי שהוא אוהב מלח, משום שחומרים אלו תורמים לחיסול טפילים. זהו תהליך טבעי לחלוטין שמושרש בנו בתור מין על כדור הארץ".

אדוארד האגן וחוקרים עם בני שבט האקא
אדוארד האגן וצוות המחקר עם בני שבט האקא

בתחילת המחקר בדק הצוות את ההנחה הכללית במעבדה, שם נמצא כי ריכוז גבוה של קנאביס אכן מחסל טפילים בחלל סטרילי, אך מכאן הדרך ליישום ביולוגי בתוך גוף האדם דורשת מחקר מעמיק ומכיוון שקצת קשה למצוא היום בני אדם קדמונים, התבסס צוות החוקרים על שבטים מודרניים שחיים עמוק בתוך ג'ונגלים נידחים באזור מדינת קונגו שבאפריקה – כאלה המשמרים את אורח החיים העתיק של אבות אבותיהם בתור שבט לקטים-ציידים.

קנאביס רפואי אצל בני שבט ה'אקא'

בני שבט ה'אקא' ממרכז אפריקה, אשר ידועים בהרגלי עישון הקנאביס המסיביים שלהם, נבחרו למחקר הנרחב שנערך במשך מספר חודשים וכלל מאות דגימות DNA שונות.

מעל 400 מחברי השבט – ברובם הגדול גברים – נתבקשו לתת דגימות דם, שתן, רוק וצואה, כדי לבדוק את רמת הזיהומים הטפיליים ואת רמת צריכת הקנאביס הכללית. הדגימות נותחו במעבדת האוניברסיטה כדי לקבוע האם צריכת קנאביס אכן תורמת לחיסול טפילים והאם חברי השבט מודעים לשימוש הרפואי, או שהוא רק תוצר לוואי של הצריכה למטרות הפנאי.

שבט האקא - אולי השורשים האמיתיים של סנופ דוג
שבט האקא – אולי השורשים האמיתיים של סנופ דוג

התוצאה היתה ברורה: הן גברים והן נשים אשר צרכו קנאביס לעתים תכופות הראו רמה נמוכה משמעותית של זיהומים טפיליים לעומת חברי השבט שאינם צורכים כלל או שצורכים כמויות קטנות בלבד של קנאביס.

מעבר לכך, לאחר שעברו טיפולים מערביים בעזרת חומרים נוגדי טפילים ונבדקו בשנית לאחר מספר שבועות, נמצא כי חברי השבט שצרכו הכי הרבה קנאביס, נדבקו בכמות הנמוכה ביותר של טפילים חדשים, בקשר ישיר ורציף.

בני שבט אקא
בני שבט ה'אקא'

בסיכום המחקר כתב פרופסור האגן כי "לפי הראיות החותכות ניתן להסיק כי צריכה תכופה של קנאביס אכן עוזרת לחיסול טפילים ואף מתפקדת כתרופת מנע. מעבר לכך, שבטים אלו אשר רחוקים שנות אור מהתרבות והרפואה המודרנית, ככל הנראה מודעים לשימוש הרפואי והוא אינו תוצר לוואי של שימוש לצרכי פנאי."

"עם זאת יש לציין כי עדיין לא זוהו המרכיבים המדויקים בקנאביס אשר גורמים לחיסול הטפילים," הוסיפו החוקרים, "וכן לא ידוע האם ההשפעה על סוגים שונים של טפילים היא זהה, ולפיכך תוצאות המחקר הן רק שער למחקרים נוספים שייערכו בעתיד".

ראו עוד:
נמצא הבאנג העתיק בעולם: בן 900 שנה
מחקר: שימוש במריחואנה תורם להגנה מפני סוכרת
האם קנאביס מונע התקרחות ונשירת שיער?

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט