גם תולעים נתקפות מאנצ’יז לג’אנק פוד בעקבות חשיפה לרכיבי קנאביס

חוקרים מאוניברסיטת אורגון גילו כי תולעים ספוגות באנדו-קנבינואיד "אננדמיד" הציגו תיאבון מוגבר והעדפה חריגה מהרגיל למזונות עתירי קלוריות

אתם לא לבד. מחקר חדש גילה כי תולעים נימיות (נמטודות – Roundworms) אשר נחשפו לאננדמיד, אנדו-קנבינואיד הנחשב לאחד המרכיבים המרכזיים הפעילים בגוף האדם בעת צריכת קנאביס, הציגו “אכילה הדונית” (מונח מדעי לאכילה למטרות הנאה ולא למטרות הישרדות) המזכירה במהותה את תופעת ה”מאנצ’יז” המוכרת.

למי שלא מכיר, מלבד הקנבינואידים המפורסמים שמקורם בצמח הקנאביס ומכונים “פיטו-קנבינואידים”, ישנה קבוצה נוספת של מולקולות דומות המצויות בגוף האדם (ולמעשה כמעט בכל בעלי החיים) המכונות “אנדו-קנבינואידים”. מולקולות אלו, שאננדמיד הוא אחד מהן, נקשרות לקולטנים ייעודיים בגוף האדם בדיוק כפי שעושים הקנבינואידים ממקור צמחי, ומהווים חלק אינטגרלי מהמערכת האנדוקנבינואידית האחראית בין היתר על ויסות והפעלה של פונקציות מפתח כגון שינה, זיכרון, חרדה וכמובן גם אכילה.

במהלך המחקר חילקו החוקרים תולעים נימיות מסוג C.Elegans לשתי קבוצות נפרדות וטבלו את אחת מהן בתמיסה של האנדוקנבינואיד אננדמיד. לאחר מכן, התולעים הונחו במבוך המכיל גישה לסוגים שונים של מזון – החל באוכל דל קלוריות ועד עשיר בקלוריות, כאשר מדידת קצב האכילה נעשתה באמצעות אלקטרודות שהוכנסו לפיהן של התולעים ומדדו את קצב הלעיסות שלהן. 

תולעים נימיות, נמטודות
אתם לא לבד, גם תולעים אוהבות ג’אנק פוד בעקבות מאנצ’יז

תוצאות המחקר (PDF) הראו כי התולעים שהוטבלו באננדמיד צרכו באופן כללי יותר אוכל מהתולעים הרגילות, אך כאשר החוקרים ביקשו לבחון את העדפתן לסוג אוכל מסוים הם גילו אבחנה מעניינת נוספת, שקשורה לסוג המזון שהן העדיפו.

כפי שניתן לראות בגרף שלהלן, התולעים שקיבלו אננדמיד (מסומנות בעמודות השחורות) צרכו אוכל עשיר בקלוריות בקצב גדול יותר (כמעט פי 2, בצד שמאל) בהשוואה לתולעים שלא קיבלו את האנדו-קנבינואיד הזה. לעומת זאת, כאשר בדקו את קצב האכילה של האוכל הדל בקלוריות (מצד ימין), המצב היה בדיוק הפוך, כאשר התולעים שלא קיבלו אננדמיד (מסומנות בעמודות אפורות) אכלו כמעט פי 2 יותר. בעמודות של המזון ה”רגיל” (שלא נחשב דל או עשיר בקלוריות) לא נרשם כמעט הבדל בין התולעים שקיבלו אננדמיד לאלו שלא קיבלו.

גרף מחקר תולעים מקבלות מאנצ'יז

בציר ה-Y המאונך בגרף מוצג ה-Frequency המייצג את קצב הלעיסות (ככל שיותר גבוה כך הקצב מהיר יותר). ציר ה-X המאוזן מציג את סוגי האוכל השונים, מהאוכל הכי עשיר בקלוריות בצד שמאל (Superior) עד האוכל הדל ביותר בקלוריות בקצה הימני (Inferior). האוכל דורג לפי קצב הגדילה של התולעים כאשר הן אוכלות אותו. כלומר אוכל עם יותר קלוריות גורם לתולעים לגדול בקצב מהיר יותר. 

במטרה לבדוק עד כמה ניתן להשליך מתוצאות המחקר גם על בני האדם, ערכו החוקרים צעד מעניין נוסף. באמצעות הנדסה גנטית הם יצרו מוטציות של תולעים, שבמקום להכיל את הקולטן הקנבינואידי הרגיל המצוי בדרך כלל אצל תולעים (מכונה NPR-19), הם הכילו את הקולטן הנפוץ בקרב בני האדם מסוג CB1.  החוקרים גילו כי ההשפעה שהתקבלה מהאננדמיד מהמחקר הראשוני התקבלה גם לאחר ההחלפה, מה שמחזק את המסקנה שתוצאות המחקר רלבנטיות גם עבור בני האדם.

במסקנות המחקר כתבו החוקרים כי “התוצאות מראות כי המערכת האנדו-קנבינואידית טומנת בחובה פוטנציאל משמעותי עבור הניהול התרופתי במקרים רפואיים הכוללים הפרעות אכילה. כמו כן, ההקבלה ההתנהגותית, העצבית והגנטית של תולעי ה-C.Elegans ליונקים מבססת את התועלת של האורגניזם הזה כמודל גנטי חדש לחקר של הפרעות מן הסוג הזה”.

כלומר, לפי החוקרים, מלבד המסקנה המשעשעת שגם תולעים מקבלות מאנצ’יז, ניתן להסיק שמחקר זה מדגים כי קנאביס ותרופות מבוססות קנבינואידים עשויים להוות טיפול יעיל בהפרעות אכילה כמו אנורקסיה בבני אדם, הפרעות שהטיפולים עבורן היום הם מעטים ובעלי יעילות מוגבלת.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר