טוען...

למה מעשני מריחואנה רזים כל כך?

צרכני מריחואנה הם בעלי היקף מתניים צר יותר ובעלי נתוני אינסולין נמוכים יותר – כך קובעים מחקרים שפורסמו במהלך השנים האחרונות.

הבעיה: “שימוש במריחואנה קשור לעלייה חדה בצריכת קלוריות”, זהו הז’רגון הרפואי לפולקלור העממי. ובכל זאת, למרות האכילה המוגברת בזמן ההשפעה (על פי מספר מדדים, למעלה מ-600 קלוריות נוספות ליום), לא נראה שהצריכה הנוספת של משתמשי המריחואנה באה לידי ביטוי בעלייה ב-BMI. ואכן, מחקרים זיהו שכיחות מופחתת של השמנת יתר בקהילת מעשני המריחואנה.

המתודולוגיה: חוקרים באוניברסיטת נברסקה, בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד, ובמרכז הרפואי בית ישראל דיקונס ניתחו נתוני מדגם ארצי מייצג של למעלה מ-4,600 מבוגרים. כ-12 אחוזים מהמשתתפים דיווחו שהם משתמשים במריחואנה באופן שוטף, ו-42 אחוזים נוספים דיווחו שהשתמשו בסמים בעבר. מדדים שונים של בקרת רמת הסוכר בדם נבדקו אצל המשתתפים: רמות האינסולין והגלוקוז שלהם בצום; עמידות לאינסולין; רמות כולסטרול; והיקף המותניים.

התוצאות: בקרב המשתמשים במריחואנה באופן שוטף, היקף המותניים היה קטן יותר באופן משמעותי משל משתתפים שמעולם לא השתמשו במריחואנה, גם לאחר התאמת גורמים כמו גיל, מין, שימוש באלכוהול וטבק, ורמות פעילות גופניות. היו להם גם רמות גבוהות יותר של HDL (“כולסטרול טוב”). ההבדלים המשמעותיים ביותר בין אלו שעישנו מריחואנה ואלו שמעולם לא עישנו, או שעישנו בעבר והפסיקו, היו ברמות האינסולין שהיו נמוכות ב-16 אחוזים והעמידות שלהם לאינסולין (מצב שבו לגוף יש בעיה לספוג גלוקוז ממחזור הדם) הייתה נמוכה ב-17 אחוזים.
בקרב אנשים שהשתמשו במריחואנה בעבר, אך לא בשלושים הימים האחרונים, התוצאות נטו להיות דומות, אך במידה פחותה בהרבה. בנוסף, אף אחד מהמדדים הללו לא הושפע מכמות המריחואנה שהאנשים דיווחו שעישנו.

ההשלכות: למרות שהם לא בדיוק בטוחים כיצד זה קורה, כותבים המחברים, ממצאים אלה מצביעים על כך שהמריחואנה איכשהו עובדת על מנת לשפר את בקרת האינסולין, ויסות משקל הגוף, ואולי זה מסביר מדוע בקרב משתמשי מריחואנה יש שכיחות נמוכה יותר של מחלת הסוכרת. מתווספת לשאלות הגדולות – “האם ניתן לטפל בהשמנת יתר באמצעות מריחואנה?” ו-“האם מריחואנה גורמת להרזיה?!” – היא האפשרות שמריחואנה עשויה להיות שימושית בעזרה לאנשים לווסת את רמות הסוכר שלהם בדם.

המחקר מקור

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר