מחקר: כמה שווה לגליזציה בכל אחת ממדינות ארה”ב?

לגליזציה של קנאביס בכל מדינות ארה”ב תכניס לממשלות למעלה מ-3 מיליארד דולר בשנה ממיסוי מכירות מריחואנה חוקיות – כך על פי מחקר חדש שפורסם השבוע

מחקר שפורסם השבוע בארה”ב מצא כי אם כל המדינות בארצות הברית (States) תאשרנה חוקי לגליזציה, סכום הכסף שייכנס ממיסוי יגיע עד למעלה מ-3 מיליארד דולר בשנה. המחקר, שנערך על ידי אתר הכלכלה NerdWallet, קבע כי בסך הכל תקבלנה הממשלות של 50 מדינות ארה”ב מיסים בשווי 3.1 מיליארד דולר בשנה בעקבות לגליזציה של מריחואנה.

קליפורניה היא המדינה שתרוויח יותר מכולן, עם צפי של 519 מיליון דולר מיסים בשנה – סכום שעל פי הדיווח יכול לכסות את כל תקציב התרבות של המדינה. ניו יורק תהיה במקום השני עם 248 מיליון דולר בשנה וכ-7 מדינות נוספות תזכנה לרווחים של למעלה מ-100 מיליון דולר בשנה. 25 מדינות תרווחנה לפחות 20 מיליון דולר בשנה, כך על פי המחקר.

כמה שווה לגליזציה מדינות ארצות הברית

כדי להעריך את נתוני המכירות בכל אחת מהמדינות בארה”ב הסתמכו החוקרים על נתוני השימוש בקנאביס בארה”ב כפי שפורסמו על ידי ‘המנהל הלאומי לבקרה על שימוש בסמים ובריאות הנפש’ ובחנו מתוכם את כל אזרחי ארה”ב בני 25 ומעלה. הם חישבו את מספר האנשים ואת הכמות הממוצעת בשימוש והגיעו למסקנה כי סך כל שוק הקנאביס החוקי העתידי בארה”ב שווה למעלה מ-14 מיליארד דולר בשנה.

החוקרים הגיעו לתוצאות לאחר חישוב מס קבוע של 15% לצד מיסים אזוריים ומקומיים אחרים – בדומה לאלו שהוטלו על שווקי הקנאביס החוקיים בקולורדו ובוושינגטון.

במחקר לא נלקח בחשבון החסכון הפוטנציאלי במשאבי אכיפה, כליאה ומשפט. בשנת 2010 העריך הכלכלן ג’פרי מירון כי ארה”ב תחסוך 8 מיליארד דולר נוספים בכל שנה מהוצאות אכיפה, אם המריחואנה תהיה חוקית.

קולורדו, בה נפתחו בתחילת השנה חנויות קנאביס חוקיות, הרוויחה כבר בתום 3 חודשי הלגליזציה הראשונים סכום של כ-22 מיליון דולר. על פי הערכות צפויה קולורדו להרוויח כ-100 מיליון דולר בשנה ממיסוי מכירות הקנאביס החוקיות.

ובישראל? בשנה שעברה פירסם מכון ירושלים מחקר שמצא כי לגליזציה של קנאביס בישראל תכניס לקופת המדינה כמיליארד ש”ח בשנה ממיסוי מכירות הקנאביס החוקיות. 690 מיליון ש”ח נוספים ייחסכו בכל שנה מאכיפה, כליאה ומשפטים – סכום השווה בדיוק לזה שקוצץ בתחילת החודש ממשרד החינוך (ראו: לגליזציה תציל את מערכת החינוך).

בקרוב צפויות להתקבל הצעות חוק ללגליזציה גם במדינות אורגון ואלסקה במסגרת משאלי עם שייערכו בחודש נובמבר הקרוב. בסה”כ 40 מדינות בארה”ב שוקלות שינוי קרוב בחוקי הקנאביס (ראו כאן).

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר