טוען...

מחקר ישראלי: מריחואנה לטיפול בבעיות זכרון ולמידה הנגרמות מלחץ כרוני

מחקר ישראלי מצא כי מרכיבים בקנאביס עשויים להוות טיפול יעיל בבעיות זכרון ולמידה הנגרמות עקב לחץ וחרדה.

הרגשת לחץ פסיכולוגי היא תופעה שכיחה במיוחד, בעיקר במדינות חמות כמו שלנו, אשר עלולה לפגוע בכל אחד מאיתנו בשלב כזה או אחר של החיים ולהשפיע משמעותית על מבנה ואורח חיינו. אבל האם ידעתם שלחץ כרוני עלול לשנות את התנהגותו התקינה של המוח?

לחץ (Stress), או “דחק” בשמו המקצועי, עלול להוביל לתופעות כגון דיכאון וחרדה ואפילו לגרום לבעיות למידה וזכרון.

מחקר ישראלי שפורסם השנה בעיתון נוירופסיכופרמאקולוגיה מצא שמרכיבים בקנאביס עשויים להגן על המוח מפני בעיות זכרון ולמידה הנגרמות מלחץ כרוני. החוקרים הגיעו למסקנה שהשפעתה של המריחואנה – שמתקשרת עם המערכת האנדו-קנבינואידית בגוף האדם – עשויה לספק טיפול יוצא דופן לתופעות הקשורות ללחץ.

למרות ששימוש במריחואנה נתפס בציבור ככזה שגורם לאובדן זכרון, המחקר מראה כי דווקא ההפך הוא הנכון. “הממצאים מראים שהפעלתם של קולטני הקנבינואידים על ידי שימוש במריחואנה עשויה להוות אופן טיפול חדשני בבעיות נוירופסיכיאטריות שונות הנגרמות עקב תופעות של לחץ, חרדה וכד’,” כתבו החוקרים.

במחקר נמצא כי עכברי מעבדה אשר סבלו מלחץ כרוני וקיבלו מנות של כמיקלים הזהים בתרכובתם ל-THC, אחד החומרים הפעילים בקנאביס, הראו שיפור ביכולות הזכרון לטווח קצר ביחס לעכברים שלא טופלו כלל. להפתעת החוקרים, העכברים שטופלו בעזרת ה-THC, הראו גם שיפור משמעותי ביכולות הלמידה.

אירית עקירב
ד”ר אירית עקירב

המחקר נערך על ידי ד”ר אירית עקירב והדוקטורנטית שלה, הילה אבוש, אשר חוקרות זה מכבר את השפעתה של המריחואנה על הסובלים מפוסט טראומה.

“תמיד עניינה אותי ההשוואה בין דחק ללמידה מזיכרון. לכן התחלתי לחקור את הנושא וראיתי שמריחואנה מועילה להרבה סימפטומים של דחק ודיכאון,” אמרה בעבר ד”ר עקירב.

במחקר שערכה ד”ר עקירב בשנת 2011 נמצא כי טיפול בעזרת מריחואנה לסובלים מפוסט-טראומה ב-24 השעות שלאחר האירוע הטראומתי, מונע התפתחות של תסמיני PTSD. “במחקר אנו מראות שאם מזריקים לחולדות מריחואנה סינתטית בחלון זמנים של עד 24 שעות ממועד החשיפה לטראומה, שזה חלון זמנים יחסית רחב, אנחנו מצליחים למנוע התפתחות סימפטומים של PTSD – הפרעת דחק פוסט־טראומתית.”

צפו:

ראו גם: איך עוזרת המריחואנה לסובלים מ-PTSD

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר