מחקר ישראלי מצא: זליגה של קנאביס רפואי זה דווקא טוב

מחקר ישראלי חדש בדק מה יקרה אם מאות אלפי חולים ישראליים יחליפו את תרופות המרשם שלהם בקנאביס רפואי, כיצד הרחבת השימוש תשפיע על זליגת החומר לשוק החופשי וכיצד כל זה ישפיע על אורח החיים הישראלי. "זליגה של קנאביס רפואי תתרום לחברה הישראלית במגוון רחב של תחומי חיים," קובעים החוקרים

מספר המחזיקים ברשיון לשימוש בקנאביס רפואי בישראל עומד על קרוב ל-20,000 איש. מה שנראה לרבים במשרד הבריאות כמספר גבוה ביותר אשר גורם לזליגה של התרופה לשוק השחור, הוא למעשה אחוז בודד ממאות אלפי החולים בישראל שעשויים להרוויח רבות מהשימוש בקנאביס. מחקר חדש בדק מה יקרה אם כל אותם החולים יקבלו רשיונות שימוש בקנאביס וכיצד זה ישפיע על הזליגה ועל החברה הישראלית בכלל.

אסף אלוביק
אסף אלוביק, מעורכי המחקר

"מספר הסובלים בישראל מכאב כרוני לדוגמה מגיע לכ-4% מן האוכלוסייה, שהם יותר מ-300,000 ישראלים שקנאביס רפואי יכול להוות תחליף לתרופות מסוימות הנצרכות על ידם," מסביר אסף אלוביק, בוגר החוג לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה, שיחד עם עידן ליפיץ, חברו לספסל הלימודים, בדק מה יקרה אם מאות אלפי ישראלים אכן יקבלו רשיונות שימוש בקנאביס.

"כיום ניתן לקבוע בוודאות כי ההתוויות של משרד הבריאות אינן נותנות מענה לצרכים של כלל החולים להם קנאביס רפואי יכול להועיל, וברור שככל שתיהיה נגישות חופשית של קנאביס, אם במרשם (כמו ריטלין) או אם בצורה חופשית מהמדף (כמו אקמול), יש להניח כי לא רק חולים אשר זקוקים לקנאביס כתרופה יצרכו את המוצר," מסביר אלוביק, "במחקר בדקנו מה תהיה השפעת הרחבת היקף השימוש בקנאביס שלא במסגרת רפואית ומצאנו כי לא רק שהיא לא תזיק, היא עשויה אף להועיל."

בתוצאות המחקר נמצא כי אכן, ככל שגדל מספר הרשיונות לשימוש בקנאביס רפואי כך גדלה גם הזליגה שלו לשוק החופשי. עם זאת נמצא כי זליגה זו הינה דווקא בעלת השפעות חיוביות על מגוון תחומי חיים. "מבחינה בריאותית," קבעו החוקרים, "אין ספק כי היקף הנגישות והפתיחות של הציבור לקנאביס יגרום להתפתחות עתידית ברפורמת הרפואה וכן חשיפה גדולה יותר לסגולותיו כתרופה."

מודל הרווחה החברתית
מודל הרווחה החברתית, על פי המחקר

כדי לבחון את השפעת זליגת הקנאביס הרפואי לשוק השחור ואת האופן בו שימוש נרחב בו ישפיע על החברה, בדקו החוקרים כיצד עשוי להשפיע השימוש בקנאביס על ירידה בשימוש באלכוהול ובטבק, ובהתאם לירידה גם בכמות הנזקים להם הם גורמים: אובדן כושר עבודה, הוצאות בגין טיפולים רפואיים, תאונות דרכים, התמכרויות ועוד.

על פי ממצאי המחקר, הגדלת שיעור הזליגה של קנאביס למטרות לא רפואיות עשוי להועיל לחברה בהיבטים שונים כגון ירידה בפשיעה, אלימות, תאונות דרכים, מכורים לסמים קשים והיקף השוק השחור.

"זליגה מלאה של קנאביס תיטיב עם החברה גם מכיוון שתפחית את מעבר הצרכנים לסמים קשים, וזאת על ידי הפחתת האינטרקציה עם סוחרים בשוק השחור," כתבו החוקרים. "העלות החברתית הנתונה נמוכה ביחס לתרומה האדירה שיש להרחבת היקף היתרי השימוש לכלל החולים הנזקקים לכך. כל המקדמים מראים כי אלכוהול וטבק, מוצרים אשר חוקיים לשימוש במדינת ישראל, מזיקים פי 3 לכל הפחות על הצרכן והחברה בפרט."

החוקרים, שזכו בהצטיינות על עבודת המחקר, סיפקו גם המלצה למשרד הבריאות כיצד להתמודד עם תופעת הזליגה לשוק השחור; לדבריהם, שינוי שיטת התשלום לחולים הצורכים קנאביס בכך שהתשלום יקבע לפי הכמות הנצרכת ולא לפי תשלום קבוע מראש יוביל לכך שחולים אשר זקוקים לקנאביס פחות, יקבלו כמות קטנה במחיר גבוה, מה שיפחית את הרווח שבמכירה לשוק השחור.

"עבודתנו נוגעת אמנם להרחבת היקף השימוש בקרב חולים הנזקקים לכך בלבד בעיקר מאחר ולגליזציה נראית כמו 'מדע בדיוני' במדינת ישראל לעומת מתן היתר לחולים באמצעות מרשם (כמו ריטלין)," מסכם אלוביק. "עם זאת, המחקר הביא אותנו למסקנה מעניינת – כדאי ומומלץ לשאוף ללגליזציה מלאה מאחר וכאשר מתחשבים בכל האנשים שקנאביס יכול להועיל להם, מגיעים למספר ענק של כמעל מיליון אנשים באוכלוסייה (בהתאם לסגולותיו הרפואיות). במקרה שכזה, הזליגה תהיה ענקית ותוביל לעלייה בפשיעה (עקב הסחר וכו'). לכן, כאשר בוחנים לגליזציה מלאה, מסיקים שזהו מצב העדיף ממתן היתרים באמצעות מרשם."

המחקר במלואו:

https://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/elovic.pdf

ראו עוד:
זליגה זליגה: בין ריטלין לקנאביס רפואי
עובדי חוות קנאביס רפואי נתפסו עם כפפה ובה 42 גרם מריחואנה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט