מחקר ישראלי יבדוק השפעת קנאביס ופטריות קסם על מחלות הגיל השלישי

חברת הקנאביס הרפואי 'פארמוקן' מתחילה מחקר שיבחן את השפעתן של פטריות פסילוסיבין ("פטריות קסם/הזיה") על מחלות שונות כגון אלצהיימר, דמנציה ודיכאון וכן כתחליף אפשרי לאנטיביוטיקה.

חברת הקנאביס הרפואי ‘פארמוקן’ הודיעה כי חתמה על מזכר הבנות לשת”פ עם מכון שמיר למחקר ופיתוח תרופות מבוססות פטריות פסילוסיבין (“פטריות קסם”), בחלקן בשילוב עם קנאביס רפואי, לטיפול באלצהיימר, דמנציה, דיכאון והשפעה על חיידקים בקטריאליים כתחליף פוטנציאלי לאנטיביוטיקה.

פטריות ממשפחת הפסילוסיבה, אשר זכו גם לכינוי “פטריות הזיה”, הן קבוצה של פטריות המכילות את המרכיבים הפסיכואקטיבים שהעיקריים והבולטים שביניהם הינם פסילוסיבין ופסילוסין. מחקרים שנערכו, בין היתר, על ידי אוניברסיטאות מובילות בעולם, מצאו כי השימוש בפסילוסיבין עשוי להיטיב עם חולי דיכאון, פוסט טראומה, הפרעות חרדה והפרעה טורדנית-כפייתית (OCD).

דר’ ירון דקל, המנהל המדעי של מכון שמיר למחקר וראש המעבדה לגנטיקה מסר כי “הפטריות ממשפחת Psilocibae המוכרות בכינוין ‘פטריות הזיה’ מכילות את החומרים הפסיכיאטריים Psilocin ו-Psilocybin שידועים אלפי שנים כבעלי השפעות פסיכוטיות. מטרת ההתקשרות היא לפתח שיטות לגידול ומיצוי החומרים הפעילים ולבוחנן במספר פתולוגיות של מע’ העצבים ובהן מחלות הגיל השלישי כגון אלצהיימר ודמנציה וכן במצבים של פוסט-טראומה. המחקר יכלול שיטת גידול בתרביות תאים וביו-ריאקטורים לצד גידול מסורתי, במטרה להגיע לשיטה המיטבית שתוכל לשרת את עולם הפארמה”.

פטריות פסילוסיבין
פטריות פסילוסיבין

במחקר מועסקים מספר חוקרי מכון שמיר מתחומי התמחויות שונים ובהם ד”ר דליה לוינסון, מומחית ישראלית בעלת שם עולמי בגידול פטריות כובע למאכל ומרפא. מכון שמיר הוא הגוף הראשון בארץ שקיבל את אישור משרד הבריאות בפברואר השנה (2020) למיצוי החומרים הפעילים Psilocin ו- Psilocybin.

מנכ”ל פארמוקן, גיל חובש מסר כי “אנו רואים בשיתוף הפעולה עם מכון שמיר ככזה העשוי להוביל לפיתוחים פורצי דרך בתחום הפיטריות בישראל, תחום בעל פוטנציאל רפואי רב משמעות על פי מומחים בעלי שם עולמי. פארמוקן שמה לה כיעד מרכזי להוביל את המחקרים בישראל בתחום הקנאביס הרפואי ולראשונה גם בתחום הפיטריות, תוך יישום אסטרטגיית החברה עבור שוק הפארמה. כל זאת, מתוך ההכרה בייחודם, יעילותם הקלינית ואיכותם הגבוהה של זני החברה מהמידע הרב שצברנו עד היום.”

חובש הוסיף כי “כפי שדיווחנו לאחרונה, זני החברה הוכיחו יעילות בשלבים פרה-קלניים להתוויות של טרשת נפוצה והפרעות שינה. לצד זאת, פארמוקן ממשיכה להשביח את היכולת לייצר תפרחות נקיות בהדירות גבוהה, אשר יהוו את תשתית חומרי הגלם עבור מחקרים רפואיים מתקדמים על בסיס קנאביס רפואי.”  

מכון שמיר הוקם בשנת 1983 ביוזמתו של משרד המדע הישראלי ופועל בחסות אקדמית של אוניברסיטת חיפה. המכון פועל הן במישור היישומי והן במישור האקדמאי באמצעות ביצוע מחקרים פורצי דרך. מכון שמיר, בין היתר, מוביל בתחום העקיבות הגנטית של תוצרת חקלאית ובכך הוא מחלוצי ה – Farm to Fork במדינת ישראל ומחזיק ברישיון משרד הבריאות לייצור והחזקה של פיטריות ממשפחת הפסילוסיבה לשימוש לצורך מחקרי, לפי תקנות הסמים המסוכנים התש”ם 1979.

בנוסף, פארמוקן מעדכנת בדיווח לבורסה הבוקר (א’) כי היא ממשיכה להערך לתחילת הגידול בחוות עין חצבה על פי הסכם השת”פ עליו דווח בתחילת החודש שעבר. בכך היקף התוצרת של פארמוקן לשוק המקומי יגיע ל-6-7 טון קנאביס רפואי לשנה. כמו כן, החברה נערכת להגדלת כושר הייצור לכשיאושר הייצוא מישראל.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר