מגלגל...

מחקר מפתיע: שימוש קבוע במריחואנה בגיל צעיר לא גורם לנזק עתידי

בני נוער הצורכים מריחואנה באופן קבוע ובכמויות גדולות אינם מסתכנים בנזק בריאותי פיזי או נפשי במהלך בגרותם – כך על פי מחקר מקיף חדש שעקב אחר צעירים במשך 20 שנה. “לא נמצאו כל הבדלים בבריאות המנטלית או הפיזית – ללא קשר לתכיפות או כמויות השימוש במהלך גיל ההתבגרות,” אומרת מנהלת המחקר.

אחרי שכל טיעוני המתנגדים לקנאביס וללגליזציה כבר התרסקו לרסיסים על רצפת מעבדות המחקר ובעקבות התוצאות של המהלך בוושינגטון וקולורדו, נשאר הטיעון האחרון בארסנל: “קנאביס הנצרך בגיל צעיר – גורם לנזק בגיל מבוגר”. כך טוענים שוב ושוב נציגי האכיפה והרשויות גם כאן בישראל, וייתכן שבצדק.

עם זאת, מחקר חדש שנערך באוניברסיטת פיטסבורג ופורסם השבוע ב’ירחון לפסיכולוגיה של ההתמכרות’, מצא שטענה זו כלל אינה נכונה. בעוד שהחוקרים ציפו למצוא ששימוש תכוף במריחואנה אצל בני נוער הוביל לעלייה בסיכון לסרטן ריאות, אסתמה, דיכאון או תסמינים פסיכוטיים – התוצאות הראו אחרת.

במחקר, שנערך בקרב 408 משתתפים במשך קרוב ל-20 שנה, נמצא כי גם שימוש כרוני וארוך בקנאביס בקרב בני נוער וצעירים, אינו מוביל בהכרח לנזקים פיזיים או מנטליים בהמשך החיים הבוגרים.

ג'ורדן בכטולד
ג’ורדן בכטולד, עורכת המחקר

“מה שמצאנו הוא מעט מפתיע,” אומרת מנהלת המחקר ג’ורדן בכטולד. “לא נמצאו כל הבדלים בבריאות המנטלית או הפיזית – ללא קשר לתכיפות או כמויות השימוש במהלך גיל ההתבגרות.”

את הממצאים הסיקו החוקרים מנתונים שנאספו במסגרת מחקר רחב היקף על צעירים ובני נוער בפיטסבורג, שנערך במטרה לעקוב אחר התפתחות של התנהגות אנטי חברתית בקרב בנים תלמידי בתי ספר ציבוריים ממחזור 1987-1988.

במשך 10 שנים רצופות עקבו החוקרים אחר התלמידים וקיימו ראיונות-חתך לכל אורך תקופת גיל ההתבגרות – עד גיל 25. בגיל 35 הוזמנו הנחקרים לבדיקה נוספת ואחרונה.

עם סיום הראיון האחרון בגיל 35, החוקרים הפרידו את הנבדקים למספר קבוצות שונות: אלו שמעולם או לעתים רחוקות השתמשו בקנאביס (46%), אלו שהשתמשו בקנאביס בעיקר בצעירותם (11%), אלו החלו בצריכת קנאביס בגיל מבוגר (21%) ואלו שהחלו להשתמש בקנאביס בגיל מוקדם והמשיכו לצרוך אותו באופן קבוע ורגיל במהלך גיל ההתבגרות וגם בבגרותם (22%).

את הנתונים מ-4 הקבוצות השוו החוקרים אחת לשנייה, תוך התחשבון בגורמים משפיעים אחרים כגון השפעה סביבתית, צריכת טבק וכיוצ”ב.

“הממצאים מראים שמשתמשי המריחואנה הכרוניים לא היו בעלי סיכוי גבוה יותר לסבול מנזקים פיזיים או נפשיים בגילאי ה-30, מאשר אלו משאר הקבוצות,” מסבירה בכטולד. “למעשה, לא נמצאו כל הבדלים משמעותיים בין הקבוצות מבחינת בריאות נפשית – גם כאשר נעשה שימוש לא מפוקח כלל.”

http://www.apa.org/pubs/journals/releases/adb-adb0000103.pdf

ראו עוד:
מחקר חדש: יותר לגליזציה – פחות בני נוער משתמשים במריחואנה
לא, מריחואנה לא גורמת לנזק מוחי
העשב של השכן – פרק 4: צריכת קנאביס בקרב בני נוער

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר