מחקר חדש: רכיבי הקנאביס יעילים לטיפול בלוקמיה (סרטן הדם)

“קנבינואידים הם עתיד מרגש במיוחד לתחום האונקולוגיה,” אומר עורך המחקר החדש, שמצא שטיפול בסרטן הדם, לוקמיה, בעזרת שילוב הטיפול הכימותרפי עם רכיבי הקנאביס THC ו-CBD, הראה תוצאות טובות יותר מטיפול בכימותרפיה לבדה. חשיבות נמצאה גם לאופן ולסדר השימוש בקנבינואידים ובתרופות האנטי-סרטניות.

אוניברסיטת לונדון ממשיכה במחקר הרצוף שלה על קנאביס כטיפול בסרטן ולאחר ממצאים מרשימים ב-2013 ושוב ב-2014, מודיעים כעת החוקרים על מה שעשוי להיות פריצת דרך בתחום, בדגש על השפעה זמן השימוש בקנבינואידים וכימותרפיה והשפעתו השונה.

וואי ליו
ד”ר וואי ליו, מנהל המחקר באוניברסיטת לונדון: “קנבינואידים הם עתיד מרגש במיוחד לתחום האונקולוגיה”

במחקר נמצא שטיפול משולב של כימותרפיה יחד עם קנבינואידים, הרכיבים הפעילים בקנאביס, הראה תוצאות טובות יותר מאשר טיפול בכימותרפיה בלבד, והצליח להרוג את התאים הסרטניים בדם.

משמעות הדבר, על פי החוקרים, היא שניתן יהיה לקבל השפעה זהה לטיפול המשולב תוך שימוש במנות קטנות יותר של כימותרפיה המזיקה מאוד לגוף, שמשמעותו גם הקלה על תופעות הלוואי הקשות של חומרים כימיים אלו.

החוקרים בחנו את התאים הסרטניים במעבדה תוך שהם מנסים שילובים שונים של קנבינואידים נגד תאי לוקמיה ומצאו שטיפול בעזרת שני הקנבינואידים THC ו-CBD היה יעיל יותר מטיפול בעזרת כל אחד מהם בנפרד.

“בדקנו את השפעתם של שילובי קנבינואידים ובחנו את הפעילות האנטי-סרטנית שלהם במודלים של תאי סרטן,” כתבו החוקרים. “אלו היו יעילים ביותר כאשר ניתנו יחד עם תרופות אנטי-לוקמיה נפוצות כמו וינקריסטין וציטאראבין.כך למשל כשטופלו תאי HL60 בקנאבידיול (CBD) וטטרה-הידרו-קנבינול (THC) יחדיו, רמות ה-IC50 הגיעו ל-8 ו-13 מיקרומטר בהתאמה. אך כאשר ניתנו שני הקנבינואידים יחדיו, הרמות ירדו ל-4 מיקרומטר.

עוד נבדק האם טיפולים כימותרפיים פעלו ביעילות לצד קנבינואידים וכן נבדק האם סדר השימוש בחומרים היה בעל השפעה שונה כלשהי. “השימוש בקנבנואידים אחרי כימותרפיה הציג תוצאות טובות יותר מאשר כשהוחלף סדר הטיפול,” נכתב במחקר.

“הראינו בפעם הראשונה שהסדר והזמנים בהם משתמשים בקנבינואידים ובכימותרפיה הם מהותיים ביותר להצלחת הטיפול,” מסביר ד”ר וואי ליו, עורך המחקר.

“מדובר במיצויים בעלי ריכוז [קנבינואידים] גבוה במיוחד וטהור לגמרי, כך שעישון מריחואנה לא ישפיע באופן זהה,” הוסיף. “עם זאת, קנבינואידים הם עתיד מרגש במיוחד לתחום האונקולוגיה ומחקרים כמו שלנו נעשים כדי למסד דרכים יעילות בהן יש להשתמש כדי למקסם את ההשפעה התרפויטית.”

במחקרו של ד”ר ליו באוניברסיטת לונדון בשנת 2013, נמצא כי קנבינואידים יכולים גם למנוע מתאי סרטן הדם לגדול וגם במקרים מסויימים אף להרוס לבדם תאים סרטניים קיימים.

בשנת 2014 מצא ד”ר ליו שרכיבי הקנאביס יכולים להאט את התפתחותם של גידולים סרטניים במוח ואף להעלימם – במיוחד כאשר ניתנים בשילוב עם טיפול רדיותרפיה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר