מגלגל...

מחקר: איך קנאביס משפיע על חולי קרוהן

לחולי קרוהן הצורכים קנאביס יש באופן מובהק פחות סיכון לסיבוכים כתוצאה מהמחלה בהשוואה לאלו שלא מטופלים בקנאביס, כולל סיכון מופחת פי שניים לכריתת המעי הגס, כך לפי מחקר חדש.

קרוהן היא מחלה דלקתית של המעי הגס או הדק. הסימפטומים העיקריים שלה הם כאבי בטן חזקים, שילשול, וירידה חדה במשקל.

ואכן, מחקרי עבר ועדויות של מטופלים מראים כי הטיפול בקנאביס מקל משמעותית על הסימפטומים של המחלה. הוא עושה זאת ככל הנראה בעזרת הפעלת קולטנים קנבינואידיים הממוקמים במערכת העיכול.

קנאביס מפחית את הסיכון לסיבוכים במחלת קרוהן

מחקר חדש אשר פורסם השבוע בירחון Digestive Diseases and Sciences מצא כי לחולי קרוהן המטופלים בקנאביס רפואי יש סיכון מופחת משמעותית לסבול מכמה סיבוכים הנובעים מהמחלה. בין היתר נצפה סיכון מופחת לחסימות מעי, היצרות של קוטר המעי, וצורך בניתוח לכריתת המעי הגס.

המחקר ניתח נתוני אישפוז של 43,317 מטופלים בוגרים שמאובחנים עם מחלת קרוהן, שמתוכם 615 (1.4%) משתמשים בקנאביס.

מטופלי הקנאביס נבדלו משאר הנבדקים גם בפרמטרים אחרים שעלולים להוות הסבר חלופי לתוצאות, כמו גיל, מין, גזע, ביטוח רפואי, שימוש בטבק ואלכוהול, ועוד. משתנים אלו הוכנסו לניתוח הסטטיסטי כמשתנים מתערבים.

בהשוואה בין החולים המשתמשים בקנאביס לשאר המדגם נמצא כי מטופלי הקנאביס הם בעלי סיכון נמוך יותר לסבול מהסיבוכים הבאים שקשורים למחלת קרוהן:

  • היצרות של קוטר המעי (stricturing disease) – שיעור של 11.4% בקרב משתמשי הקנאביס לעומת 17.5% בשאר המדגם.
  • חסימות מעי: שיעור של 26.7% בקרב משתמשי הקנאביס לעומת 38% בשאר המדגם.
  • משך שהייה קצר יותר בבי”ח: 4.3 ימים בממוצע לעומת 5 ימים.
  • צורך בהזנה תוך-ורידית (אינפוזיה): 3.4% במשתמשי קנאביס לעומת 5.3% בשאר המדגם.
  • צורך בעירויי דם: 5% במשתמשי קנאביס לעומת 8.2% בשאר המדגם.
  • צורך בניתוח לכריתת המעי הגס או חלק ממנו (קולקטומיה): 3.7% במשתמשי קנאביס לעומת 7.9% בשאר המדגם.

נכון לסוף שנת 2018 היו בישראל 1,056 מטופלים שקיבלו רישיון קנאביס רפואי עבור מחלת קרוהן. משרד הבריאות מחייב חולי קרוהן למצות קודם את הטיפולים הקונבנציונאליים למחלה בעזרת תרופות מסוג אימונומודולטורים ונוגדי TNF. רק אם אלה נכשלות ניתן להגיש בקשה לקנאביס רפואי.

בשנת 2018 הצהירה העמותה האמריקאית לקרוהן וקוליטיס (Crohn’s and Colitis Foundation) כי היא “תומכת בשינוי מדיניות שיאפשר ביצוע מחקרים קליניים על הפוטנציאל של תרופות מבוססות קנבינואידים, כמו גם בשינוי הסיווג הפדראלי של קנאביס בארה”ב כסם מסוכן ללא תועלת רפואית”. בנוסף העמותה מימנה מחקרים על קנאביס וקרוהן וממשיכה לעודד את המחקר בתחום גם כיום.

איזה קנאביס אתה?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר