מחקר חדש: קנאביס מסייע בהתמודדות עם חרם ונידוי חברתי

לא סתם שי חי ביקש מריחואנה בבית האח הגדול: מחקר חדש מראה כי צרכני קנאביס צעירים מגיבים באופן חיובי יותר לקשיים חברתיים לעומת אלו שאינם צורכים מריחואנה כלל. "צרכני מריחואנה מגיבים באופן שלילי פחות לסיטואציות חברתיות שליליות," מסבירה ראש צוות המחקר בראיון.

מחקר חדש שנערך בבית החולים הכללי של מדינת מסצ'וסטס (MGH) ופורסם בגיליון מרץ של הירחון הרפואי "פסיכיאטריה ביולוגית", מראה כי צעירים הצורכים מריחואנה מתמודדים בקלות רבה יותר עם קשיים חברתיים, כולל נידוי וחרם – מה שעשוי להסביר גם את רצונו של שי חי, כוכב "האח הגדול", שרמז (צפו כאן) מה יכול לעזור לו בעת השהייה בבית הסגור.

פרופ' ג'ודי גילמן - ראש צוות המחקר ומרצה באוניברסיטת העילית 'הרווארד'
פרופ' ג'ודי גילמן – ראש צוות המחקר ומרצה באוניברסיטת העילית 'הרווארד'

המחקר נערך על ידי צוות מדענים בראשותה של פרופ' ג'ודי גילמן (Jodi Gilman) מאוניברסיטת הרווארד, במטרה לבדוק את הקשר בין צריכת מריחואנה לניתוח של סיטואציות חברתיות שליליות. למרות נושא המחקר, זהו אינו מחקר סוציולוגיה שגרתי אלא מחקר מדויק המבוסס על תוצאות של בדיקות ביולוגיות וצילומי MRI.

האזור העיקרי במוח שפעיל במהלך אירועים של נידוי חברתי נקרא 'אינסולה' (Insula), ולכן השערת המחקר של הצוות הייתה כי אם אכן למריחואנה ישנה השפעה על קליטת או ניתוח החוויה, היא תזוהה באזור זה.

הקלה על קשיים חברתיים

במהלך המחקר נבדקו תגובותיהם של 42 צעירים (בגילאי 18 עד 25) למספר אירועים המוגדרים כ"קושי חברתי", ביניהם חרם ונידוי מהקבוצה. לאחר מכן נערכה השוואה בין צעירים הצורכים מריחואנה (20 נבדקים) לאלו שלא (22 נבדקים), כדי לבסס עד כמה המריחואנה משפיעה על ניתוח וקבלת חוויות אלו.

תהליך הבדיקה עצמו כלל השתתפות במשחקים וירטואליים ופיזיים, כשלעתים הוגבלה או נמנעה מהנבדקים ההשתפות – זאת במטרה לגרום להם לחוויות חיוביות ושליליות במקביל.

בכדי להעלות את הרלוונטיות של תוצאות המחקר, החליטו המדענים להציב את קריטריון השימוש במריחואנה על כל כמות של 2-4 פעמים בשבוע, זאת בכדי לא להכליל במחקר צרכני קנאביס אקראיים.

בני נוער מעשנים מריחואנה
צרכני קנאביס: מתקשים פחות בסיטואציות חברתיות שליליות

תוצאות המחקר מראות כי אכן יש קשר הדוק בין צרכני מריחואנה לבין תשומת לב ותגובה שלילית פחותה לסיטואציות שליליות. על פי הדברים של צוות המחקר סביר להניח שמדובר בקשר של סיבה-תוצאה לפיו צריכת המריחואנה גורמת לשינוי באופן ישיר.

"השינוי ברמת התגובה באינסולה מעיד כנראה על כך שצרכני המריחואנה פחות נשמעים לנורמות חברתיות, ומגיבים באופן שלילי פחות לסיטואציות חברתיות שליליות," מסרה ד"ר גילמן בראיון, "עם זאת, עם המידע הקיים איננו מסוגלים לקבוע האם הבדלים אלו בתהליכים במוח גורמים לצריכת מריחואנה, או נגרמים בגללה."

מחקר זה מחזק את תוצאותיו של מחקר קודם שפורסם לפני שלוש שנים ובו נמצא כי צרכני הקנאביס שהגדירו עצמם כ"בודדים", הראו סימנים גבוהים יותר של הערכה עצמית ובריאות נפשית מאלו שהגדירו עצמם כבודדים ואינם מעשנים מריחואנה כלל. עוד נמצא אז כי אלו הצורכים מריחואנה באופן קבוע וסבלו בכאב חברתי כלשהו, היו בעלי סיכון נמוך יותר להתפרצויות דיכאוניות.

ראו עוד:
לא הסמים הם שגורמים להתמכרות
כך קנאביס מפחית את הסיכון לתאונות דרכים
מחקר קליני יבדוק השפעת קנאביס על חולי סרטן

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט