מחקר חדש: קנאביס לגמילה מתרופות מרשם משככות כאבים

תרופות מרשם לטיפול בכאבים מכילות בין השאר גם מורפין, הרואין וקודאין – כולם סמים מסוכנים לשימוש וממכרים ביותר. מחקר חדש מצא כי שימוש במריחואנה יכול לעזור בגמילה מתופעת ההתמכרות לתרופות אלו.

המכורים לתרופות ולחומרים אופיאטיים מטופלים ברבים מן המקרים בעזרת מתאדון (אדולן). אך על אף היותו “תרופה” לגמילה מסמים נרקוטיים אחרים, מתאדון הוא בעצמו סם אופיאטי מסוכן שאחראי על למעלה מ-5,000 מקרי מוות שמתרחשים בכל שנה בארה”ב לבדה כתוצאה ממנת יתר.

במחקר שנערך באוניברסיטת תומאס ג’פרסון בארה”ב ובמימון משרד הבריאות האמריקאי, נמצא כי מתוך 91 חולים המכורים לתרופות כאב ומטופלים במתאדון, אלו שצרכו קנאביס הראו פחות תופעות לוואי של גמילה מסמים.

“תוצאות אלו מראות את הפוטנציאל של השימוש בקנאביס להפחתת קשיי הגמילה במהלך טיפול במתאדון,” כתבו החוקרים.

לפי נתוני המחקר, עוד לפני כניסתם של החולים לטיפול במתאדון, אלו שצרכו קנאביס הראו נתוני שימוש נמוכים יותר בתרופות אופיאטיות (תרופות בשווי 85$ דולר ליום) מאשר אלו שלא צרכו קנאביס כלל (120$ דולר ליום) – נתונים שמחזקים מחקרים אחרים שנערכו ומצאו כי שימוש בקנאביס מוביל לירידה בצריכת תרופות מרשם.

מחקר דומה נערך בשנת 2009 ומצא כי עכברי מעבדה שהיו מכורים למורפין וקיבלו מנות של THC, החומר הפעיל בקנאביס, הראו סימני שיפור בתופעות הגמילה מהסם.

ממצאים אלו הינם חשובים ביותר לאור העובדה שמטופלים רבים בעולם מתמכרים לתרופות מרשם. רק לאחרונה נמצא במחקר כי 70% אחוז מהאמריקאים צורכים תרופות מרשם באופן קבוע.

ראו גם: קנאביס לגמילה מסיגריות וניקוטין

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר