מגלגל...
x

מחקר חדש: מריחואנה לא גורמת לנזק מוחי

מחקר חדש שפורסם היום במגזין הפסיכיאטרי JAMA, מראה כי שימוש במריחואנה אינו גורם נזק לאזורים שונים במוח, עם דגש על אזור האמיגדלה. “לא מצאנו כל ראיה שמצביעה על השפעה כלשהי על האמיגדלה שנוצרה בשל צריכת הקנאביס,” אומר ראש צוות המחקר.

מחקר נוסף מאשר: חוקרים מהרשות הלאומית האמריקנית לבריאות הנפש בדקו את הקשר בין צריכת קנאביס אקראית לשמירה על בריאות ופעילות מוחית תקינה, בעיקר של אזורים מסויימים כמו האמיגדלה, וגילו כי אין כל ראיות לכך שהקנאביס גורם לנזק משמעותי כלשהו.

ד"ר דוד פלשיו - המכון הלאומי לבריאות הנפש
ד”ר דוד פלשיו – המכון הלאומי לבריאות הנפש

בעקבות מחקר שפורסם באתר Pubmed בשנה שעברה, ממנו עולה כי אזור האמיגלדה במוח נוטה להיות קטן יותר אצל צרכני קנאביס, ניסו החוקרים לאשש או להפריך את התוצאות הקודמות במחקר הנוכחי, ולכן התמקדו באמיגדלה כמושא הבדיקה העיקרי.

קבוצת החוקרים בראשותו של ד”ר דייוויד פאגליאצ’יו נעזרה ב-241 זוגות של אחים, מתוכם גם זוגות תאומים, חלקם צרכו קנאביס בעבר בתדירות כזו או אחרת, אפילו פעם אחת, והשאר מעולם לא.

כל 482 המתנדבים שנבחרו היו כאלה שעברו בעבר מיפוי מוח כחלק מפרויקט “הקונקטום האנושי“. במהלך הניסוי שולב המידע מהמיפוי עם ראיונות אישיים וניתוח פסיכולוגי שעברו כל אחד מהמתנדבים.

החוקרים ציפו למצוא הבדלים ושוני בין מוחותיהם של אלו שצרכו קנאביס לבין אלו שלא – מה שיבהיר כי אלו נגרמו כתוצאה מצריכת הקנאביס, אך הופתעו לגלות שלא נמצא כל הבדל.

“אין כל ראיה לנזק מוחי”

“לאחר השוואת הנתונים של כל הזוגות, עולה כי אין כל ראיה לנזק אשר עלול להיגרם לאזור האמיגדלה בעקבות חשיפה לקנאביס,” כתבו החוקרים בסיכום תוצאות המחקר.

מסיכום התוצאות עולה כי אף לא אחד מהאחים היה מחוץ לסקאלה הנורמלית מבחינת תפקוד מערכת העצבים. מלבד זאת, כל האזורים האחרים שנבדקו כולל ההיפוקמפוס (שאחראי על מערכת הזיכרון), נמצאו תקינים לחלוטין.

ד"ר פרנצ'סקה פיבליי - אוניברסיטת דאלאס
ד”ר פרנצ’סקה פיבליי – אוניברסיטת דאלאס

השינוי היחיד שנמצא במחקר היה בגודלו של הוונטרל-סטריאטום, החלק במוח האחראי על מערכת התגמול, אצל חלק מן הנבדקים. בהקשר לשינוי זה, אשר השפעתו של המוח אינה ידועה כרגע, לא הגיבו החוקרים במחקר עצמו אלא ציינו כי מחקר נוסף נדרש כדי להבין שוני זה בצורה אמיתית.

“המחקר שערכנו מצביע על כך ששימוש בקנאביס, לכל הפחות בקרב קבוצת המחקר שערכנו, אינו משפיע באופן ישיר על שינויים בגדלי האזורים במוח,” אמרה אחת מעורכות המחקר, פרופ’ ארפנה אגרוול, מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון. “במקום זאת, כל קשר שכן מצאנו בין שימוש בקנאביס לגדלי האזורים במח נגרמו כתוצאה מסיבות אחרות – שהן אלו שהשפיעו על גודל המוח ועל אחוזי השימוש.”

על פי ד”ר פרנצ’סקה פילביי מהמכון לבריאות המוח באוניברסיטת דאלאס שבטקסס, אשר שוחחה על תוצאות המחקר עם כתב ‘הביזנס אינסיידר’, השינוי בגודל האמיגדלה עשוי לנבוע מגורמים תורשתיים או נרכשים בתקופת הילדות.

למרות התוצאות החלקיות והצורך במחקר נוסף, זהו המחקר הראשון שעוזר להוכיח את התאוריה על פיה הקנאביס אינו גורם שינויים למוח כלל, וכי אנשים עם מבנה מוח שונה הם פשוט בעלי פוטנציאל גדול יותר לצרוך קנאביס.

ראו גם:
חשיש לקשיש: 4 סיבות מדוע קנאביס טוב גם לסבתא
הממשל האמריקני מודה: מריחואנה הורגת סרטן
מחקר: עישון קנאביס במשך 20 שנה לא פוגע בתפקוד הריאות
12 מיתוסים נפוצים נגד מריחואנה – והתשובות להם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר