מחקר חדש: פייסבוק ממכר כמו סמים והימורים

גלילת הפיד של הפייסבוק וקבלת הודעות במסנג’ר מפעילים את אותם האזורים במוח כמו קוקאין וסמים ממכרים אחרים, כך על פי מחקר חדש שנערך בקליפורניה. עם זאת נמצא כי הגמילה במקרים אלו עשויה להיות קלה יותר.

הניוזפיד של הפייסבוק שלכם והגלילה הבלתי נגמרת של העדכונים, החדשות וההודעות ברשתות החברתיות באינטרנט, מפעילים אזורים במוח בדומה לאופן בו פועלים סמים כמו קוקאין – כך על פי מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קליפורניה, ארה”ב.

התמכרות לאינטרנט נחשבת לתופעה נפוצה יחסית בימינו ועל פי הערכות כ-11% מהאוכלוסיה נחשבים למכורים. במחקר החדש, שנערך בקרב 20 נבדקים – סטודנטים מהאוניברסיטה – שצפו בתמונות שפורסמו בפייסבוק, בדקו החוקרים כיצד משפיעה החשיפה לדיווחים ברשתות החברתיות על אזורים שונים במח.

במהלך המחקר נמצא שבמקרים מסויימים הגיבו הסטודנטים לתמונות והודעות בפייסבוק מהר יותר משהגיבו לתמונות של רמזורים, תמרורים ושלטי דרך.

הודעות פייסבוק
הודעות ותמונות בפייסבוק – ממכרות כמו קוקאין

“זה מפחיד כשחושבים על זה, מאחר ומשמעות הממצאים היא שנהגים עלולים להגיב להודעות פייסבוק במכשירי הטלפון שלהם לפני שיגיבו לתנאי הדרך ולתמרורים,” אמר פרופ’ אופיר טוראל, מנהל המחקר, על פי הדיווח ב’טלגרף’ הבריטי.

אופיר טוראל, חוקר אינטרנט וטכנולוגיה
פרופ’ אופיר טוראל, חוקר אינטרנט וטכנולוגיה

“התמכרויות טכנולוגיות הן בעלות מכנה משותף עם התמכרות לחומרים או להימורים,” הוסיפו החוקרים. “המחקר הראה שתמונות בפייסבוק מפעילות את אותם אזורים במוח המקושרים להתמכרות, והתגובה המוחית היתה דומה לזו שנמצאת אצל אנשים המכורים לקוקאין.”

לצד זאת מצאו החוקרים כי התגובות הרגשיות במוחם של משתמשי הפייסבוק תפקדו כראוי, זאת בניגוד למכורים לסמים, מה שהוביל אותם למסקנה שהטיפול בהתמכרויות מסוג זה קלות יותר לטיפול.

“אלו חדשות טובות,” אמר פרופ’ טוראל, “המשמעות היא שההתנהגויות הללו יכולות להיות מתוקנות בעזרת טיפול נכון. אנו מעריכים שההתנהגות ההתמכרותית במקרים מסוג זה נובעת מחוסר מוטיבציה להתמודדות עם עצם ההתמכרות, זאת בניגוד להתמכרות לסמים.”

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי