מגלגל...
x

איך משפיע ערבוב מריחואנה וטבק על הזיכרון

מחקר חדש שנערך במכון לבריאות המוח בדאלאס חושף: ניקוטין עשוי לשנות את השפעת הקנאביס על המוח ואף להקטין את הפגיעה בזכרון לטווח הקצר. “על פי התוצאות הראשוניות, עולה כי הניקוטין אכן מסייע למזעור הפגיעה בזיכרון לטווח הקצר ואולי אף מסוגל להעלימה לחלוטין”, מספרת החוקרת הראשית בצוות.

אמש, פורסם מחקר חדש אשר נערך בפקולטה למדעי המוח באוניברסיטת דאלאס שבטקסס. המחקר החדש בדק את הקשר בין צריכת ניקוטין המקבילה לצריכת קנאביס, לבין שינויים בהשפעת הקנאביס על המוח.

המחקר הנוכחי מתבסס בחלקו על מחקר שנערך בשנת 2013, אשר העלה כי צריכת משככי כאבים עשויה למנוע אובדן זיכרון הנגרם על ידי צריכת קנאביס.

פרנצס'קה פליביי - חוקרת מדעי המוח מאוניברסיטת דאלאס
פרנצס’קה פליביי – חוקרת מדעי המוח מאוניברסיטת דאלאס

השפעות הדדיות בין חומרים

בהתבסס על הנתונים שעלו מהמחקר ב-2013, צוות המחקר החדש בהנהגתה של המדענית הראשית פרנצס’קה פליביי מהמרכז לבריאות המוח בטקסס, החל בבניית תהליך מחקרי ראשון מסוגו אשר נועד לבדוק את ההשפעה ההדדית בין שני חומרים שונים הנצרכים במקביל.

“מחקרים בתחום הקנאביס נעשים על פרחי הצמח בלבד,” מספרת פליביי בראיון ל’ביזנס טיימס’, “אך מעל 70 אחוז מצרכני הקנאביס מערבבים את התפרחת עם טבק, לפעמים ביחס של 2:1 ואף למעלה מכך. לכן, כדי להגיע לתוצאה רלוונטית נדרשנו לבדוק את ההשפעה ההדדית בין שני החומרים.”

“ידוע למדע כי חומרים שונים גוררים השפעות שונות,” הוסיפה, “אך כאשר מדובר על מספר חומרים אשר נצרכים ופועלים במקביל – ההשפעות האלו אינן אחידות וקבועות אלא מורכבות ביותר, ויש להקדיש מחקרים נוספים להבנתן.”

קנאביס בשילוב ניקוטין לא פוגע בזכרון

צריכת קנאביס, בעיקר לעיתים תכופות, עלולה לגרום לפגיעה בזיכרון לטווח הקצר.

מתוצאות המחקר, אשר פורסמו אמש בירחון למדעי המוח Elsevier עולה כי צריכת ניקוטין יחד עם קנאביס, יכולה למזער נזק פוטנציאלי הנגרם לזיכרון לטווח הקצר על ידי הקטנת גודלו של ההיפוקמפוס (אזור בקליפת המוח האחראי על יכולות ההתמצאות והזיכרון). ככל שההיפוקמפוס קטן יותר ומגורה פחות, כך משתפרת יכולת הזיכרון. למעשה, המחקר מעלה כי ככל שכמות הניקוטין הנצרכת גדולה יותר (עד 20 סיגריות ביום), כך ההשפעה על יכול הזיכרון חיובית ומשמעותית יותר.

במחקר נבדקו ההשפעות של ניקוטין ומריחואנה ביחד ולחוד על 4 קבוצות של אנשים: קבוצת קנאביס בלבד, קבוצת ניקוטין בלבד, קבוצת קנאביס וניקוטין יחד וקבוצת ביקורת שלא צרכה אף אחד מהחומרים. החוקרים בדקו את ההבדלים בגודל ההיפוקמפוס ובתפקוד הזיכרון.

היפוקמפוס - מערכת הזיכרון והניווט במוח
היפוקמפוס – מערכת הזיכרון והניווט במוח

התוצאות הפתיעו את החוקרים והראו כי אלו מקבוצות קנאביס בלבד וקנאביס עם ניקוטין היו בעלי היפוקמפוס קטן יותר לעומת צרכני ניקוטין בלבד – אך לא נמצאו כל הבדלים בין הקבוצות בכל הנוגע לזיכרון ושחזור אירועים מיידי או מאוחר.

עם זאת, קבוצת הביקורת של אלו שלא צרכו את אף אחד מהחומרים היתה בעלת מבנה היפוקמפוס גדול יותר, שבדרך כלל משוייך לתפקוד זיכרון טוב יותר, בעוד קבוצת הקנאביס עם ניקוטין הראו תוצאה ייחודית שם ככל שהיה ההיפוקמפוס קטן יותר – כך נמצא תפקוד זיכרון טוב יותר.

“זהו המחקר הראשון הנערך בתחום ולכן דרושים לנו נתונים נוספים”, אמרה פליביי בראיון, “אך על פי התוצאות הראשוניות, עולה כי הניקוטין אכן מסייע למזעור הפגיעה בזיכרון לטווח הקצר ואולי אף מסוגל להעלימה לחלוטין.”

ראו עוד:
מה קורה בגוף כשמערבבים מריחואנה ואלכוהול ביחד?
מחקר: קנאביס מונע התפתחות אלצהיימר
מחקר: קנאביס משפר את תפקוד המוח ומסיר תאים פגומים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר