מחקר חדש מצא צואה בחשיש ספרדי שמגיע כנראה גם לישראל

"הסחר הבלתי חוקי בחשיש מהווה סכנה לבריאות הציבור" קובעים עורכי מחקר חדש שמצא שאריות צואה בכ-75% מהחשיש שנמכר באופן לא חוקי במדריד בירת ספרד. בישראל נמכר לאחרונה הרבה חשיש שמקורו כביכול בספרד ובהחלט ייתכן שחלק ממנו מזוהם גם כן.

מחקר חדש שפורסם בירחון הבינלאומי למדע פורנזי (Forensic Science International) נותן תוקף מדעי לאגדה האורבנית שמרחפת מזה עשורים מעל תעשיית החשיש הבלתי חוקית באירופה וגם בישראל.

המחקר בדק 90 דגימות של חשיש שנרכשו ברחובות מדריד, בירת ספרד, וסיווג אותן לשני סוגים – חשיש יקר ואיכותי יותר שנמכר בצורת ‘כדור’ או ‘בלוט’, וחשיש זול יותר ופחות איכותי הנמכר בצורת ‘אצבע’.

מניתוח המעבדה עולה כי לא פחות מ-93% מהחשיש האיכותי הכיל חיידקי E Coli שמקורם בשאריות צואה, לעומת 29.4% בחשיש הפחות איכותי. הכמות הממוצעת של חיידקי E. Coli בגרם של חשיש הייתה גבוהה פי 500 מהרמה המקסימלית שמותרת בקנאביס החוקי בארה”ב.

רוב הזנים של חיידקי E. Coli יכולים לגרום במקרה הכי גרוע לשילשול כאשר צורכים אותם, אך ישנם זנים מסוכנים יותר שעשויים לגרום לכאבי בטן, הקאות, דם בצואה, דלקות בדרכי השתן, ומחלות מעי דלקתיות.

בניגוד לנהוג לחשוב, דווקא החשיש היקר והאיכותי יותר הוא זה שסביר יותר שיכיל שאריות צואה, זאת מכיוון שהוא מוברח על ידי בליעה במעיים של בלדרים. ל-40% מהדגימות שלו אפילו היה ריח ניכר של צואה.

“הם עוטפים את החשיש במרוקו באריזות פלסטיק קטנות ונוחות לבליעה שמכונות ‘כדורים’ או ‘בלוטים’ ובולעים אותן אחת-אחת אחרי שאכלו יוגורט כדי לנטרל את חומצות הקיבה שלהם”, אומר החוקר הראשי מנואל פרז מורנו, שגם רכש בעצמו את כל הדגימות עבור המחקר מדילרים ברחבי מדריד והסביבה.

“כשהם מגיעים לספרד הם לוקחים חומר משלשל כדי להוציא את ה’בלוטים’, ואז הם פשוט מוכרים אותם”, הוסיף.

עם זאת החוקרים מציינים כי ב-25% מהדגימות היו רמות כה גבוהות של צואה שאין ספק שמישהו דילל את החשיש איתה בכוונה. מתוך 25 האחוזים האלו, עם רמות הצואה הגבוהות במיוחד, 66.7 אחוז היו דגימות של חשיש זול.

במילים אחרות רוב החשיש המזוהם הוא דווקא היקר יותר – אבל הוא מזוהם בצורה לא מכוונת בעקבות שיטת ההברחה שלו. לעומת זאת רוב החשיש הזול דווקא לא מזוהם – אך כשהוא כן מזוהם, זה נעשה בכוונה, על מנת לנפח את המשקל שלו.

בנוסף לחיידקי E Coli, ב-10 אחוז מהדגימות (מתוכן 66.7% הן של החשיש היקר יותר) נמצא ממצא מדאיג נוסף – פטרייה מסוג אספרגילוס.

עבור אנשים עם מערכת חיסונית בריאה פטריית אספרגילוס לרוב אינה מסוכנת, אך כאשר אדם עם מערכת חיסונית לקויה שואף אותה אל הריאות הוא עלול לפתח אספרגילוזיס – זיהום חריף הגורם לדלקת ריאות ואף יכול לחדור מהריאות לזרם הדם ולגרום למחלה במקומות נוספים בגוף.

בסיכום המחקר כותבים החוקרים כי רוב החשיש שנדגם (88.3%) הוא פשוט פסול לצריכה אנושית. נתון זה גבוה עוד יותר בחשיש היקר (100% ממנו נחשב פסול לצריכה אנושית), לעומת החשיש הזול (58.8% ממנו נחשב פסול לצריכה אנושית).

לדברי החוקרים ממצאים אלו מעידים כי “הסחר הבלתי חוקי בחשיש מהווה סכנה לבריאות הציבור”.

בחודשים האחרונים ניתן למצוא גם בישראל כמויות גדולות של חשיש איכותי כזה שמגיע כביכול מספרד. לאור הממצאים שמתפרסמים כעת בהחלט יכול להיות שהצרכן הישראלי צריך לחשוב פעמיים לפני רכישה של חשיש ספרדי.

חשיש ספרדי למכירה בישראל. האם גם הוא מזוהם?
חשיש ספרדי למכירה בישראל. האם גם הוא מזוהם?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר