מחקר חדש: יותר טייסים משתמשים בסמים

מחקר חדש שפורסם על ידי המחלקה האמריקנית לבטיחות בדרכים מצא כי בדמם של 39% מהטייסים שנהרגו בתאונות מטוס במהלך שני העשורים האחרונים נמצאו שרידי תרופות וסמים. רק 3.8% השתמשו במריחואנה וחשיש.

‘המחלקה האמריקנית לבטיחות בדרכים’ (NTSB) פרסמה מחקר מקיף ובו נמצא כי מבדיקות שנערכו בדמם של טייסים שנהרגו בתאונות במהלך שני העשורים האחרונים, ישנה עלייה חדה בשימוש בסמים, הן חוקיים והן בלתי חוקיים.

המחקר, שפורסם אמש בארה”ב, בחן דגימות דם של כ-6,700 טייסים שנהרגו בין השנים 1990 ל-2012 ומצא עלייה במספר הטייסים שצרכו סמים במהלך תקופה זו וכן עלייה גם במספר הטייסים שצרכו שני סוגי סמים שונים ומעלה במקביל.

על פי הדיווח, בין הטייסים שנהרגו נמצא כי מספר אלו שהשתמשו בסם אחד, עלה במהלך שני העשורים האחרונים מ-9.6% בשנת 1990 ועד ל-39% בשנת 2012. מספר הטייסים שהשתמשו בשני סמים עלה מ-2% ועד ל-20% ומספר הטייסים שהשתמשו בשלושה סוגי סמים שונים במקביל עלה מ-0% ועד ל-8.3% בשנת 2012.

טייסים סמים

עם זאת, על פי ממצאי המחקר, העלייה המשמעותית של השימוש בסמים לא גרמה גם לעלייה בתאונות ואחוז התאונות האוויריות שנגרמו עקב שימוש בסמים נשאר על 3% לאורך השנים. “מספר התאונות שנגרמו עקב השפעת סמים לא עלה במהלך התקופה שנבדקה,” נכתב בדו”ח המחקר.

הסם הנפוץ ביותר שנמצא בדמם של הטייסים שנהרגו בתאונות היה חומר אנטי היסטמיני הנמצא ברבות מן התרופות המוכרות הניתנות ללא מרשם רופא לטיפול באלרגיות, הצטננות ובעיות שינה וגורמות לסחרחורות ותופעות לוואי דומות. בסה”כ נמצא כי רכיבים אנטי היסטמינים נמצאו בדמם של 9.9% מהטייסים שנבדקו במהלך 5 השנים האחרונות – עלייה של למעלה מ-7% לעומת התוצאות מהשנים הראשונות.

מספר הטייסים שבדמם נמצאו שרידים של סמים בלתי חוקיים היה קטן משמעותית, אך עלה מ-2.3% בתחילה עד ל-3.8% בשנים האחרונות. החוקרים שייכו את העלייה להתרחבות השימוש במריחואנה וחשיש בציבור הרחב במהלך 10 השנים האחרונות.

בתגובה למחקר פרסם איגוד חברות התעופה האמריקני, המייצג את הטייסים הפרטיים, הסתייגות מן הדברים וטען כי המחקר אינו שלם וכי תוצאותיו צריכות להילקח בערבון מוגבל. “יש פשוט יותר מדי פערים בלתי מובנים במחקר הזה ועל כן לא ניתן להסיק ממנו דבר מה משמעותי,” הסביר מארק בייקר, נשיא האיגוד.

בשנה שעברה התייחס לעניין זה מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר, חיים מסינג, כשאמר כי “גם טייסים יכולים לעשן ג’וינט מדי פעם” (צפו כאן). הבוקר (ד’) דיווחנו כי חברת התעופה “אל על” פיטרה 10 מעובדיה לאחר שנמצאו “מלוכלכים” בבדיקות לגילוי שרידי מריחואנה בשתן.

ראו גם:
רשות המיסים: עלייה של 250% בתפיסות סמים
דו”ח הסמים השנתי: איפה מעשנים הכי הרבה מריחואנה?

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט