מגלגל...

מחקר חדש: אלכוהול פוגע בנהיגה יותר מקנאביס

הרשות האמריקנית למלחמה בסמים הזמינה מחקר מיוחד בסימולטור בכדי לבחון כיצד משפיע הקנאביס לרעה על הנהיגה. בסיכום המחקר נמצא שנהיגה תחת השפעת אלכוהול מסוכנת הרבה יותר. “אלכוהול, ולא מריחואנה, הגביר את מספר הפעמים בהן הרכב חרג מהנתיב במהירות גבוהה,” סיכמו החוקרים.

מחקר חדש וראשון מסוגו שנערך בסימולטור נהיגה מיוחד באוניברסיטת אייווה בארה”ב, ומומן על ידי הרשות האמריקנית למלחמה בסמים והרשות האמרינית לבטיחות בדרכים, מצא כי נהיגה תחת השפעת אלכוהול מסוכנת הרבה יותר מנהיגה תחת השפעת קנאביס.

בסיכום המחקר נמצא כי נהגים שנהגו תחת השפעת אלכוהול ביצעו יותר סטיות מהנתיב במהלך 35 עד 45 דקות נסיעה ברכב מאשר אלו שנהגו תחת השפעת קנאביס.

במחקר השתתפו 18 נסיינים – 13 גברים ו-5 נשים בגילאי 21 עד 37 אשר דיווחו על צריכת אלכוהול ומריחואנה יותר מ-3 פעמים בשבוע. אחרי שבילו לילה בבית החולים תחת פיקוח הם הועברו למכון בו נמצא הסימולטור המיוחד ל-6 סשנים של נהיגה תחת השפעה.

בתחילה ניתנו למשתתפים 10 דקות לשתות משקה אלכוהולי או משקה פלסיבו (דמה) – זאת במטרה להביא את אחוז האלכוהול בדמם ל-0.065 אחוז ולהתחיל את ה”נסיעה” משם. לאחר מכן קיבלו המשתתפים 10 דקות נוספות בכדי לשאוף אדי קנאביס או אדי פלסיבו – והחלו בנהיגה שוב.

בעת הנסיעה בסימולטור נבדקו המשתתפים על פי פרמטרים קבועים של סטייה מהנתיב, סטייה בתוך הנתיב ומהירות הסטייה. “הנהגים התנסו בהאצה, בלימה, היגוי, תנאי כביש וקולות רקע המדמים נהיגה אמיתית,” נכתב במחקר.

במהלך הניסוי הראו נהגים שבדמם היה אלכוהול בלבד, פגיעה ביכולות בכל 3 הפרמטרים שנבדקו. נהגים שהיו תחת השפעת קנאביס בלבד, לא הראו פגיעה ביכולות, למעט חריגה מסויימת בסעיף הסטייה בתוך הנתיב כאשר רמת ה-THC היתה 13 מיקרוגרם לליטר – כמעט פי 3 מהמותר בחוק בקולורדו (5 מיקרוגרם). כאשר מדובר היה בשימוש בשני החומרים יחד – גם אם מתחת לגבול המותר – נרשמה גם כן השפעה על הסטייה בתוך הנתיב.

“אלכוהול, ולא מריחואנה, הגביר את מספר הפעמים בהן הרכב חרג מהנתיב במהירות גבוהה,” סיכמו החוקרים.

תוצאות המחקר מחזקות תוצאותיהם של מחקרים קודמים שנערכו בתחום זה.

ראו עוד:
הרשות האמריקנית למלחמה בסמים מודה: קנאביס הורג סרטן
שנתיים שלילה לנהג שנתפס תחת השפעת מריחואנה
מה קורה בגוף כשמערבבים מריחואנה ואלכוהול ביחד?
אפקט הפחד: ניירות גלגול עם איור של תאונת דרכים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר