מחקר: האם הקלה על חוקי המריחואנה מגבירה את אחוזי השימוש?

מחקר: אי-הפללת צרכני הקנאביס אינה משפיעה באופן משמעותי על כמות צריכת הקנאביס בטווח הארוך. “על אף עלייה מסויימת בכמות המתנסים, הממצאים מראים שהעלייה לא תחזיק מעמד מעבר לחמש השנים הראשונות,” כתבו החוקרים.

התרת שימוש חוקי בקנאביס אינה גורמת לשינויים משמעותיים באחוזי הצריכה בטווח הארוך בקרב האוכלוסיה הכללית. זאת על פי מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת מלבורן בשיתוף עם חוקרים מהרשות למחקר אלכוהול וסמים בנורבגיה, והתפרסם ב’יומן לכלכלה רפואית’ (Journal Of Health Economics).

במחקר בדקו החוקרים את השפעתה של מדיניות אי-הפללת משתמשי הקנאביס (דה-קרימינליזציה) על הרגלי הצריכה בקרב אוכלוסיית צרכני הקנאביס באוסטרליה ועל גיל ההיחשפות של צעירים לצמח הקנאביס (מאז שנות ה-80 המאוחרות מספר מדינות באוסטרליה הפעילו חקיקה המחליפה עונשים פליליים בקנסות כספיים בלבד).

עישון מריחואנה

החוקרים דיווחו כי אי-הפללת משתמשי הקנאביס נמצאה כקשורה לעליה קטנה וקצרת טווח (בחמש השנים הראשונות בלבד) בצריכת הקנאביס באוסטרליה, וכן בירידה קלה בגיל החשיפה של צעירים לצמח. עם זאת, טענו החוקרים, שינויים אלה הינם זמניים בלבד.

“לאחר יותר מחמש שנים מאז יושמה מדיניות אי ההפללה, איננו מוצאים כל השפעה משמעותית של אי ההפללה על גיל החשיפה, גם בגיל הנעורים וגם בחיים הבוגרים,” כתבו.

“על אף שלא מצאנו כל ראיה להשפעה כלשהי בטווח ארוך, אנחנו כן מוצאים שבחמש השנים הראשונות לאחר תחילת אי ההפללה, אלו שהתחילו להשתמש בקנאביס נטו לעשות זאת בגיל צעיר יותר מאשר בתקופה שקדמה לאי ההפללה. כמו כן ישנה גם עליה קטנה בכמות האנשים שניסו קנאביס באותן חמש שנים מתחילת אי ההפללה, ושלא היו מתנסים בנסיבות הקודמות. אף על פי כן, הממצאים שלנו מציעים שהעליה בכמות צריכת הקנאביס באוכלוסיה לא תחזיק מעמד מעבר לאותן חמש שנים ראשונות של אי-הפללה.”

מחקר בינלאומי אחר שפורסם לפני כחצי שנה ובדק את נתוני השימוש במריחואנה בקרב בני נוער בכ-30 מדינות ברחבי העולם, מצא כי אחוזי השימוש יורדים במדינות עשירות שעשו צעדים להקלה על חוקי האיסור, ועולים במדינות מתפתחות עם מדיניות סמים נוקשית.

דו”ח ‘יוניסףשפורסם בשנה שעברה מצא כי אחוז השימוש במריחואנה בקרב בני נוער וילדים נמוך יותר במדינות בהן עברו חוקים להפסקת הפללה (דה קרימינליזציה).

מחקר שנערך בשנת 2011 ואיגד נתונים של 10 שנים על למעלה מ-32,000 בני נוער בארה”ב, מצא כי למרות שהשימוש בקנאביס הינו נפוץ ביותר בקרב בני הנוער בכל הערים, אין קשר סטטיסטי בין התרה של שימוש בקנאביס לעלייה בשימוש בקרב בני-נוער באזור בו הותר השימוש.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט