מחקר: גם סכיזופרנים אוהבים מריחואנה

מחקר חדש מציג את הקשר שבין צריכת קנאביס לסכיזופרניה באופן קצת אחר: על פי ממצאי המחקר נטייה לסכיזופרניה היא זו המובילה לשימוש בקנאביס ולאו דווקא להפך.

אחד הטיעונים האחרונים שנשארו בידי מתנגדי הקנאביס הוא כי שימוש תכוף בצמח מגביר את הסיכון לסכיזופרניה. את הדברים מבססים הטוענים על שכיחות השימוש בקנאביס בקרב הסובלים מהמחלה.

כעת, מחקר חדש שפורסם השבוע ב'ירחון לפסיכיאטריה מולקולרית', מצא כי אנשים בעלי גנים המגבירים את הסיכון לסכיזופרניה עשויים גם ליטות לשימוש בקנאביס – ולאו דווקא כי השימוש בקנאביס הוא הגורם לסכיזופרניה.

"המחקר שלנו אמנם לא פוסל את האפשרות שקנאביס גורם לסכיזופרניה, אבל מציע כי הקשר בין השניים הוא בכיוון ההפוך – שנטייה מוקדמת לסכיזופרניה מגבירה את היתכנות השימוש בקנאביס," אמר על פי הדיווח ב'רויטרס' רוברט פאוור, מנהל המחקר שנערך במכון לפסיכיאטריה במכללת King's College בלונדון.

במחקר בחנו החוקרים 2,082 אנשים, כאשר 1,011 מתוכם צרכו קנאביס. לאחר בדיקת הפרופיל הגנטי של המשתתפים במחקר נמצא כי אלו שהיו בעלי מטען גנטי הנושא בחובו סיכון להתפתחות סכיזופרניה, נטו יותר גם לצרוך מריחואנה.

על אף טענות המתנגדים על כך ששימוש בקנאביס עלול לגרום לסכיזופרניה, בפועל אחוז הסובלים מהמחלה בציבור הכללי עומד על 1%, בדומה לאחוז בקרב צרכני הקנאביס – כך גם על פי עדותו של ד"ר יהודה ברוך אשר שיקלל נתוניהם של אלפי המטופלים בקנאביס רפואי בישראל.

יתרה מכך, מחקרים שנערכו בעבר, בין השאר באוניברסיטה היוקרתית 'הארווארד', מצאו כי אין כל קשר בין צריכת קנאביס להתפתחות סכיזופרניה. פרופ' רפאל משולם, זוכה פרס ישראל לכימיה ומי שזיהה ראשון את ה-THC, טען בהרצאה לפני מספר חודשים כי רכיבים בקנאביס הם אף "אידיאליים לטיפול בסכיזופרניה".

ראו עוד: מחקר: קנאביס לא גורם לפסיכוזה – אלכוהול כן
ראו עוד: מנהל חדר מיון איכילוב: "אנשים מתים מקנאביס"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט