מחקר: כך ייראה שוק הקנאביס בארה"ב בשנת 2020

בעוד 6 שנים יגיע שוק הקנאביס בארה"ב לשווי של בין 21 ל-35 מיליארד דולר, כך על פי מחקר חדש, אשר צופה גם איחוד בין ענף הקנאביס "הרגיל" לבין ענף הקנאביס "הרפואי".

בהמשך למחקר שפורסם בחודש שעבר ובדק כמה שווה לגליזציה בכל אחת ממדינות ארה"ב, מתפרסם כעת מחקר חדש (PDF) שנערך על ידי GreenWave Advisors, מכון מחקר וייעוץ המספק שירותים לתעשיית הקנאביס בארה"ב, שמצא כי במידה וכל 50 המדינות בארה"ב תאשרנה חוקים ללגליזציה של קנאביס והסדרת הענף בחוק, שווי המכירות הכולל של קנאביס וקנאביס "רפואי" יגיע עד לכ-35 מיליארד דולר בשנת 2020.

על פי ממצאי המחקר, גם אם לא כל המדינות תאשרנה לגליזציה וגם אם הממשל הפדרלי יחזיק במדיניות הנוכחית הקובעת כי קנאביס הוא סם מסוכן ואסור, "שווי השוק בשנת 2020 יהיה כ-21 מיליארד דולר."

במודל 21 מיליארד הדולר קובע המחקר כי עד שנת 2020, 12 מדינות בארה"ב וכן וושינגטון הבירה צפויות לאשר לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי (לא כולל וושינגטון וקולורדו שכבר אישרו לגליזציה בשנת 2012). על פי המחקר המדינות הללו הן: אלסקה, אריזונה, קליפורניה, הוואי, מיין, מרילנד, מסצ'וסטס, נבאדה, ניו המפשייר, אורגון, ורמונט ורוד-איילנד. נכון להיום אישרו 23 מדינות בארה"ב חוקי מריחואנה רפואית וכן 18 מדינות אישרו כבר דה-קרימינליזציה.

ראו: אלסקה ואורגון בדרך ללגליזציה
ראו: 40 מדינות בארה"ב שוקלות הקלה בחוקי הקנאביס

"על פי הממצאים ניתן להעריך שברגע שתהיה לגליזציה ייקח כשנה עד שהיא תיכנס לתוקפה בפועל ותאפשר מכירה חוקית בחנויות," מסביר מאט קרנס, מייסד ומנהל מכון המחקר. "כך לדוגמה אנו מצפים שבפלורידה יאושר החוק כבר השנה, אך המכירות צפויות להתחיל רק בשנת 2016. הפער הזה בזמן יצטמצם ככל שיותר מדינות שעשו לגליזציה תדווחנה על רווחים משמעותיים."

נתון מעניין נוסף שנמצא במחקר הוא צפי לשינוי משמעותי בשוק המריחואנה הגלובאלי: איחוד בין ענף הקנאביס הרפואי לשוק הקנאביס לשימוש פנאי.

כמה שווה שוק קנאביס חוקי

"בקולורדו אנחנו יכולים להבחין כיצד השפיעו מכירות הקנאביס החוקיות על ענף הקנאביס הרפואי," מסביר קרנס. "מתרחשת 'קניבליזציה' של מכירות שוק הקנאביס הרפואי על ידי שוק משתמשי הפנאי (קניבליזציה – פגיעה במכירות, בנתח שוק או בהכנסות של מוצר קיים ממגוון סיבות, כמו חדירת מוצר חדש של אותו יצרן לשוק). אנו מצפים לדינמיקה דומה שתתרחש גם במדינות אחרות שתאשרנה שוק קנאביס חוקי."

"מאחר ו'כאב כרוני' הוא הסיבה הנפוצה ביותר לשימוש במריחואנה רפואית, סביר להניח שמשתמשי הפנאי יכולים לרכוש מריחואנה ללא קושי משמעותי במדינות בהן קנאביס רפואי הוא חוקי כבר," נכתב בסיכום המחקר. "בהתאם לכך ניתן לטעון ששוק מאוחד כבר קיים למעשה במדינות הללו, כך שהסדרת שימוש הפנאי בחוק מהווה תמריץ כלכלי משמעותי."

כאמור, מחקר זה מצטרף למחקר מעניין נוסף שהתפרסם בחודש שעבר ובדק כמה שווה לגליזציה בכל אחת ממדינות ארה"ב. על פי המחקר, אם כל המדינות בארצות הברית תאשרנה חוקי לגליזציה, סכום הכסף שייכנס ממיסוי יגיע עד למעלה מ-3 מיליארד דולר בשנה. המחקר, שנערך על ידי אתר הכלכלה NerdWallet, קבע כי בסך הכל תקבלנה הממשלות של 50 מדינות ארה"ב מיסים בשווי 3.1 מיליארד דולר בשנה בעקבות לגליזציה של מריחואנה.

קליפורניה היא המדינה שתרוויח יותר מכולן, עם צפי של 519 מיליון דולר מיסים בשנה – סכום שעל פי הדיווח יכול לכסות את כל תקציב התרבות של המדינה. ניו יורק תהיה במקום השני עם 248 מיליון דולר בשנה וכ-7 מדינות נוספות תזכנה לרווחים של למעלה מ-100 מיליון דולר בשנה. 25 מדינות תרווחנה לפחות 20 מיליון דולר בשנה, כך על פי המחקר.

ראו גם:
כמה שווה לגליזציה בישראל?
כמה (באמת) שווה לגליזציה בישראל?
כמה שווה לגליזציה בישראל? יאיר גלר נגד מכון ירושלים לחקר שווקים

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט