מחקר בדק: כמה סמים יש באויר שאנחנו נושמים

צוות מדענים מטעם ממשלת איטליה יצאו לבדוק מהם ריכוזי ה-THC, הקפאין, הקוקאין ושאר הסמים, הנוכחים באוויר הפתוח. THC הגיע למקום הראשון באירופה – בעיקר בחורף. בדרום אמריקה הקוקאין הוא הנפוץ ביותר באוויר. סך הכל שאריות סמים באוויר נמצאו בעיקר בסופי שבוע.

כחלק מהמדע המודרני ובקרת איכות החיים במדינות המפותחות יותר בעולם, צוותי מחקר רבים נוהגים לבצע ניתוח דוגמיות מסוגים שונים כגון אוויר, מים וביוב – זאת כדי להימנע מרמות זיהום גבוהות או וידוא לכך שאין בהם חומרים מזיקים.

קטיה בלדוצ'י - מדענית מטעם ממשלת איטליה
קטיה בלדוצ’י – מדענית מטעם ממשלת איטליה

מחקר חדש שנערך על ידי צוות מדענים מטעם ממשלת איטליה, בראשותם של המדענים אנג’לו סנסינאטו וקאטיה בלדוצ’י, בדק את ריכוזם של חומרים שונים באטמוספירה פתוחה וסגורה בכמה מיקומים במדינה.

החומרים אשר נבדקו במחקר היו THC, קפאין, קטמין, מתאמפטמין, ניקוטין, קוקאין והרואין. מטרת המחקר היתה לקבל תמונת מצב כללית על צריכת הסמים במדינה עצמה וכן בכלל יבשת אירופה. לשם השוואה נבדקו דוגמיות אוויר שהגיעו מדרום אמריקה.

החומר הכי נפוץ באוויר – THC

על פי הממצאים שעלו במחקר, THC – הרכיב הפסיכואקטיבי בקנאביס – הנו החומר הנמצא בריכוז הגבוה ביותר באטסמוספירה האירופאית, מבין כל החומרים שנבדקו. בנוסף ציינו המדענים כי ריכוז ה-THC בבדיקות האטמוספריות הסגורות גבוה מעט מאלו שנרשמו באוויר הפתוח.

החורף הוא עונת השנה בה ריכוז ה-THC באוויר הוא הגבוה ביותר (1.3 -21 ng/m3) , כמעט פי 2 מאשר בקיץ. בשלב מסקנות המחקר ציינו המדענים כי המקור לכך נמצא בעובדה ששרידי ה-THC נוטים להשתמר זמן רב יותר בתנאי אקלים קר, ולא ניתן להסיק מכך שצריכת הקנאביס בחורף גבוהה מאשר בקיץ.

בבדיקות ההשוואה שהגיעו מדרום אמריקה הגיע ריכוז ה-THC למקום השני בלבד אחרי ריכוז הקוקאין, שהגיע למקום הראשון מבין כל הדוגמיות שנבדקו.

קנאביס וקוקאין: במקום הראשון והשני באירופה ודרום אמריקה
שני החומרים השולטים באטמוספירה – THC וקוקאין

רמות נמוכות של סמים קשים

ריכוזי הקטמין, המתאמפטמין וההרואין שנרשמו בכל הבדיקות היו נמוכים עד נמוכים מאד. צוות המחקר ציין כי שכיחותם של סמים קשים באוויר הינה נמוכה מאד באופן כללי, אך ישנם מקומות ספציפיים כגון מועדוני לילה ואזורי בילוי בהם ניתן למצוא רמות מעט גבוהות יותר של החומרים הללו.

מבחינת ימי השבוע, הרמות שנמדדו בימי סוף השבוע היו גבוהות יותר מאלו שנמדדו באמצע השבוע, עבור כל החומרים מלבד מתאמפטמין. על פי צוות המחקר הבדל זה נובע מכך שמדובר בסמים שנצרכים בדרך כלל בשעות הפנאי.

בסיום המחקר צוינו מספר הסתייגויות מהתוצאות שנמדדו, כאשר העיקרית שבהן היא רמת אמינותה הנמוכה יחסית של בדיקת דוגמיות אוויר, לעומת בדיקה דומה שנערכת על דוגמאות אדמה או מים, ולכן לשם אימות התוצאות קבעו החוקרים כי נדרש מחקר מעמיק נוסף.

ראו עוד:
אובמה: “התמכרות לסמים זו בעיה רפואית – לא פלילית”
אילו סמים הורגים הכי הרבה אנשים?
ישראל: באיזו עיר נעצרים הכי הרבה על סמים?

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר