מגלגל...

מחקר מצא: נורות יעודיות לגידול קנאביס לא מפיקות יותר תוצרת מנורות רגילות

האם העלות הגבוהה של נורות ייעודיות לגידול קנאביס ביתי מוצדקת מבחינה כלכלית? מחקר חדש טוען כי ניתן להפיק יותר תוצרת מצמח קנאביס באמצעות שימוש בתאורה רגילה שעולה כמחצית מנורות הגידול הייעודיות לצמחים.

הגורם המשפיע ביותר על תהליך הגידול של צמחים בכלל וקנאביס בפרט הוא אור. תאורה טובה יותר אמורה להניב תוצרת טובה יותר.

בהתאם שוק החקלאות האורבנית והגידול הביתי מציע שפע של נורות גידול יעודיות בדגמים ועיצובים המבטיחים להעניק לצמח את התאורה המושלמת שתניב את מירב התוצרת.

במשך שנים התקבעה התפישה לפיה על מנת להניב תוצרת טובה יותר יש לספק לקנאביס ספקטרום תאורה (“מקשתת” – גוון אור) מסוים מאוד.

מסיבה זו עמלו יצרני הנורות על הרכבת נורות שיפיקו את אורכי הגל המתאימים ביותר לביצוע פוטוסינתזה. נורות אלו נמכרות במחיר כפול פי 2 עד 3 ואף יותר ממחיר נורה “רגילה”.

אלא שמחקר חדש שנערך במתקני חברת הקנאביס הקנדית Greenseal, תחת פיקוחו של פרופ’ ג’יימס איבס (James Eaves) מאוניברסיטת לוואל (Laval) במחוז קוויבק, קורא תיגר על הקונספציה הזו.

לפי ממצאי המחקר ניתן להשיג תפוקה גבוהה יותר של תפרחת קנאביס דווקא בשימוש בנורות גידול סטנדרטיות וזולות – האמנם?

גם זה בטח יעניין אותך
מחקר על נורות גידול - צילום מבפנים
צילום מתוך המתקן בו נערך המחקר.

במהלך המחקר גידלו החוקרים שתי קבוצות של מאות צמחים בחללים שונים בעלי אותם תנאים בדיוק – מלבד התאורה.

ממצאי המחקרי העלו כי הן נורות ייעודיות לגידול והן נורות רגילות, מניבות בממוצע 0.41 גרם תפרחת על כל תוספת של מיקרומול למטר רבוע לשנייה (µmol/m²s) – יחידה למדידת עוצמת התאורה.

במילים אחרות, לנורות גידול ייעודיות המציעות גוון אור המותאם לצמחים אין כל יתרון בהגברת תפוקת היבול של הקנאביס, כך על פי המחקר.

“התוצאות מראות כי כאשר כל שאר תנאי הגידול זהים, תפוקת הקנאביס מושפעת בעיקר מעצמת האור שהנורה מפיקה,” כתבו החוקרים. “כמעט שלא נמצאו עדויות לכך שנורות גידול ייעודיות עם ספקטרום ממוקד משפרות את כמות היבול הסופי לעומת נורות בעלות ספקטרום רחב.”

כך לדוגמה כאשר הצמחים נחשפו לתאורת נל”ג (HPS) המיועדת לכאורה לגידול קנאביס, באינטנסיביות של כ-500 μmol/מ”ר, התפוקה הייתה קצת מתחת ל-300 גרם תפרחת. כאשר הצמחים קיבלו תאורה של מנורת לד “רגילה” בעלת ספקטרום רחב המיועדת לשוק הכללי – התפוקה הכפילה עצמה בהתאם עד כמעט 800 גרם.

כמות על חשבון איכות?

למרות הממצאים המפתיעים עדיין לא בטוח שכדאי למגדלי הקנאביס להשליך לפח את נורות הגידול היקרות שלהם ולרוץ לטמבוריה הקרובה לרכוש נורות רגילות.

תאורה חזקה בספקטרום רחב עשויה אולי מצד אחד להגביר את היבול, אך מנגד היא עלולה להפיק פרופיל קנבינואידי פחות עשיר מהפרופיל הקנבינואידי המתקבל מנורות גידול ייעודיות.

“לא קראתי את המחקר המלא, אבל בסך הכל זה נשמע הגיוני,” מסביר בשיחה עם מגזין קנאביס ניצן לוגסי, ביולוג צמחים המתמחה בין היתר בפיזיולוגיה של הצמח. “ישנם גורמים מגוונים המשפיעים על תפוקת היבול של הקנאביס, אבל בהנחה שכל הפרמטרים היו זהים, בהחלט ייתכן שנורות רגילות בעלות ספקטרום כללי הניבו כמות גדולה יותר של תפרחת.”

יחד עם זאת לוגסי מקפיד להדגיש כי מבחינת רמת החומרים הפעילים (בעיקר קנבינואידים, טרפנים ופלבנואידים), ייתכן מאוד שהתוצאה המתקבלת מגידול קנאביס בנורות רגילות תהיה נמוכה לעומת קנאביס גדל בתאורה מותאמת.

“מחקר השפעת התאורה על הרכב הקנבינואידים עדיין נמצא בחיתוליו, אבל אפשר להעריך ששינוי בסוג התאורה ישנה את פרופיל הקנבינואידים,” הוא מבהיר ומציג מחקר אחר שהתפרסם לאחרונה ומראה כי אכן ישנם שינויים שחלו בפרופיל הקנבינואידי כתוצאה מטיפול בתאורה בעלת ספקטרום שונה. “מסקנת החוקרים הייתה שספקטרום תאורה אופטימלי משפר את איכות וכמות הקנבינואידים,” הוא מבהיר.

ואכן, עורכי המחקר עצמם הדגישו כי הם התמקדו בתפוקה של תפרחת גולמית בלבד ולא בחנו לעומק את השפעת הנורות השונות על הרכב החומרים הפעילים בקנאביס.

בסיכום המחקר נכתב כי “ייתכן שנורות הגידול הייעודיות משפרות את הפרופיל הקנבינואידי של הצמח ברמה כזו המצדיקה את פערי המחירים.”

בשיחה עם מגזין קנאביס ביקשו עורכי המחקר למסור כי “מאחר והחברה נמצאת בשלבי פיתוח, רצינו לבדוק כיוונים שונים. כפי שצוין, מדובר בניסוי ראשוני בלבד שהתמקד רק בהבדלי התפוקה של התפרחת היבשה”.

עוד הם הוסיפו כי “שיתפנו את קהילת הקנאביס העולמית בתוצאות המחקר מתוך רצון לחלוק מידע חופשי, אך בהחלט נראה כי הממצאים שהתקבלו מצדיקים עריכת ניסויים נוספים שיובילו להבנה מעמיקה יותר בנושא.”

עושה רושם אם כן שנצטרך להמתין לפרסום מחקרים נוספים הבוחנים את השפעת התאורה על פרמטרים שונים בגידול קנאביס בטרם ניתן יהיה להגיע למסקנות נחרצות, אך אין ספק שעם מחירן הגבוה של נורות הגידול הייעודיות – עד אלפי שקלים לנורה – מחקרים עם ממצאים מסוג זה מעוררים תהיות מחודשות לגבי כדאיות השקעה כספית הזו.


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר