מחקר בדק באיזה מדינות מערבבים טבק בג’וינט – ועד כמה זה מזיק

לערבב או לא לערבב? מחקר בינלאומי חדש בדק באילו מתוך 18 מדינות מוסיפים צרכני הקנאביס טבק לג’וינט שלהם – ועד כמה מזיקה התופעה. “קנאביס כשלעצמו ממכר פחות מטבק,” מסבירה החוקרת ומזהירה כי ערבוב מעלה פי 5 את הסיכון להתמכרות.

מחקר חדש וראשון מסוגו שנערך בבריטניה ופורסם בירחון המדעי המכובד ‘חזית הפסיכיאטריה‘ (Frontiers in Psychiatry), בדק את הרגלי הכנת הג’וינט של צרכני קנאביס ובחן עד כמה מגביר הטבק את הסיכון להתמכרות.

צא'נדי הינדוקה
צא’נדי הינדוקה: “קנאביס ממכר פי 5 עם טבק”

צא’נדי הינדוקה (Chandni Hindocha), דוקטורנטית לפסיכופרמקולוגיה מה’יוניברסיטי קולג’ בלונדון (UCL) ביקשה יחד עם צוותה לבדוק את ההבדלים בין הרגלי הצריכה של אלו המעשנים ג’וינט עם קנאביס בלבד לבין אלו המוסיפים טבק לקססה שלהם.

הנתונים למחקר נאספו מ-33,687 צרכני קנאביס מ-18 מדינות שונות בעולם, שפירטו את הרגלי הצריכה שלהם במסגרת סקר הסמים העולמי (GDS) של 2014.

קנאביס ממכר פי 5 עם טבק

בסקר נמצא שצרכני קנאביס המוסיפים טבק לג’וינט שלהם הם בעלי סיכוי של 61.5% פחות לרצות להפסיק לעשן קנאביס – ובעלי סיכוי של 80% פחות לרצות להפסיק לעשן טבק.

נייר ועליו ערבוב של קנאביס עם טבק - מעלה את הסיכון להתמכרות פי 5
ערבוב קנאביס עם טבק – מעלה את הסיכון להתמכרות פי 5

לטענתה של הינדוקה צרכני קנאביס המערבבים טבק בקססה שלהם, הם בעלי סיכון גבוה פי 5.1 להתמכר לעישון קנאביס. “קנאביס ממכר פחות מטבק, אך תוצאות המחקר מראות שערבוב בין השניים מוריד משמעותית את הרצון להפסיק ומעלה את הסיכון להתמכרות,” אמרה בהודעה לעיתונות.

באירופה מערבבים – באמריקות לא

ערבוב קנאביס עם טבק נפוץ בישראל בעיקר בשל מחירו הגבוה שעובר לעיתים את רף ה-100 ש”ח לגרם, אך ממצאי המחקר מראים כי לא כך במדינות רבות בעולם.

מהנתונים עולה שערבוב קנאביס עם טבק נפוץ בעיקר באירופה עם בין 77.2% ל-90.9% מהצרכנים במדינות השונות. באוסטרליה 51.6% מהצרכנים מערבבים, זאת לעומת ניו זילנד שכנתה עם 20.7% בלבד.

מנגד המספרים בשתי האמריקות נמוכים בהרבה כשבקנדה רק 16% מהצרכנים מערבבים וארה”ב בראש עם 4.4% בלבד. בברזיל 7.4% מערבבים ובמקסיקו 6.9%.

השימוש במכשיר אידוי (וופורייזר) בו אין כל זכר לטבק ואף לא לעישון, נפוץ בעיקר בקנדה (13.2% מהצרכנים) ובארצות הברית (11.2%). הוא די נדיר בכל מקום אחר בעולם (בין 0.2% ל-5.8%).

עוד נמצא שאלו המערבבים טבק עם הקנאביס עושים זאת ב-93.4% מהמקרים בג’וינט ולא במכשיר אחר. מבין אלו שלא מערבבים, מקטרת (פייפ) היא שיטת העישון הנפוצה ביותר (11.7%).

גברים הם בעלי סיכוי גבוה יותר (68.2%) מנשים (63.8%) לערבב טבק בקססה ואלו המערבבים הם בדרך כלל צעירים יותר (26.2 בממוצע) מאלו שמעדיפים את הקנאביס נקי (30.8). נתון מפתיע שנמצא הוא ש-16.3% מצרכני הקנאביס מעולם לא ניסו לעשן טבק לבד.

ראו גם:
4 תחליפי טבק לג’וינט שלכם
8 סיבות טובות להוציא את הטבק מהקססה
מחקר בדק: כמה קנאביס זה ג’וינט אחד

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט