מגלגל...

ערבוב אלכוהול וקנאביס – מה זה עושה לנו?

מחקרים מראים כי צריכת אלכוהול ביחד עם קנאביס, גם בכמויות קטנות, מעלה משמעותית את ריכוז ה-THC בדם ובעקבות כך גם את רמת ההשפעה הפסיכואקטיבית שלו.

צריכת כמויות קטנות של אלכוהול (כ-2 משקאות) ביחד עם קנאביס מעלה משמעותית את רמות ה-THC בדם, כך מאשר מחקר ניסויי שפורסם בירחון של האגודה האמריקאית לכימיה קלינית (American Association for Clinical Chemistry).

בניגוד למחקרים קודמים בתחום שבדקו שילוב של מינונים גבוהים של אלכוהול עם קנאביס, המחקר הנוכחי בדק את ההשפעות של שילוב קנאביס עם מינון נמוך של אלכוהול, ששקול לכ-2 משקאות.

המחקר נערך על ידי חוקרים מהפקולטות לרפואה באוניברסיטת בולטימור ואוניברסיטת אייווה, בשילוב עם המכון הלאומי לחקר שימוש לרעה בסמים בארה”ב, שסיפק את הקנאביס עבור המחקר.

המחקר בחן 32 צרכני קנאביס שמעשנים בממוצע פעם בשבוע ורובם צרכו קנאביס בשבוע שלפני הניסוי, במערך מחקר תוך-נבדקי עם 6 תנאי ניסוי שונים:

תנאי 1 – צרכו פלסיבו של אלכוהול (מיץ פירות ששפת הכוס שלו נוגבה במטלית עם אתנול כדי לדמות טעם וריח של אלכוהול), ו-10 דקות לאחר מכן צרכו באידוי 500 מ”ג של קנאביס פלסיבו (קנאביס המפ, כמעט ללא THC או CBD).

תנאי 2 – צרכו פלסיבו של אלכוהול ו-10 דקות לאחר מכן צרכו באידוי 500 מ”ג של קנאביס חלש (2.9% THC).

תנאי 3 – צרכו פלסיבו של אלכוהול ו-10 דקות לאחר מכן צרכו באידוי 500 מ”ג של קנאביס חזק יותר (6.7% THC).

תנאי 4 – צרכו מינון נמוך של אלכוהול שהותאם למשקל הגוף שלהם כדי להגיע לרמת אלכוהול בנשיפה של בערך 0.065% (בין 2 ל-2.5 משקאות, תלוי במשקל). 10 דקות לאחר מכן צרכו באידוי 500 מ”ג של קנאביס פלסיבו (המפ).

תנאי 5 – צרכו מינון נמוך של אלכוהול שהותאם למשקלם כדי להגיע לריכוז של 0.065% בדם. 10 דקות לאחר מכן צרכו באידוי 500 מ”ג של קנאביס חלש (2.9% THC).

תנאי 6 – צרכו מינון נמוך של אלכוהול, ו-10 דקות לאחר מכן צרכו באידוי 500 מ”ג של קנאביס חזק יותר (6.7% THC).

בניגוד למחקר בין-נבדקי שבו הנבדקים מחולקים לקבוצות שונות בהתאם לתנאי הניסוי השונים, במקרה זה מדובר במחקר תוך-נבדקי, כלומר כל אחד מהנבדקים השתתף בכל אחד מתנאי הניסוי, עם הפסקה של לפחות שבוע בין תנאי לתנאי.

היתרון של מחקר מסוג זה הוא שהוא שולל הבדלים בין-אישיים בין הנבדקים כהסבר חלופי לתוצאות, שכן כאמור ההשוואה מתבצעת בתוך אותה קבוצת נבדקים.

דגימות דם ופלזמה של הנבדקים נלקחו לפני הצריכה ומספר רב של פעמים במהלך 8 השעות שלאחר הצריכה.

תוצאות

תוצאות המחקר מראות בבירור כי צריכת מינון נמוך של אלכוהול ביחד עם קנאביס מעלה משמעותית את ריכוז ה-THC בדם, והעלייה הזאת גבוהה יותר ככל שמדובר בקנאביס חזק יותר.

רמה מקסימלית של THC בדם, בלי אלכוהול או עם מעט אלכוהול (כ-2 משקאות)
רמה מקסימלית של THC בדם, בלי אלכוהול או עם מעט אלכוהול (כ-2 משקאות)

19 נבדקים סיימו בהצלחה את הניסוי והשתתפו בכל אחד מששת תנאי המחקר. 1,324 דגימות דם ו-1,327 דגימות פלזמה של הנבדקים נותחו במהלך המחקר.

החוקרים מציעים כי התוצאות האלו עשויות להסביר ממצאים של מחקרים קודמים של משרד התחבורה האמריקאי, שמצאו כי הפגיעה בנהיגה כתוצאה משילוב של קנאביס ואלכוהול חמורה בהרבה מזאת של קנאביס בלבד, וחמורה מעט יותר מזו של אלכוהול לבדו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר