מחקר: אי-הפללה לא מגבירה את השימוש של צעירים בקנאביס

במדינות ארה”ב שהטמיעו אי-הפללה של שימוש עצמי בקנאביס לא הייתה עלייה בשימוש בקרב צעירים, ובנוסף הייתה ירידה דרמטית במספר המעצרים שקשורים בקנאביס – כך לפי מחקר חדש.

בזמן שמדינות מסויימות בארה”ב (9, נכון לעכשיו) כבר עשו לגליזציה מלאה, מדינות אחרות החליטו לקחת גישה יותר הדרגתית ולעבור קודם למתכונת של אי-הפללה. במדינות אלו, החזקה של כמות קטנה של קנאביס היא לא עבירה פלילית אלא עבירה מנהלתית, כמו דו”ח חניה.

החזקה של כמויות יותר גדולות, או מכירה של קנאביס, עדיין מהוות עבירה פלילית. החקיקה משתנה ממדינה למדינה, וכך גם ההגדרה של מה היא כמות קטנה של קנאביס – פחות מ-10 גרם במדינות מסויימות, או עד 50 או 100 גרם במדינות אחרות.

כעת, מחקר חדש שנערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון, מראה כי במדינות שעברו לאי-הפללה של קנאביס לא הייתה עלייה בשימוש בקרב צעירים – אבל כן הייתה ירידה משמעותית במספר המעצרים שקשורים בקנאביס.

המחקר, שפורסם בחודש שעבר בירחון הבינלאומי למדיניות סמים, ניתח את נתוני השימוש בקנאביס ב-5 מדינות שעברו לאי-הפללה בין 2007 ל-2015: מסצ’וסטס (אי-הפללה מאז 2008), קונטיקט (מאז 2011), רוד איילנד (מאז 2013), ורמונט (מאז 2013), ומרילנד (מאז 2014).

מתוצאות המחקר עולה כי באף אחת מהמדינות לא נרשמה עלייה בשימוש בקרב צעירים, ובממוצע היו בהן 75% פחות מעצרים של צעירים מתחת לגיל 21 על עבירות קנאביס, בהשוואה לנתונים מלפני המעבר לאי-הפללה.

עוד נמצא שכ-20% מהצעירים מתחת לגיל 21 משתמשים בקנאביס במדינות אלו – נתון זהה לזה שנמדד בהן לפני המעבר לאי-הפללה, ודומה לאחוז השימוש במדינות בארה”ב שבהן אין אי-הפללה.

“נראה כי אי-הפללה היא פשרה טובה בין לגליזציה לבין להמשיך לעצור אנשים על כמויות קטנות של קנאביס,” אומר פרופ’ ריצ’רד גרוקזה, פרופסור לפסיכיאטריה והחוקר הראשי במחקר. “למדיניות הזו יש השפעה חיובית על בריאות הציבור, מכיוון שאיננו רואים עלייה בשימוש בקנאביס בקרב צעירים, וישנו היתרון הנוסף של הירידה בכמות המעצרים”.

“הירידה במעצרים גם היא לטובת בריאות הציבור,” הוא מוסיף. “למעצר יכולה להיות השפעה ארוכת טווח על בן נוער, גם אם הוא לא נמצא אשם בסופו של דבר או נשלח לכלא. הוא עלול לאבד את הזכאות למלגות ללימודים, ובמדינות מסויימות גם יוחרם רישיון הנהיגה שלו. מעל לכל – לתיק הפלילי שנפתח לנער לאחר מעצר על קנאביס ישנן השלכות חמורות על שארית חייו”.

ההשלכות השליליות האלו של מעצרי קנאביס הם הסיבה העיקרית לכך שמספר ארגוני בריאות הציבור, כולל האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים, הכריזו על התמיכה שלהם באי-הפללה, למרות שהם עדיין מתנגדים ללגליזציה.

לפי פרופ’ גרוקזה עדיין מוקדם לדעת כיצד לגליזציה תשפיע על נתוני השימוש במדינות בהן קנאביס הפך לחוקי לאחרונה (אם כי נתונים עדכניים כבר הראו שגם במדינות אלו אין עלייה בשימוש). עם זאת הוא מאמין כי אי-הפללה היא מהלך שיכול לעשות רק טוב למדינות שלא רוצות לעודד את השימוש בקנאביס, אבל גם לא רוצות להמשיך להעניש אזרחים על החזקת כמויות קטנות לשימוש עצמי.

חדשות