מגלגל...

מחקרים: מריחואנה מונעת התפשטות של איידס

ה-THC, הרכיב הפעיל הקנאביס, נמצא במחקרים שונים כבעל פוטנציאל למניעת התפשטות הנגיף HIV, שיפור תפקוד המערכת החיסונית, מניעת זיהומים ושיפור סיכויי ההישרדות.

השימוש בקנאביס להקלה על הסובלים מאיידס הינו מוכר וידוע, ורבים הנושאים בגופם את נגיף ה-HIV מקבלים קנאביס רפואי באישור הממשלה. גם בישראל קיבלו החולים באיידס אישור לשימוש בקנאביס רפואי, עד שבחודש דצמבר 2013 החליט משרד הבריאות להסיר את המחלה מרשימת ההתוויות ולחדול מלספק את הקנאביס לסובלים ממנה.

מחקר חדש שפורסם החודש (פברואר 2014) ב’ירחון לחקר האיידס’ מצא כי שימוש בקנאביס יכול לא רק להקל על תופעות הלוואי הנגרמות מהמחלה, אלא אף לעצור את התפתחותה בפועל.

פטרישיה מולינה
ד”ר פטרישיה מולינה, עורכת המחקר

במחקר, שנערך באוניברסיטת לואיזיאנה בארה”ב, קיבלו קופים הנושאים את הוירוס מנות יומיות קבועות של THC, החומר הפעיל הקנאביס, במשך 17 חודשים ברציפות. במהלך התקופה מצאו החוקרים שהנזק שנגרם לרקמות החיסוניות בקיבתם של הקופים – אחד הנזקים הנפוצים להם גורם הוירוס – הופחת באופן משמעותי.

“ממצאים אלו מציגים מכניזם חדשני אשר עשוי לתרום להמשך פיתוח טיפולים מבוססי קנבינואידים,” הסבירה ד”ר פטרישיה מולינה, מנהלת המחקר. “בקופים אשר קיבלו מנות של THC נמצאו רמות גבוהות יותר של תאים בריאים מאלו שנמצאו אצל קופים שלא קיבלו טיפול זה.”

במחקר אחר שערכה ד”ר מולינה בשנת 2011 נמצא שקופים שטופלו ב-THC היו בעלי רמות נמוכות יותר של זיהומים ובעלי סיכויי הישרדות גבוהים יותר, משקל תקין יותר ועלייה בכמות התאים הבריאים.

מחקר אחר, שפורסם לפני כשנה, מצא כי THC תורם להחלשת הנגיף HIV-1, המייצג יותר מ-90% אחוזים מסוגי האיידס הנפוצים.

ראו גם: מגפת האיידס לא תיעלם עד שלא תופסק המלחמה בסמים
ראו גם: איך קנאביס הורג סרטן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר