מחסור חמור בקנאביס בבתי המרקחת: “בקרוב עליית מחירים”

מטופלים, כולל חולי סרטן רבים, נותרו שוב ללא טיפול עקב מחסור חמור בקנאביס רפואי בבתי מרקחת בכל רחבי הארץ. הרוקחים מאשימים: "החברות היצרניות לא עומדות בקצב". גורמים בענף מעריכים: "המחירים צפויים לעלות משמעותית"

שבועיים חלפו מאז הדיווח הראשון במגזין קנאביס על מחסור חמור באספקת קנאביס רפואי בבתי מרקחת, ולמרות הבטחות כי הנושא יטופל נראה כעת שהמצב מאז רק החמיר.

מחסור זה גורם בפועל למניעת טיפול מחולים, שעד כה לא היו מוגבלים באפשרויות בחירת המוצרים וכעת נאלצים להתמודד עם נהלי הרפורמה החדשים. מדובר עד כה בעיקר בכ-2,500 מטופלים שהועברו לאסדרה החדשה במסגרתה האספקה היא בבתי מרקחת בלבד, ולרבים שמועברים לשם מדי יום.

המחסור נגרם בעיקר בגלל החלטת משרד הבריאות והיק”ר (יובל לנדשפט) להמציא טבלת קטגוריות שאינה מבוססת מדע או מחקר ובנויה באופן בלתי מקצועי על הבדלה בין “אינדיקה” ו”סאטיבה”, כמו גם על הסמכה שגויה של הרופאים המנפקים.

בעוד שעד כה היה מחסור רק בקטגוריית T15/C3 (כלומר 15% THC ו-3% CBD), השבוע מדווחים למגזין קנאביס מטופלים רבים, כולל חולים אונקולוגיים, על מחסור חמור עוד יותר – גם בקטגוריות: T20/C4 וכן T10/C10 הפופולריות ביותר.

“גם הרוקחים מתוסכלים”

“יש עשרות חולים אונקולוגים שלא מתחילים טיפול בגלל זה,” מציין מומחה בתחום המסייע למטופלים. “אין צפי בבתי המרקחת. יושבים על הרשימה, מתקשרים אחד אחד, נאדה! הרוקחים עצמם מתוסכלים, אומרים שהם לא יודעים אם בכלל תגיע תרופה בעתיד, שביצעו הזמנה במחשב ואין צפי”.

בת של חולה סרטן מספרת: “התקשרתי לכמה וכמה בתי מרקחת, כולם אומרים שאין בארץ בכלל, לא התקשרתי לצפת אבל ניסיתי גם בחדרה ובחיפה, ואין. אומרים לי לכי לרופא שיחליף לך מרשם למוצר שכן ישנו, אבל זה יקח חודש! מי מבטיח לי שאז יהיה את זה בבית המרקחת?”

“מסתבר שיש חוסר אצל הספקים בתפרחת ובשמן,” סיפרה השבוע בת של חולת סרטן מבוגרת נוספת. “ממש צעקו עלי שלא אתקשר יותר. עם סופרפארם שעות הייתי על הקו ואז אותו מענה – אין במלאי ואין צפי. גרין פארמה הטלפנית אמרה נסה עוד חודש. אמשיך לנסות”. יום לאחר מכן הודיעה הבת: “אימא ניפטרה בלילה, לא נצטרך אספקה”.

מטופל מספר: “אשתי הגיע לבית מרקחת, נסעה במיוחד עד אשדוד מבת ים אחרי שהתקשרה לשם ואמרו לה שיש ושומרים לה! כשהגיעה אמרו לה שאין להם בעצם. אני עוד מנסה להתקשר לעוד מקומות, למרות שהתקשרתי כבר ל-20, אבל פשוט אין, אין”.

בתי המרקחת: “המגדלים אשמים”

ברשת סופר פארם מאשרים בשיחה עם מגזין קנאביס כי אכן ישנו מחסור חמור ביותר בימים אלה. “בהחלט יש מחסור גדול מאוד, וגם הפיזור [של אותו מחסור] בין הסניפים איננו אחיד,” הם מבהירים.

ברשת בתי המרקחת ש.ר.מ מאשרים גם כן: “המטופלים צודקים, בפועל כמעט כל התפרחות (פרחים או גרוס) חסרות, בעיקר לא ניתן להשיג את הריכוזים המבוקשים ביותר: T20/C4-indica ,T15/C3-indica – אלו מהווים את עיקר הפניות אלינו”.

גם בחברת “גרין פארמה” מבית “טלפארמה” מאשרים כי אכן יש מחסור חמור: “אין בכלל קנאביס מקטגוריית T10/C10 למשל,” הם אומרים בשיחה עם מגזין קנאביס. “כמו כן יש חוסרים של T15/C3 ו-T20/C4 מסוג אינדיקה”.

לטענת בתי המרקחת המחסור נובע מקצב האספקה האיטי של היצרנים, אותן חברות המספקות לבתי המרקחת – “שאיפה לחיים” (BOL) ו”שיח”. להערכת נציגי בתי המרקחת כל עוד החברות האחרות (“פארמוקן”, “IMC”, “טבע אדיר”, “בטר”, “תיקון עולם”, “קנדוק”) לא יספקו גם הן לבתי המרקחת – יימשך המחסור.

“אני תולה את האשמה במגדלים,” אומר דוד פפו, יו”ר התאחדות הרוקחים ומנהל רשת ש.ר.מ. “או שזלזלו במטופלים ולא נערכו כראוי מראש, או שלראשונה נחשפת העובדה בדבר איכות הגידולים שלא עומדת בבקרת האיכות הנדרשת”. פפו אף מציע סיבה נוספת: “זו אולי קונספירציה, אבל ייתכן שלמגדלים אין שום תמריץ לעודד את הרפורמה. כל עוד הם מוכרים בעצמם [לא דרך בתי המרקחת], והשוק הרפואי ‘יבש’, הם מרוויחים כסף, וגם מכשילים בפועל את הרפורמה.”

עליית מחירים חדה צפויה

גורמים בענף מספרים למגזין קנאביס כי חברות אלו מתחילות רק כעת לקצור את הצמחים שגדלו בתקן IMC-GAP ולכן רק בעוד כחודשיים יהיה אולי שינוי.

בעיה נוספת שמעכבת כניסת חברות חדשות לאספקה לבתי מרקחת היא של מיתוג, עיצוב, ובעיקר תמחור. לטענת גורם אחר בענף BOL הורידו מחירים כדי שלא יהיו תלונות ממטופלים וכדי שמשרד הבריאות יעביר את כניסת הרפורמה בשקט, אבל זה גרם לחברות אחרות לא לרצות להיכנס, או להתעכב מלהיכנס. בפועל, כך מוערך, המחירים יהיו גבוהים עוד יותר בקרוב, גבוהים בהרבה.

ואכן, מחישוב העלויות אפשר להעריך כי על מנת להפיק גרם של חומר פעיל צריך בממוצע כ-12 גרם תפרחת. כל גרם תפרחת מתומחר בכ-6 ש”ח ולפיכך הרי שגרם חומר פעיל עולה כ-72 שקלים. לדוגמה, כדי להפיק שמן CBD מרוכז כמו “אבידקל” של “תיקון עולם” צריך 3 גרם CBD, כך שמוצר שמן כזה אמור לעלות הרבה מעל 200 ש”ח.

על כך יש להוסיף את העובדה שרשת סופר פארם גובה 35% מכל מוצר על המדפים שלה, וזה לא כולל עלויות נוספות של ייצור, לוגיסטיקה, שינוע ועוד, כך שהמחיר העתידי, להערכת מומחים, ינוע בין 500 ל-750 שקל ממוצע הוצאה למטופל לכל הפחות, זאת בממוצע של 25 גרם לחודש למטופל (בניגוד לממוצע שהוא היום 42 גרם לחודש למטופל ולא כפי שטוען משרד הבריאות כאילו הממוצע הוא 32 גרם לחודש).

התפרחות, כך מוערך, יהיו בהמשך בעלויות של עד 35 לגרם, כלומר 350 ש”ח לשקית אחת של 10 גרם, שזו עלייה חדה מאוד כמובן של עד פי 5 ואולי אף יותר לעומת באסדרה הנוכחית בה משלמים המטופלים 370 ש”ח גם בעבור 50 גרם. “המחירים יעלו והרבה, אין ברירה אחרת,” אומר גורם מומחה בענף.

משרד הבריאות מסרב להגיב.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר