מחיר ההפללה: האיש שישב בכלא בגלל ג'וינט

ניצב בדימ' משה מזרחי מסביר מדוע בתל אביב עוצרים פחות על עבירות קנאביס מבפריפריה, ראש הרשות למלחמה בסמים לשעבר מסביר למה דחוף אי הפללה וזהר אחאי מספר כיצד ג'וינט קטן הוביל אותו ל-76 ימים בכלא. כתבתו המרתקת של איתי ורד בחדשות 10:

איתי ורד בכתבתו 'אור ירוק: האם ישראל בדרך ללגליזציה', ששודרה הערב (ו') בתכנית 'שישי עם איילה חסון', עוקב אחר ישראלים שנפלו קורבן למדיניות הפללת צרכני הקנאביס, משוחח עם ניצב בדימוס משה מזרחי ועם מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר חיים מסינג, ומנסה להבין מה המשמעות של חיים עם תיק פלילי.

בין השאר מתראיין בכתבה דורון, בן 52 בעל חברת הובלות, אב לבת, שנאלץ להתמודד עם חיים כעבריין בגלל שהוא מעשן קנאביס. "אני חי בפחד תמידי שהמשטרה תיכנס אליי הביתה," הוא אומר. "מצאו אצלי פחות מגרם של גראס וקיבלתי 10 חודשי שלילה. ואני מוביל בפרנסתי. במשך 10 חודשים רעבתי ללחם."

זהר, שישב בכלא במשך 76 ימים בגלל 0.89 גרם קנאביס, מספר: "הייתי חביב השוטרים, הם היו מבקרים אצלי כמעט כל יום. ערב אחד עשו לי אמבוש מתחת לבית, ג'יפ עם שלושה שוטרים. עקבו אחרי, חסמו לי את הכניסה לבית, ומצאו פירור. קשה לבוא אליהם בטענות כי הם עושים את עבודתם. אבל מה שנגמר אצלם באותו רגע אצלי מתחיל עם כתב אישום פלילי."

אם הייתי בנאדם חלש הייתי יוצא מהכלא נרקומן," מתאר זהר את אחד הנזקים הגדולים של ההפללה: הובלת אנשים נורמטיבים אל תוך מסגרת הפשע. "כילד טוב שלא עשה שום דבר מימיו נכנסתי לעולם של עבריינות, קודים של פשע."

חיים מסינג, מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר שכבר חזר בו מדעותיו ותומך באי הפללה, אמר: "מי שמשתמש בקנאביס לשימוש עצמי, בביתו, לא צריך להטריד אותו. צריך להחליף דיסקט. העולם השתנה, הנתונים משתנים, בכל המדינות באירופה בהן אושרה אי הפללה ראו הצלחה עד כדי כך שהמשטרות התאהבו במודל הזה."

ניצב בדימוס משה מזרחי: "אנחנו מדברים על המוני אנשים שנפתח להם תיק פלילי. המשטרה לא צריכה להתעסק עם אנשים נורמטיבים שעושים שימוש בסם קל. מגרדים לו את המאפרה בבית כדי למצוא משהו. זו השקעת מאמץ מרובה על כלום. כח אדם, שעות עבודה, הרבה פעילות של מעבדות, זה הרבה כסף."

מזרחי דיבר גם על ההבדלים בין המרכז לפריפריה: "בצפון ובדרום יש לבתי משפט יותר זמן פנוי," אמר. "זה כמו אוטובוס, אם יש מקום פנוי עולים. זה אסון מה שאני אומר אבל אמיתי. בפריפריה אתה יכול להגיש תיקים שיגיעו לידי סגירה, לעומת תל אביב שם יש עומס מטורף. גם פה דופקים את הפריפריה ברמות."

בסיום הכתבה נערך דיון קצר באולפן, שם גיא לרר, מנחה 'הצינור' ומי שמוביל היום את המאבק לאי הפללה יחד עם פרויקט 'החזית' ומגזין קנאביס, הסביר לפאנליסטים מדוע הפללת צרכני הקנאביס זה לא נושא מבדח כלל ולמה חשוב ודחוף לקדמו ולאשרו:

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט