מחדל: משרד הבריאות לא ערך אפילו מחקר קנאביס אחד

“אין מחקרים” טוענים נציגי משרד הבריאות כאשר נשאלים מדוע לא מרחיבים את השימוש בקנאביס רפואי, אך דו”ח חדש של הכנסת חושף כי במהלך 6 השנים האחרונות המשרד עצמו לא מימן ולו מחקר אחד בתחום – למרות תקציבי עתק שהועברו לו. הוא גם לא חושף מי מימן את מעט המחקרים שכן נערכו בתחום. באופן כללי נמצא שרק 0.5% מהמימון הממשלתי למחקרים מופנה לנושא הבריאות. הרשות למלחמה בסמים מממנת רק מחקרים לבדיקת הנזק בקנאביס.

במסגרת הדיונים בועדת הסמים של הכנסת דרשה יו”ר הועדה ח”כ תמר זנדברג להפיק דו”ח רשמי בו ייבחנו התקציבים שהופנו מטעם הממשלה למחקרים בתחום הבריאות, ובכלל זה בתחום ההתמכרויות והקנאביס בפרט.

הדו”ח הופק לקראת הדיון שנערך הבוקר (ב’) בועדה, ומפורסם כאן כעת לראשונה. יש לציין שהדו”ח אינו מכיל נתונים על מחקרים שמומנו על ידי גורמים פרטיים או מחו”ל שכן משרד הבריאות סירב לחשוף אותם. לאור זאת הדו”ח מציג רק נתונים על מחקרים במימון ממשלתי.

יו”ר הוועדה ח”כ תמר זנדברג התייחסה לדיון: “הדיון היה הרבה יותר מאכזב וחסר ממה שדמיינתי. אני חשבתי שאנחנו נראה את הקיים וממנו נמשיך, אבל אני רואה שגם הקיים למעשה לא קיים. נתוני המחקר והמידע של הכנסת מלמדים אותנו שכסף ממשלתי למחקר בתחום ההתמכרויות למעשה דה פקטו לא קיים למעט הרשות למלחמה בסמים”.

“התחום הזה מוזנח על ידי מקבלי ההחלטות. התמונה המצטיירת היא של פער גדול מאד, בלתי מוסבר, בין המציאות הישראלית בה תופעת ההתמכרות היא בעיה מובילה, שאנחנו לא ידעים עליה מספיק, לבין העובדה שמשרדי הממשלה אינם מקדישים למחקר התופעה ולו שקל אחד במהלך שנים”.

רק חצי אחוז למחקרי בריאות

למרבה ההפתעה לפי נתוני הלמ”ס בשנים 2012-2014 רק 0.5% מסך התקציב של משרדי הממשלה שהוקצה למחקרים הופנה למחקרים הקשורים לבריאות.

רק חצי אחוז למחקרי בריאות

“פנינו למשרד הבריאות, למשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, למשרד הכלכלה והתעשייה, לקרן הלאומית למדע, לרשות הלאומית למלחמה בסמים ולמכון הלאומי לחקר שירותי בריאות, בבקשת נתונים על מחקרים בנושא התמכרויות וכן בנושא קנאביס שנעשו בישראל בכלל,” כותבים עורכי הדו”ח.

משרד הבריאות

על אף שמקפיד להצהיר כי הוא תומך במחקרים בתחום, דו”ח הממ”מ מצא שמשרד הבריאות לא פרסם קול קורא לביצוע מחקר מאז דצמבר 2012 – למעלה מ-3 שנים ללא מחקר, זאת עקב “היעדר תקציב” לדבריו.

אך הסעיף המדהים ביותר הוא זה הנוגע לתחום מחקרי הקנאביס. משרד הבריאות טוען באופן קבוע כי “אין מספיק מחקרים” כדי להתיר את השימוש בקנאביס רפואי, אך מודה כעת לראשונה בדו”ח כי מעולם למעשה לא מימן מחקר מסודר בתחום הקנאביס הרפואי.

כשנשאל כיצד מבסס את מדיניותו להרחבת השימוש בקנאביס רפואי אם לא על מחקרים, הסבירו נציגי המשרד רק כי “מדיניות המשרד מבוססת על המידע המצטבר הקיים”.

כפי שחשפנו לאחרונה גורמים בתחום הקנאביס הרפואי כן מקבלים מימון למחקרים, אך לא מימון ממשלתי. כך למשל קיבל מכון וולקני 20 מיליון דולר מאוסטרליה, אך מסרב לחשוף בעבור מה או על ידי מי. ואכן גם בדו”ח הממ”מ נראה שלמרות שמשרד הבריאות הציג מחקרים שנעשים בתחום הקנאביס הרפואי, לא צורפו לכך נתוני המימון – מי משלם וכמה.

הרשות למלחמה בסמים

בשנת 2015 היה תקציב המחקר של המדען הראשי ברשות למעלה מ-2 מיליון ש”ח ובשנים 2010 עד 2015 מימנה הרשות למלחמה בסמים חמישה מחקרים בנושא התמכרות לקנאביס או השפעתו לרעה – בסכום כולל כ-790 אלף שקלים. בשנים אלה נדחו שמונה הצעות מחקר בנושא קנאביס, אך “לא נמסרו לנו הסיבות לכך,” לדברי עורכי הדו”ח.

באשר למחקרים על תועלותיו האפשריות של הקנאביס, מהרשות נמסר כי נושא זה הוא באחריות של משרד הבריאות. כלומר האחריות של הרשות לחקור רק את הנזקים.

משרד המדע

מתוך תקציב של 10-15 מיליון ש”ח בשנה לא מימן משרד המדע ולו מחקר אחד בנושא התמכרויות ב-6 השנים האחרונות. במהלך אותה תקופה כן מומנו שני מחקרים על קנאביס בתחום המחקר והפיתוח בעלות של 250 אלף ש”ח כל אחד. לא הוצגו נתוני המחקרים או ממצאיהם.

משרד הכלכלה

משרד הכלכלה סירב להציג נתוני מחקר בכלל ובתחום ההתמכרויות ו/או הקנאביס בפרט, זאת “לאור הזמן הקצר שניתן,” לדבריהם.

הקרן הלאומית למדע

הקרן הלאומית למדע מממנת מחקרים בכל תחומי העל: מדעים מדיוקים וטכנולוגיה, מדעי החיים והרפואה, מדעי הרוח ומדעי החברה. המקור התקציבי העיקרי של הקרן (98%) הוא מהקצבות מהוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה. בנוסף, מקבלת הקרן תרומות מהארץ ומחו”ל.

תקציב הקרן לחמש השנים האקדמיות 2010–2014 עמד על מאות מיליוני ש”ח מדי שנה – מלמעלה מ-330 מיליון בשנת 2010 ועד 548 מיליון בשנת 2014.

במהלך שנים אלו ולמרות תקציבי העתק, נערך בקרן הלאומית רק מחקר אחד הנוגע להתמכרות (התמכרות לקוקאין – בעלות של 280 אלף ש”ח). בעניין הקנאביס נערכו בשנים אלו 4 מחקרים בלבד בעלות של כמיליון ש”ח יחדיו – אך לא הוצגו התוצאות.

מחקרי קנאביס שנערכו

המכון לחקר שירותי בריאות

המכון הלאומי לחקר שרותי הבריאות ומדיניות הבריאות מתוקצב ממקורות הממשלה ובשנים 2010–2012 היה 9 מיליון שקלים לשנה ומשנת 2013 ועד היום תקציבו השנתי עומד על 6.8 מיליון ש”ח.

מכון זה לא ערך מעולם מחקר בנושא התמכרויות, ככל הנראה בגלל הרשות למלחמה בסמים: “לפני כשנתיים נעשה ניסיון לערוך מחקר מקיף בשיתוף עם הרשות הלאומית למלחמה בסמים, ניסיון שמסיבות לא ברורות לנו הסתיים בלא כלום,” מסרו.

המכון כן ערך 3 מחקרים בנושא קנאביס – בשנים 2011, 2014 ו-2015 בסכום כולל של 586 אלף ש”ח בלבד.

באופן כללי קובע הממ”מ כי “קשה להציג תמונה מלאה של המימון הממשלתי למחקרים בנושא התמכרויות לסמים בכלל וכן על קנאביס” וכי “על-פי הנתונים בשש השנים האחרונות ניתן מימון ממשלתי ל-64 מחקרים בנושא התמכרויות לסמים בסך של כחמישה מיליון ש”ח וכן ל-14מחקרים בנושא קנאביס בסך של כשלושה מיליון ש”ח.”

הדו”ח במלואו:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/colorado-mmm-2016.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר