טוען...

במשרד הבריאות מודים: יחידת הקנאביס הרפואי נכשלה

מנתוני דוח מבקר המדינה עולה כי גם השנה אחוז נכבד מהתלונות הוא נגד היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות. חדשות 'כאן' עקבו אחר המחדלים ביחידה בניהולו של יובל לנדשפט, אשר הובילו לאחרונה גם להתפטרות שניים מבכיריה.

כתבה חדשה של חדשות ‘כאן’ חושפת את חלק ממחדלי היחידה לקנאביס רפואי בראשותו של יובל לנדשפט, שרובם ככולם נחשפו בשבועות האחרונים כאן.

בכתבה מתראיין ד”ר מיכאל דור, היועץ הרפואי הראשי של היק”ר, שהתפטר לאחרונה מתפקידו בעקבות מחדלים והתעלמות של לנדשפט מהמטופלים, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס.

לדברי ד”ר דור השיטה החדשה מעבירה את כל הטיפול למערכת אוטומטית ולמעשה לא מאפשרת לו להמשיך לסייע למטופלים נזקקים שאינם יודעים להתמודד עם האוטומציה.

“במערכת החדשה יש גישה רק דרך מייל, ויש חלק בקהל, למשל זקן חולה סרטן ערירי, שאין לו מייל, מה הוא יעשה?” תוהה ד”ר דור ומסביר כי זו הסיבה להודעתו על עזיבת התפקיד.

בכתבה מוצג קטע מכנס רופאי הקנאביס שנערך לפני כשבועיים ובו שוב שיקר לנדשפט על הבמה כשטען שד”ר דור כלל לא עזב אלא “עבר תפקיד”.

ד”ר דור מצידו מעיד בכתבה בפירוש כי בניגוד לדבריו של לנדשפט הוא דווקא כן התפטר.

שלומי סנדק, המלווה מטופלי קנאביס רפואי זה זמן רב, מספר בכתבה על בעיות המחסור בקנאביס רפואי בבתי המרקחת.

“אחת הבעיות היא שהרפורמה העבירה את המטופלים לבתי מרקחת לפני שדאגו שתהיה מספיק תרופה בבתי המרקחת,” אמר.

בכתבה מתראיין גם אלי חפץ, מטופל קנאביס רפואי שכמו רבים אחרים לא מצליח להשיג את האספקה בבתי המרקחת בגלל אותו מחסור, אשר גם כן נחשף לראשונה במגזין קנאביס.

“אומרים לי שאין אספקה, אני מתקשר לבתי מרקחת בכל הארץ, כפר סבא, דימונה, ואין מספיק,” הוא מעיד. “אני כבר חודשיים בלי תרופה ואני במצב קשה, נפשית וגם פיזית”.

לדברי כתבת חדשות ‘כאן’ קטי דור “גם בסופר-פארם מודים כי אין להם את כל זני הקנאביס, זאת בגלל שמשרד הבריאות הגבילה את חברת ‘תיקון עולם’ והעבירה את אלפי המטופלים לחברה אחרת, ‘שאיפה לחיים’, לה אין את הזנים להם הורגלו המטופלים”.

גם טענות אלו על מחסור הן בעיניו של לנדשפט בסך הכל ‘פייק ניוז’ שמפרסם מגזין קנאביס. “אל תאמינו לאלו שאומרים שאין זנים,” אמר בכנס הרופאים.

מנגד טוענת עו”ד מיכל יניב, מנהלת אגף נציב תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה, כי אכן ישנו מחסור בזנים, זאת בניגוד לדבריו של לנדשפט.

בכתבה מוזכר גם דוח מבקר המדינה מהשנה שעברה שמצא כי היק”ר היתה במקום הראשון בתלונות מוצדקות, 83% מהן.

כעת נחשף בחדשות ‘כאן’ כי גם בדוח החדש, שטרם פורסם, נמצא כי מספר הפניות המוצדקות הללו עלה ואף הוכפל לעומת השנה שעברה.

“יש בקשות שלא נקלטות, בקשות שמתעכב הטיפול בהן, אין שום מוקד זמין שעונה להם, יש כאן ליקוי מערכתי,” אמרה עו”ד יניב.

בכתבה מוזכרת חשיפה נוספת של מגזין קנאביס, על כך שאת היק”ר עזב גם אחד הבכירים בה, מר בועז אלבו, האחראי על כתיבת המתודה הקלינית.

“גם הוא עזב על רקע יחסיו עם מנהל היחידה,” מתואר. ד”ר דור תיאר את האווירה ביק”ר במילה אחת: “מבוכה”. לדבריו “לא הכל ברור, הצוות סופג את הצעקות מהשטח שהבעיות שלהם לא נפתרות, אנשים עם קושי וכאב ותסכול”.

גורמים במערכת הבריאות טוענים שלא לציטוט כי הם מודעים לבעייתיות בהתנהלות היק”ר, כך על פי הדיווח, ומבינים שיחידת הקנאביס הרפואי נכשלה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר