מגלגל...

המטופלים מחרימים חברות שמעלות מחירים, היבואנים: “זו ירייה ברגל”

מטופלי הקנאביס הרפואי פתחו בשבועות האחרונים בחרם על חברות שמוכרות קנאביס ביותר מ-300 שקל ל-10 גרם, ומעריכים שהמחאה כבר עובדת. היצרנים והיבואנים טוענים שמדובר בטעות שתמנע הגעה של סחורה איכותית מחו"ל, מעריכים שהמחירים יגיעו גם עד 400 ש"ח ויותר וטוענים שיש גם מוצרים זולים למי שצריך. מי צודק?

אחת הבעיות הגדולות שיצרה הרפורמה בשוק הקנאביס הרפואי היא הזינוק החד במחיר שמשלמים המטופלים עבור התרופה שלהם. אותו מחיר, שמגיע לעתים ליותר מ-300 שקלים עבור שקית של 10 גרם קנאביס, מצטבר בהתאם לאלפי שקלים בחודש ומותיר מטופלים רבים ללא יכולת לשלם.

כדי להילחם במחירים המופקעים, בשבועות האחרונים החלה לצבור תאוצה מחאה שזכתה לשם “מחאת ה-300”. במסגרת המחאה, בקבוצות הפייסבוק של המטופלים החליטו לא לתת במה לזני קנאביס שעולים יותר מ-300 שקלים, ונראה שלפחות בינתיים העניין עובד אם כי בענף מעריכים שלא לזמן רב ושהמחירים יטפסו אט אט גם עד 400 ש”ח ויותר.

כך, למשל, מחיר הזן החדש “קליימקס“, של חברת “גרינקום“, היה צפוי לעמוד על 325 שקלים לשקית אולם ירד ל-300 שקלים, אולי בשל המחאה. גרינקום כזכור היא זו שאחראית גם לזן שהצית את המחאה, “אקסייט“, שאותו החלה למכור לאחרונה במחיר של 325 שקלים. 

“יש כוונה למכור גם ב-400”

אלא שגרינקום אינה החברה היחידה שמוכרת במחיר גבוה. “היינו צריכים להתפוצץ עוד לפני שיצא האקסייט של גרינקום, אבל הוא היה הקש ששבר את גב הגמל,” אומר רועי בוסי, מנהל קבוצת “המלצות וחוות דעת – קנאביס רפואי”, קבוצה ציבורית המונה כמעט 5,000 חברים.

לדבריו, “יש עוד חברות שהתכוונו למכור ביותר מ-300 שקלים, אבל התקפלו בגלל המחאה שלנו. קנדוק למשל, התכוונו למכור את הזן ‘דה אוריג’ינל‘ המיובא מאורוגוואי ב-300 פלוס ובסוף הם ראו את כל הבלאגן והחליטו למכור אותו ב-299. אותו דבר עם ה’מרמלדה‘ של שיח, שגם הוא היה אמור לעלות מעל 300 ובסוף נמכר ב-299.

הזן "קליימקס" - שווה 300 שקל ל-10 גרם?
“חבר פתח שקית של הזן קליימקס והכל היה מלא גזעים” – שווה 300 שקל ל-10 גרם?

“אני בטוח שהמחאה השפיעה, במיליארד אחוז, כי החברות קלטו שהאקסייט של גרינקום לא מקבל שום חוות דעת ואין אפילו תמונה אחת שלו באף קבוצה. הם היו בהלם מזה, לא הבינו מה קורה פה, ועובדה שהתקפלו בהתאם”.   

לדברי יניב אליה, מקים ומנהל קבוצת “ביקורות זנים קנאסביס” המונה כ-12 אלף חברים, “החברות התחילו להעלות מחירים ל-300 ואפילו ל-325 שקלים לשקית של 10 גרם, ושמענו גם על כוונות למכור זנים ב-350 וב-400 שקלים. 

“למשל, יש תפרחת של חברת IMC (צ’רי פאנץ’, מ”ק) שצריכה לצאת בקרוב במחיר שעד כמה שהבנו יהיה 350 שקלים, ויש גם כוונות למכור זני יבוא ב-400 שקלים.

מחאת ה-300: "לא מפרסמים מוצרים מעל 300 ש"ח"
מחאת ה-300: “לא מפרסמים מוצרים מעל 300 ש”ח” (מתוך קבוצת הפייסבוק קנאסביס)

“לאור המידע הזה, החלטנו שהמחירים האלה פשוט לא מקובלים עלינו ושאנחנו נלחמים בעלייה המטורפת הזו. הרי המטופלים גם ככה כבר נחנקים מהמחירים, אז כרגע אנחנו לא נותנים במה בקבוצה לזנים שמחירם הוא מעל 300 שקלים לשקית. לא תהיה עליהם חוות דעת, תגובות עליהם יימחקו ולא יהיה להם שום אזכור. אגב, אני כולל בזה גם פרסום שלילי. שום אזכור. נאדה”.

אבל אולי המוצר כן שווה את הכסף?

“הלוואי. אנחנו מגיעים לשקיות של ה-300 פלוס ולא מוצאים בהן איזה זהב, או מנגנון רפואי שאפשר להגיד עליו ‘וואלה, חבר’ה, נתתם בראש’. הנה, רק אתמול חבר פתח שקית של קליימקס, הזן החדש של גרינקום, והכל היה מלא גזעים. התפרחת לא נראתה טוב ולא הריחה טוב, והוא התבאס מאוד. 

“בכלל, יש זנים שעולים בין 150 ל-250 ולא נופלים באיכות מאלה שעולים 300 וצפונה. למשל הזן ‘בלאק’ של חברת שיח, שעולה 249 שקלים והוא מדהים. זה זן טיפולי ורפואי שפשוט עושה הכל. 

“בשורה התחתונה, אנחנו עובדים בשביל המטופלים ורוצים שהמחיר יירד עוד, הרי ה-300 שקלים זה לא מספיק. התפשרנו על התקרה הזו כרגע, אבל אנחנו עוד לא יודעים לאן המחאה הזו תגיע בהמשך. אולי נרד ונציב את הרף העליון על 200, נראה”.

“זו שגיאה של המטופלים, יש גם מוצרים זולים”

מנגד, גורמים בתעשייה ביניהם יצרנים ותיקים ומשמעותיים בענף טוענים שהניסיון של המטופלים למנוע עליית מחירים מעל 300 ש”ח תפגע בסוף דווקא בהם.

“מוצרים איכותיים עולים יותר,” אומר אחד מבעלי החברות שהעדיף לא להיחשף. “אנחנו רוצים להביא מהעולם סחורה איכותית ברמה הכי גבוהה שיש, אבל לא יכולים להפסיד כסף הרי. אפשר להביא סחורה זולה ולקחת פחות מ-300 שקל אבל אם רוצים פרימיום גם אנחנו צריכים לשלם ליצרנים בחו”ל בהתאם”.

לדבריו, “אם מדובר בגידול ישראלי, כמו של גרינקום, אולי באמת אין הצדקה למחירים כאלה, ויש מקום למחות על כך. אבל אם רוצים להביא סחורה ברמות ואיכויות חדשות, שלא קיימות עדיין בארץ זה עולה יותר. אז מה מעדיפים המטופלים? להישאר עם סחורה ברמה בינונית? הם יורים לעצמם ברגל”

גורם נוסף, שמסכים אגב עם ההערכה של המטופלים לעלייה בקרוב עד 400 ש”ח ומעריך כי זה יגיע אף ליותר מכך, מוסיף: “צריך לזכור שזה לא מה שהיה פעם, באסדרה הישנה, שכולם משלמים אותו דבר. יש היום ספקטרום רחב מאוד של מחירים ומלאי מוצרים עצום כולל זנים שנמכרים החל ב-90 שקל או 100 שקל ל-10 גרם דרך 200 שקל וכן, גם 300 שקל ויותר.”

לדבריו “הרי אתם פרסמתם לא מזמן על חברה שמכרה אריזה של 10 גרם בשקל. זה 10 אגורות לגרם. אז כן, יש מוצרים לקראת פגות תוקף שנמכרים ממש בזול, ומי שיקר לו 350 שקל, שיקנה את מה שבזול, אני לא מבין למה רוצים למנוע הבאה של מוצרי איכות ופרימיום”.

 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר