יצרני הקנאביס נגד הזן החדש מקנדה: “יהרוס את הענף”

הקנאביס האיכותי שמגיע לישראל בשבועות האחרונים מחו"ל זוכה לתגובות נלהבות מצד המטופלים, אך מעורר חשש בקרב העוסקים בענף שמא הייבוא מייתר את הצורך בתעשייה הישראלית. הייבוא של הזן החדש ג'ין גאי מקנדה כבר ממש עיצבן חלק מהם.

זן הקנאביס החדש והפופולרי ג’ין גאי שהגיע לפני כשבועיים מקנדה בייבוא ע”י חברת “BOL פארמה” היישר אל בתי המרקחת בישראל, זוכה לתשבוחות מהמטופלים והתברג תוך זמן קצר ברשימת 10 זני הקנאביס הנמכרים ביותר. הוא נחשף לראשונה בכתבה במגזין קנאביס ומאז מקבל תגובות אוהדות בפורומים ובהתאם נחטף מהמדפים.

מי שפחות מתלהב מהמהלך הם בכירים בענף הקנאביס הישראלי שחוששים שמדובר בלא פחות מגזר דין מוות לתעשייה המקומית. לטענתם הייבוא שביצעו ומבצעות בימים אלה חברות אחרות כמו “בזלת”, “קנדוק”, “יוניבו” ו”טוגדר” נעשה בתצורת חומר גלם (Bulk), בעוד ג’ין גאי של BOL הגיע בתצורתו הסופית, כמוצר מוגמר, ארוז, ומוכן לשיווק.

אריזות ג'ין גאי - זן קנאביס חדש בישראל: משבוע הבא בבתי המרקחת (צילום: מקס פארם)
אריזות ג’ין גאי – זן הקנאביס החדש: הגיע לישראל מקנדה כמוצר מוגמר
פרח קנאביס ג'ין גאי - זן קנאביס חדש בישראל: משבוע הבא בבתי המרקחת (צילום: מקס פארם)
פרח קנאביס ג’ין גאי

לדברי אותם גורמים, יצרני הקנאביס האחרים, ייבוא של קנאביס כחומר גלם פוגע בבעלי חוות הגידול בלבד, בעוד שייבוא מוצר מוגמר “מדלג” לא רק על חוות הגידול אלא גם על המפעלים ובתי האריזה, ובכך בעצם על שרשרת הייצור הישראלית כולה – כל זאת עוד מבלי שהמתקנים בחו”ל עומדים בתקן המחמיר שנדרש בישראל.

נוסף על כך, עד כה ההבנה בענף היתה שההיתר שנתן משרד הבריאות לייבוא קנאביס ממתקנים ללא תקן ישראלי (IMC-GMP), אודותיו פורסם לראשונה במגזין קנאביס, ניתן באופן זמני על מנת להתמודד עם המחסור החמור בשוק, זאת בין השאר על בסיס דברים שמסר משרד הבריאות לעוסקים ואף נאמרו בתקשורת בפומבי.

כך למשל בחודש ינואר השנה (2020) אמר המשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו כי “היבוא (של קנאביס) הוא פתרון זמני בלבד” והוסיף כי “על פי הצפי שלנו בעוד חצי שנה אף אחד לא יצטרך לייבא”. אף על פי כן בימים אלה מחלחלת ההבנה שהזמני אולי יהפוך לקבוע – בין השאר בגלל שביעות רצון המטופלים מהזנים תוצרת חו”ל.

“נכון, על פי הנוהל החדש מותר לייבא קנאביס מחו”ל ממתקני גידול ללא תקן ישראלי, אך אנחנו הבנו שזה חייב לפחות לעבור במפעלים בעלי תקן כזה, ושברגע שייגמר המחסור לא יאשרו עוד ייבוא בכלל,” טוען גורם בענף. “אמרו שזה נעשה באופן זמני כדי למלא את המחסור. אם מתירים את זה קבוע זו יריקה בפני העסקים בענף בישראל.”

זן קנאביס "אלפא" של "קנדוק" - יובא ממתקני "טילריי" בפורטוגל
זן קנאביס “אלפא” של “קנדוק” – יובא ממתקני “טילריי” בפורטוגל

גם אחד מבעלי המפעלים אומר דברים דומים. “אם מביאים מוצרים בלי לגדל בארץ, בלי לארוז בארץ, אז למה בכלל צריך ענף קנאביס רפואי בישראל, פשוט נייבא הכל מחו”ל,” אמר. “זה נראה לי מוזר. או שמדובר באירוע חד פעמי, או שמדובר בשינוי פרדיגמה שלם. זה משנה את המשחק ב-180 מעלות. זה יהרוס את החברות בארץ שיקרסו די מהר”.

“אני לא נגד,” הוסיף, “אני אשמח אם באמת פתחו אפשרות כזאת, אבל אתפלא אם זה המצב. אולי במשרד הבריאות לא הבינו מה המשמעויות של ההחלטה להתיר יבוא של מוצר מוגמר, אני מאמין שזה זמני ויגמר בקרוב למרות שהמטופלים יכעסו, או שיש כאן קומבינה. בינתיים זה לא הוגן שאותנו מחייבים בתקן ואת מי שמייבא מחו”ל לא”.

בעל מפעל נוסף מסביר: “מבקשים מאיתנו להפוך עולמות בשביל שינוי של גודל פונט על האריזה, או הוספה של איזה צבע בלוגו – והכל חייב לעבור דרך מפעל עם תקן ישראלי. בגלל זה הייבוא שביצענו הוא של חומר גלם ולא של מוצר מוגמר. כל פסיק אצלנו נבדק בזכוכית מגדלת – אז איך פתאום מתירים ייבוא של מוצר שנראה אחרת לגמרי?”

לדבריו “זה לא רק בלתי הוגן כלפי היצרנים הישראלים, זו ממש אפליה נגדם. אם זה הופך להיות נוהל ייבוא קבוע, סביר שזה הסוף של הענף הישראלי, וזה עוד לפני שהתחיל להגיע לארץ קנאביס מאפריקה כפי שצפוי בקרוב. מה יהיה אז? יש שם כח עבודה זול בהרבה, המשאבים הנדרשים פחותים. הישראלים לא יחזיקו מעמד.”

זן קנאביס "אופאל" של "בזלת" - יובא ממתקני "אמק" בפורטוגל
זן קנאביס “אופאל” של “בזלת” – יובא ממתקני “אמק” בפורטוגל

בנוסף הוא מחזק טענות שנשמעו מצד מטופלים: “אם זה לא נארז בתקן IMC-GMP אז מה בכלל משמעות המדיקליזציה שקידם משרד הבריאות?” תהה. “הרי קבעו תנאים ותקנים, כאילו מטעמים רפואיים, אז איך פתאום כל אחד מייבא תוצרת שנארזה בחו”ל במפעל ללא תקן? המשלוח החדש שובר את הבסיס העקרוני של הרפורמה הזאת”.

חלק מהביקורת היא כאמור נקודתית נגד BOL והעובדה שהיא ביצעה ייבוא של מוצר מוגמר. “זה מייתר את כל התעשיה,” הוסיף אותו בעל מפעל. “המפעלים יסגרו, המגדלים ילכו הביתה. הרגולטור מחמיר פי מאה מכל המדינות האחרות ואז מביאים חומר בדלת האחורית בלי תקנים ובלי כלום. מי יודע איך זה גדל? אולי מרססים שם?”

בחברת BOL דווקא מעודדים מאוד מהתגובות של המטופלים, ודוחים בתוקף את טענות המתחרים. “הזן החדש ג’ין גאי, שגדל בחוות 7Acres של חברת Supreme הקנדית, מיובא על פי כל נהלי משרד הבריאות וקיבל את כל האישורים, עמד בכל בדיקות השחרור בהצלחה ולכן אושר לשיווק ע”י משרד הבריאות הישראלי,” מסרו בתגובה.

כך או כך, יחד עם “ג’ין גאי” מקנדה, הגיע לישראל בשבועות האחרונים קנאביס במשקל מעל 1 טון, כולל הזנים “אלפא” ו”בטא” של “קנדוק” ממתקני “טילריי” בפורטוגל (היחידם בעלי תקן EU-GMP), הזן “אופאל” מסדרת “ביקאן” של “בזלת” ממתקני “אמק” בפורטוגל, ובקרוב משלוחים של “טוגדר” מאפריקה ושל “יוניבו” מאפריקה ומקנדה.

אם אכן יהפוך ההיתר הזמני לייבוא מחו”ל לקבוע, בין אם כחומר גלם או כמוצר מוגמר, מדובר בשינוי כיוון ובאתגר עצום לחברות המקומיות. סביר שלא מעט מהן תיכשלנה בו. התחרות מול המחירים והאיכויות של מתקני הגידול והייצור של החברות הגדולות בעולם ייתרו את הצורך בחוות ובמפעלים מקומיים, ורבים מהם יאלצו לפשוט את הרגל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר