מגלגל...

מזעזע: בן 46 הוצא להורג בתלייה בגלל קילוגרם קנאביס

למרות אינספור בקשות ופניות מגורמים דיפלומטיים ואזרחיים ברחבי העולם לריכוך העונש, ממשלת סינגפור הוציאה להורג אדם על קשירת קשר להברחת קנאביס

לאחר חמש שנים שבמהלכן בני משפחתו וחבריו ניסו בכל דרך לבטל את רוע הגזירה, טנגראג’ו סופיה (Tangaraju Suppiah), אזרח סינגפור בן 46, הוצא להורג בתלייה היום (ד’) בבית הכלא “שאנגי” שבמזרח המדינה. המהלך גרר אחריו ביקורת רבה מצד הקהילה הבינלאומית, אנשי תקשורת ומשפט וארגוני זכויות אדם. 

בעידן בו מדינות רבות ברחבי העולם בוחרות לשנות גישה ולנקוט במדיניות סובלנית יותר כלפי עבירות סמים בכלל ובפרט כלפי עבירות קנאביס, כולל אפילו מדינות באזור מזרח אסיה כדוגמת תאילנד (שעברה ממדיניות של איסור מוחלט לאי הפללה מלאה וחצי-לגליזציה) ומלזיה (שהודיעה לאחרונה שתחדול מעונשי מוות על עבירות סמים), רבים רואים בהוצאה להורג שכזו כאקט לא מוסרי שמכתים את המדינה המתקדמת.

טנגראג’ו נידון למוות בשנת 2018 בגין “סיוע  לביצוע סחר של יותר מקילוגרם אחד של חשיש (1,017.9 גרם)”, כך על-פי הצהרת הלשכה המרכזית לסמים בסינגפור (CNB), זאת לאחר שבית המשפט המקומי מצא שהוא היה בתקשורת טלפונית עם שני גברים נוספים שנתפסו כשהם מנסים להבריח קנאביס למדינה. 

טנגראג'ו סופיה - הוצא להורג בתלייה בגלל 1 ק"ג קנאביס
טנגראג’ו סופיה – הוצא להורג בתלייה בגלל 1 ק”ג קנאביס

ניסיונות ערעור קודמים על עונש המוות נדחו על-ידי בית המשפט עוד בשנת 2019, ועצומות שהוחתמו למען בקשת חנינה נשיאותית גם הן לא נשאו פרי. בהצהרה שפרסמו ה-CNB הם טענו כי “טנגראג’ו עבר הליך משפטי הוגן על-פי החוק המקומי, תוך שהוא מקבל גישה לייעוץ משפטי לכל אורך התהליך… עונש המוות הינו חלק אינטגרלי מאסטרטגיית מזעור הנזקים של סינגפור.”

על אף הדברים הללו של ה-CNB, בני משפחה ותומכים של טנגראג’ו מספרים על חשש להתנהלות לא תקינה עם התיק, כולל טענות שנשמעו במהלך המשפט על כך שטנגראג’ו, המשתייך למיעוט ההודי החי בסינגפור (כ-8% מכלל האוכלוסייה במדינה) ודובר את השפה הטאמילית, נחקר בתחנת המשטרה בשפה האנגלית ללא סיוע של מתורגמן. 

בצעד נואש ומרגש, משפחתו של טנגראג’ו פרסמה סרטון ביום שלישי בערב, עשר שעות לפני שעת ההוצאה להורג, בו הם ביקשו מהציבור להמשיך ולהפציר בנשיאת סינגפור, חלימה יעקוב, למנוע את ההוצאה להורג. אחייניתו של טנגראג’ו אמרה  בסרטון “הם יוציאו אותו להורג בשעה 6 בבוקר, אנחנו נשאר עם התקווה שלנו עד 5:55. דוד שלי הוא אדם טוב מאוד, הוא לא זכה לחינוך ולא היה לו כסף, אבל הוא עבד קשה מאוד בשביל לדאוג לנו.”

גם זה בטח יעניין אותך
בקשות הרחמים לא עזרו. משפחתו של טנגראג'ו סופיה
בקשות הרחמים לחנינה לא עזרו. משפחתו של טנגראג’ו סופיה (צילום: AFP)

כאמור, ההוצאה להורג עוררה ביקורת רבה ברחבי העולם כנגד מדיניות הסמים הנוקשה של סינגפור: “העובדה שסינגפור ממשיכה בהחלת עונש מוות על עבירות סמים היא שערורייה שגורמת לכל העולם לשאול את עצמו האם התדמית של סינגפור כמתקדמת ומתורבתת היא רק אחיזת עיניים,” אמר פיל רוברטסון מארגון Watch לזכויות האדם.

ביקורת על המהלך נשמעה גם מצידו של המיליארדר הבריטי ריצ’רד ברנסון, הידוע בדעותיו הנוקשות בעד לגליזציה ונגד המלחמה בסמים. ברנסון טען בבלוג האישי שלו כי “טנגראג’ו לא היה בכלל קרוב לסמים בעת המעצר שלו”, ולדבריו ייתכן שסינגפור מוציאה להורג אדם חף מפשע.

בתגובה לדבריו של ברנסון הצהיר משרד הפנים של סינגפור כי אשמתו של טנגרג’ו הוכחה מעבר לכל ספק סביר וכי שני מספרי טלפון ניידים אשר היו שייכים לו שימשו אותו לתיאום הברחת הסמים. המשרד האשים את ברנסון בזילות בית המשפט הסינגפורי, אשר לדבריו ביצע בחינה “יסודית ומקיפה” של התיק במשך יותר משלוש שנים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר