מזכ”ל האו”ם החדש: האיש שהוביל את מהפכת הסמים של פורטוגל

מזכ”ל האו”ם החדש, שיחליף את באן קי-מון בתפקידו החל משנת 2017, הוא ראש הממשלה לשעבר של פורטוגל, שבשנת 2001, במהלך כהונתו, הכריזה על דה-קרימינליזציה (אי הפללה) של כל סוגי הסמים, מקנאביס ועד הרואין. אחרי 15 שנים של מדיניות סמים ראויה בפורטוגל מרוצים. האם המהפכה תגיע גם לאו”ם?

באפריל השנה (2016) ערך האו”ם כנס מיוחד שנערך אחת לעשר שנים ומתמקד במדיניות הסמים העולמית. למרות ציפיות אדירות על הכרזה היסטורית, המזכ”ל באן קי-מון וחבריו לצמרת האומות המאוחדות נזהרו מעט והודיעו רק שהם תומכים בגישה טיפולית ולא פלילית לטיפול בבעיות הסמים.

כעת ייתכן ונראה התקדמות נוספת בתחום זה כשלארגון מונה מזכ”ל חדש: ראש ממשלת פורטוגל לשעבר, אנטוניו גוטיירס (Antonio Guterres), שנבחר פה אחד על ידי כל 15 השגרירים במועצת הבטחון של האו”ם.

גוטיירס היה ראש ממשלת פורטוגל מ-1995 עד שנת 2002, כשבשנת 2001 הוטמעה במדינה, ביוזמת מפלגתו שלו, המפלגה הסוציאלית, תכנית גרנדיוזית וראשונה מסוגה בעולם במסגרתה בוטלו חוקי ההפללה כלפי כל עבירות השימוש בכל סוגי הסמים – מקנאביס ועד קוקאין והרואין.

גוטיירס וממשלתו הבינו שגישה טיפולית תעזור יותר להתמודדות עם הבעיה וקבעו כי במקום ענישה פלילית יובאו עברייני סמים בפני ועדה שתקבע האם להפנות אותם לקבלת עזרה רפואית או להסתפק בקנס כספי. ואכן בדו”חות שפורסמו כעבור 12 ו-14 שנה נמצא כי נרשמה ירידה בשימוש בסמים במדינה.

עובדה זו מפיחה תקווה רבה בקרב תומכי הלגליזציה שמקווים שמי שהבין את משמעותה ההרסנית של המלחמה בסמים וראה את התוצאות של הפסקת ההפללה, יביא את הגישה הזו גם לזירה הבינלאומית.

כזכור גם מזכ”ל האו”ם לפני באן קי-מון, קופי אנאן, הביע את תמיכתו באי הפללה ואף עמד בראש הקריאה הבינלאומית לאו”ם להתיר את חוקי הסמים.

ראו גם:
כל המדינות שכבר אישרו אי הפללה
ארדן: “לא ידוע לי על יוזמה לאי הפללה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר