מושל קולורדו בישראל: “הובילו עמנו את מהפכת הקנאביס – ותרוויחו הון עתק”

“לכם יש את הידע, לנו יש את הכסף, בואו נהיה שותפים ונוביל את מהפכת השימוש בקנאביס למטרות פנאי ובריאות” – כך אומר מושל קולורדו, שהגיע השבוע לישראל, הצטלם בכותל המערבי, הביע הזדהות עם הישראלים שסובלים מגל הטרור וגם נפגש עם ראש הממשלה נתניהו ועם שמעון פרס. “יש לנו 100 מיליון דולר ולכם פיתוחים טכנולוגיים וחקלאות מתקדמת – אפשר להרוויח הון עתק”.


מדינת קולורדו בארה”ב היתה הראשונה בעולם לאשר חוקי לגליזציה מלאים, הכוללים סחר חופשי, מכירה וקנייה ושימוש גם למטרות פנאי. ההחלטה נתקבלה במשאל-עם שנערך בדצמבר 2012 כשרוב תושבי קולורדו הצביעו בעד. מושל המדינה, ג’ון היקנלופר, דווקא התנגד אז להצעה ונאלץ להוביל את מהפכת הקנאביס בלית ברירה.

ג'ון היקנלופר מושל קולורדו
ג’ון היקנלופר, מושל קולורדו

“אם אחרי הבחירות היה לי מטה קסם ויכולתי להחזיר את הזמן לאחור ולבטל את תוצאת משאל העם, הייתי עושה זאת אז,” הוא אומר בראיון לניב עליס בג’רוזלם פוסט. “אבל אם היית נותן לי את אותו מטה הקסם היום, הייתי מניח אותו בצד לפחות לשנה.”

היקנלופר שינה כמובן את דעתו בעקבות התוצאות המדהימות שהגיעו אחרי כמעט שנתיים של לגליזציה וטמנו בחובן ירידה חדה בפשיעה ובאלימות, ירידה בתאונות הדרכים הקטלניות, ירידה בהוצאות המשטרה ובצפיפות בתי הכלא ועלייה חדה במקומות עבודה חדשים, שכירת ורכישת נדל”ן וכמובן הכנסות שיא ממיסים – שעוברים ברובם לבתי הספר ולתכניות חינוך, ובחלקם אפילו בחזרה לתושבים.

ג'ון היקנלופר שמעון פרס
מאושרים? היקנלופר נפגש גם עם פרס (וזה מה שפרס חושב על לגליזציה)

“אתם יכולים להרוויח הון עתק”

השבוע הגיע מושל קולורדו לביקור ראשון בישראל למטרות חתימת הסכם שיתוף פעולה טכנולוגי, במהלכו גם עלה לכותל והניח פתק לחיזוק ידי הישראלים במאבקם בגל הטרור. בראיון עימו התייחס גם לנושא הקנאביס והלגליזציה, ואמר שישראל יכולה להוות חלק בלתי נפרד ממהפכת הקנאביס שמובילה קולורדו ולהרוויח הון עתק מהתעשייה החדשה.

“ישראל יכולה להיות שחקן מפתח במהפכת המריחואנה החוקית שמובילה קולורדו,” אמר. “אתם יכולים להרוויח הון עתק ממה שהתעשייה הזאת מביאה עמה.”

“אנחנו מחפשים שותפים ופונים אליכם, יש לכם את המקורות הטובים בעולם בנושא הזה ולנו יש מקורות מימון אדירים כעת,” הוסיף. “החוק הפדרלי בארה”ב הופך את מחקר הקנאביס לקשה במיוחד, וחברות ישראליות ואקדמיות מובילות כיום את המחקר בתחום ואת הלמידה בדבר השפעות הרכיבים הפעילים בקנאביס.”

“לכם יש ידע לנו יש כסף”

“נתבסס על הנסיון האדיר של ישראל בתחום החקלאות, הטכנולוגיות החדישות והפיתוחים המתקדמים,” המשיך. “חברות סטארטאפ כאן פורחות ורואות הזדמנויות אדירות בתחומי הקנאביס, הן למטרות רפואיות והן למטרות פנאי.”

“העובדה שקולורדו הרוויחה 100 מיליון דולר ממיסוי קנאביס מאפשרת להפנות ממון רב לפיתוח ומחקר,” סיכם. “המשאבים מופנים לרגולציה ופיקוח ומונעים מהעולם התחתון להרוויח וכן מצעירים ובני נוער מלהשתמש. אני מתפתח. בהתחלה היה נראה כאילו מדובר במשהו מסוכן מדי – עכשיו אנחנו אומרים ‘היי, עשינו התקדמות יפה, ואולי זה גם יעבוד’.”

כזכור השר לבטחון פנים גלעד ארדן הודיע על התנגדותו לייצוא קנאביס, בין השאר גם לקולורדו. על פי מומחים התרת ייצוא קנאביס לחו”ל עשויה להיות שווה אף יותר ממתווה הגז כולו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר