מוקי: “יותר מפחיד שלילד יהיה רשיון – משייקח שאכטה”

מוקי מסביר בראיון לכבוד תפקידו בסדרה החדשה “מטומטמת” מדוע עדיף להפסיק את המלחמה בסמים וכיצד נכון לטפל בבעיית השימוש. “עדיף להתמקד בהסברה וחינוך ולא ברדיפה משטרתית,” הוא אומר וטוען אף שהפחד שלו מפני רשיון נהיגה לילד גדול מהפחד מפני שאכטה מג’וינט. “לא רוצה שהילדים שלי ישתמשו בסמים אבל אין לי שליטה על זה,” הוסיף.

מוקי (דניאל ניב) כבר עישן ג’וינט או שניים בחייו ואף כתב את “שיר הגאנג’ה” ואת “ילד ירוק” – שני שירים מפורסמים של שב”ק ס’, הרכב בו היה חבר כמעט שני עשורים ושגם בשמו נמצאת מילה הקשורה לתרבות הקנאביס (שופים בופים קטעים וסחתיינים). הוא גם נעצר בסוף שנות ה-90′ על החזקת מריחואנה לשימוש עצמי ובאופן כללי היה חלק בלתי נפרד ואף מוביל בקהילת הגראס הישראלית.

אולי בגלל שהוא שר על כך רבות מעולם הוא לא נשאל מה דעתו הרשמית בעניין המלחמה בסמים ובקנאביס וצרכניו בפרט. היום, ממקום בוגר יותר ונקודת מבט של אב לילדים, הוא מתייחס לראשונה אחרי שנים ארוכות לנושא הקנאביס ומדיניות הממשלה, גם אם מעט בזהירות.

“דרושה מהפכה מחשבתית”

בראיון שערך השבוע עם וואינט לכבוד עלייתה לשידור של סדרה חדשה בכיכובו (“מטומטמת”) – בה הוא מגלם מנהל בית ספר בשם אסף שנקלע לפרשיית סמים וחשוד בניהול רומן עם תלמידה – הוא מסביר מדוע לדעתו יש לשנות את הגישה כלפי השימוש בסמים וכיצד נכון לטפל בבעיה.

“ברור לי שסמים מכל סוג הם משהו שתמיד היה קיים באנושות,” הוא אומר. “צריך להבין שזה חלק מהחיים וחלק מהדברים שקורים סביבנו, ואם נרצה או נאהב את זה – כל אחד בדרכו ותפיסתו הוא. אני כן חושב שהתפיסה התחוקתית, משפטית וביורוקרטית סביב היא עשרות שנים לאחור, וכן דרוש ריענון ומהפכה מחשבתית בכל מה שקשור לטיפול של זה”.

“כחברה אנחנו צריכים לשאול – מה עושים עם זה, מענישים את מי שמעשן שאכטה? או שאנחנו מתמקדים בהסברה וחינוך ולא ברדיפה משטרתית משפטית. כי אני לא חושב שהדרך הזו הוכיחה את עצמה לאורך השנים, בין אם זה לרדוף אחרי מעשני חשיש בארץ, או להשקיע מיליונים בתפיסת קרטלים כמו בארצות הברית.”

עדיף שהסם יהיה נקי

“אני חושב שהמפתח הוא לא טיפול משטרתי, אלא חינוך, מניעה, הסברה וניקיון,” הוסיף. “הרי לא תוכל למנוע מאנשים צריכת סמים ואלכוהול. עדיף שאם עושים את זה כבר, שתהיה יכולת של החברה שהדבר הזה ייעשה כמה שיותר נקי ולא בידיים של פושעים.”

“בזמן האחרון יש שינוי קל וראשוני בכל מה שנוגע להתייחסות לחשיש ומריחואנה, אני חושב שהשינוי הזה הוא מבורך,” אמר עוד. “לא שאני קורא לאנשים לעשות סמים, אני רק אומר שאנשים צריכים לבחור בעצמם ולהתמודד עם ההשלכות של הבחירות, והחברה או המדינה צריכה להתמודד עם זה ברמה של חינוך והסברה”.

בסיום הראיון נשאל מוקי מה היה ממליץ לילדיו לעשות בעניין זה: “אני לא רוצה שהילדים שלי יהיו צרכנים של סמים, אבל היכולת שלי לשלוט בדבר כזה מוגבלת גם בזמן וגם בהיקף שלה, ולכן אני יכול לדאוג רק לחינוך בבית שלי ולתפיסת עולם.”

“יותר מפחיד אותי שלילד שלי יהיה רישיון מאשר שייקח שאכטה,” סיכם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר