מועצת קדימה-צורן הפסידה בתביעה נגד חנות “לסטלן”

מחאת תושבים נגד חנות חדשה "לסטלן" בישוב קדימה-צורן הובילה להתערבות ראשת המועצה. לאחר בירור הוחלט להגיש תביעה נגד בעלי החנות. בית המשפט דחה את התביעה ואישר את המשך הפעילות

הסערה סביב החנות “המשביר לסטלן”, שנפתחה לאחרונה במרכז המסחרי של היישוב המנומנם בדרך כלל צורן שבשרון, מסרבת לשכוך.

כזכור, לפני כחודש, זמן קצר לפני פתיחת החנות, מחו תושבי היישוב נגד פתיחתה וכתבו פוסטים ותגובות ברשתות החברתיות שהובילו לסערה ולהתערבותה של ראשת מועצת קדימה צורן קרן גרין בנושא.

כעת, לאחר שהמחאה ברשת החברתית לא עזרה והחנות נפתחה כמתוכנן לפני כשלושה שבועות, מגיע המשך הסאגה בדמות החלטת המועצה לפנות לכלים משפטיים. המחלקה לשירותים חברתיים במועצה הגישה לבית משפט השלום בפתח תקווה תביעה אישית נגד בעל החנות ארז שפירא. 

בנוסף, כחלק מהליך התביעה, דרשה המועצה להוציא לשפירא צו ביניים שיורה לו לא להציג כלי עישון ומוצרי טבק בחלון הראווה של החנות, וכן להסיר את השלט “המשביר LASATLAN” הנמצא בכניסה לחנות. על פי כתב התביעה, הללו מנוגדים לטענת המועצה לחוק איסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי עישון משנת תשמ”ג (1983).

המשביר לסטלן
השלט “הבעייתי”

הבקשה לצו הביניים הוגשה לצד התביעה העיקרית, שכן בכל תביעה יש אפשרות לפתוח בהליך ביניים באמצעות הגשת צו, זאת במטרה להפסיק מעשה “חמור” המתקיים ויש צורך למנוע את פעולתו מיידית עד לקבלת החלטה סופית בנושא בבית המשפט.  

אלא שבדיון הראשוני בבית המשפט, שנגע להוצאת צו הביניים, ספגה המועצה הפסד. השופטת ניצה מימון שעשוע החליטה לדחות את הבקשה למתן צו הביניים ואף כתבה בהחלטתה נימוקים כבדי משקל, כגון שהתביעה מנוגדת לחוק יסוד חופש העיסוק ולחוק יסוד חופש הביטוי, לא פחות. 

משהחלטה זו התקבלה, סביר להניח שהחלטה דומה תתקבל גם בתביעה העיקרית נגד שפירא, שכן הטענות המוצגות בה הן אותן טענות.

“מצאתי כי הכנסת מוצרי העישון ואי הצגתם בחלון הראווה, כפי שעשה המשיב לאחר הגשת התביעה, עונה על דרישות חוק איסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון”, כתבה השופטת, שאף הגיבה לטענות שלפיהן השלט “המשביר לסטלן” שנמצא בכניסה הינו עבירה על החוק. 

“לנוכח השכיחות של שלטי חנויות המוכרות מוצרי עישון, שיש בהם באופן טבעי ללמד את העוברים ושבים ברחוב על תכולת החנות, אין הצדקה למתן צו מניעה זמני שיורה על המשיב לשנות את שלט החנות ‘המשביר LASATLAN’, באשר דרישה זו כאמור היא לכאורה בלתי מידתית ומנוגדת לחוק יסוד: חופש הביטוי ולחוק יסוד: חופש העיסוק”. 

לסיכום, קבעה השופטת כי “צו המניעה הזמני יחול רק על אי הצגת מוצרי העישון בחלון הראווה או באופן גלוי כלפי חוץ”.

לאחר שניצח בשלב הראשון, תפסנו את הבעלים שפירא בחנות, שפתוחה כמובן כרגיל. “איך שקיבלתי את התביעה לצו המניעה, שהוגש נגד השילוט ונגד הנרגילות בחלון הראווה, הורדנו את הנרגילות”, הוא מבהיר, ומוסיף כי “במועצה שכחו הרבה דברים לפני שהגישו את התביעה, למשל חוקים כמו חופש העיסוק וחופש הביטוי… נדמה לי שהם שכחו בכלל שיש מילה כזו חופש”.

המשביר לסטלן
החנות “לסטלן” תמשיך לפעול כרגיל

שפירא, שאינו תושב המועצה אלא מגיע מחדרה, נקלע לעין הסערה ללא היכורת מוקדמת עם תושבי המועצה ולא צפה את ההתנגדות שתעורר החנות. “באתי לכאן ממש ‘בתול’, לא ידעתי כלום על הלך הרוח”, הוא אומר, “בגלל האופי החיובי שלי, וגם בגלל אנשים טובים שפגשתי כאן, החלטתי לבוא בטוב ואמרתי לכל המגיבים נגדי שיבואו, שנדבר, שאקח לתשומת ליבי את הטענות.

“התלוננו למשל על מוצרי עישון בחלון הראווה? הורדתי אותם. כמו שאמרתי לך בפעם הקודמת, כל מוצרי העישון נמצאים בכלל בגלריה בקומה השנייה של החנות, שאליה אף אחד לא עולה בלעדיי. שום מוצר כזה לא חשוף לעיני כל. 

“אמרתי את זה גם לאנשים שכתבו פוסטים בסגנון ‘מה אנחנו צריכים שהילדים שלנו יסתובבו במרכז המסחרי ויראו באנגים’. עניתי להם ‘אני אשמח שתבואו לחנות, בואו נדבר’, אבל אף אחד לא בא. עזוב בא לחנות, אף אחד אפילו לא שלח לי הודעה אישית כלשהי. כולם רק הגיבו וכתבו פוסטים ציבוריים נגד החנות”.

מאז שנפתחה החנות אתה מקבל גם תמיכה? העסקים טובים?

“בהחלט, אנשים נכנסים וקונים. גם כאלה שקשורים לקנאביס כמו וופורייזרים ועוד, וגם המון מוצרים נלווים שאני מוכר כמו כובעי צמר, חולצות, נרות ריחניים ועוד הרבה דברים. החנות הזו היא לא חנות רק לסטלנים, זו כמ חנות מתנות באמסטרדם, שיש לה גם חלק למעלה שמיועד למעשני קנאביס. אגב, ההצלחה כנראה אומרת שהסביבה כאן דווקא כן זקוקה לחנות כזו”.

עו”ד יניב פרץ, המייצג את שפירא ביחד יעם עו”ד איתן כבריאן ומשרד עורכי הדין יעקב לאור, בירך את בית המשפט על ההחלטה ואמר כי “מצער לראות אכיפה דרקונית וחסרת בסיס נגד אזרח שומר חוק. כפי שבית המשפט דחה מכל וכל את הטענות כבר בשלב צו הביניים, אני בטוח שכך יעשה גם בתביעה העיקרית, וטוב תעשה מועצת קדימה צורן אם תשקול את עמדתה לגבי המשך התביעה כבר בשלב הזה.

“אני שמח על החלטת בית המשפט, שמראה כי לא ניתן לשטות באזרח בטענות שווא עם קישוטים ורמיזות המייחסות למלים ‘סטלן’ או ‘קנאביס’ משמעויות דרקוניות, משל היינו בארצות הברית של שנות השלושים”. 

ממועצת קדימה צורן נמסר: “היועץ המשפטי של מועצת קדימה צורן ילמד את ההחלטה והמועצה תשקול את צעדיה בהתאם”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר